Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku M. sp. z o. o. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że spółka zawarła na okres od 15.05.2006 r. do 31.12.2006 r. umowę dwustronną ze S. o świadczenia wzajemne polegające na:
- zobowiązaniu spółki (jako sponsora) do wpłaty na rzecz stowarzyszenia kwoty 5.000,00 zł + 22 % VAT; zgodnie z zawartą umową spółka zapłaciła ww. kwotę po otrzymaniu od stowarzyszenia faktury VAT,
- zobowiązaniu spółki do przekazania materiałów informacyjno-promocyjnych (banery, loga itp.) niezbędnych do realizacji zobowiązań stowarzyszenia wynikających z umowy,
- zobowiązaniu stowarzyszenia do wyeksponowania logo M. na organizowanych imprezach sportowych, reklamowania M. w publikacjach prasowych i transmisjach telewizyjnych, zamieszczenia informacji o M. na stronie internetowej stowarzyszenia.
Zapytanie odnosi się do następującej kwestii: czy wydatki związane z zawartą umową sponsoringu:
- zapłatę faktury za usługę reklamową,
- zakup materiałów reklamowych przekazanych stowarzyszeniu
spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a VAT zawarty w fakturach zakupu odliczyć na ogólnych zasadach. Zdaniem podatnika wszystkie ww. wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, a VAT naliczony zawarty w fakturze wystawionej przez stowarzyszenie za usługi reklamowe oraz w fakturach dokumentujących zakup materiałów reklamowych spółka ma prawo odliczyć na zasadach ogólnych.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w powyższym wniosku stwierdza, co następuje:
Kwestię kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów, według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskanym przychodem. Ustawodawca w omawianym przepisie nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztami uzyskania przychodów będą wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia sponsoringu, zatem oceniając skutki pod kątem kosztów uzyskania przychodów sponsora należy stosować przepisy dotyczące reklamy i reprezentacji. Z uwagi na brak ustawowej definicji sponsoringu należy przyjąć wykładnię językową, zgodnie z którą sponsoring polega na "finansowaniu czegoś, często w zamian za reklamowanie własnej działalności" (wg "Uniwersalnego słownika języka polskiego" Wyd. Naukowego PWN). Umowa sponsoringu jest tzw. umową nienazwaną o świadczenia wzajemne, dwustronnie zobowiązujące, w którym występuje ekwiwalentność świadczeń stron. Aby dana umowa mogła być uznana za sponsoringową, jej treść musi zawierać zasadnicze, charakterystyczne dla sponsoringu postanowienia. Między innymi istotna jest wzajemność zobowiązań umawiających się stron, oznaczająca zobowiązanie się sponsora do finansowego lub rzeczowego wsparcia sponsorowanego, który z kolei zobowiązany jest do promowania nazwy sponsora i prowadzonej przez niego działalności. Ponadto, aby powyższa umowa nie była utożsamiana z umową darowizny, powinna ona określać rodzaj i wartość wzajemnych świadczeń.
Ustawodawca przewidział ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków na reprezentację i reklamę. Wydatki te mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów do wysokości nieprzekraczającej 0,25% wartości przychodów. Wyjątkiem od tej zasady mogą być wydatki na reklamę prowadzoną w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób, wtedy wydatki te w całości zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe reguluje zapis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli zatem reklama odbywa się za pośrednictwem prasy, radia, telewizji oraz w innej formie, trafiając do anonimowego, szerokiego kręgu odbiorców, to wydatki poniesione z tego tytułu nie podlegają limitowaniu i stanowią w pełnej wysokości koszty uzyskania przychodów.
W związku z tym, że w wyniku dokonanej wpłaty na rzecz stowarzyszenia oraz przekazaniu materiałów informacyjno-promocyjnych (banery, loga), logo sponsora pojawi się na imprezach sportowych, w publikacjach sportowych i transmisjach telewizyjnych oraz na stronie internetowej S., wystąpi w tej sytuacji reklama publiczna. Zatem wydatki poniesione przez spółkę na rzecz S., związane z zawartą umową sponsoringu stanowią koszt uzyskania przychodów.