Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 01 grudnia 2005r nr EK/5995/2005 w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego.
U Z A S A D N I E N I E
Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art.14a §4.
Pismem z dnia 01 grudnia 2005r nr EK/5995/2005 Spółka wniosła o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z treści złożonego pisma wynika, że Spółka prowadząc podstawową działalność tj. rozprowadzanie wody i odbiór i oczyszczanie ścieków jest zobligowana przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r
-Prawo ochrony środowiska do ponoszenia następujących opłat za korzystanie ze środowiska:
1)za wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi,
2)za pobór wód,
3)za wprowadzanie gazów lub płynów do powietrza.
Zgodnie z obowiązującymi w tym temacie przepisami, opłaty te ustalane są przez Spółkę i przekazywane na konto bankowe Urzędu Marszałkowskiego w dwóch terminach tj. 31 lipca za I półrocze danego roku i do 31 stycznia następnego roku za II półrocze. Spółka w okresach miesięcznych zalicza do kosztów opłaty na podstawie prognoz. Prognozowana wysokość tych opłat ustalana jest na okres 12 miesięcy na podstawie planu sprzedaży za dany rok. Zgodnie § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2002r w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków ( Dz.U Nr 26, poz. 257 ) opłaty za korzystanie ze środowiska są bezpośrednim kosztem cenotwórczym.
Zdaniem Spółki opłaty te, ponoszone w celu uzyskania konkretnego przychodu, powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich zarachowania w koszty.
Dokonując analizy wniosku należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy art. 15 ust.1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U Nr 54 z 2000r poz. 654 ze zm ).
Kosztami uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. (...)
Natomiast zgodnie z art. 15 ust.4 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Należy również zauważyć, że aczkolwiek rozliczenie kosztów (art. 15 ust.4) odnosi się do roku podatkowego, to jednak należy mieć na uwadze przepis art. 25 ust.1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, podatnik powinien co miesiąc:
składać deklaracje o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku , oraz
odprowadzać zaliczkę na podatek w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Niezależnie więc od konieczności przyporządkowania kosztów do właściwego roku podatkowego, oznacza to również obowiązek przyporządkowania kosztów do odpowiedniego miesiąca roku podatkowego.
Zatem w oparciu o wyżej cytowane przepisy należy stwierdzić, że opłaty za korzystanie ze środowiska naturalnego tj. za wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi, za pobór wód, za wprowadzanie gazów lub płynów do powietrza jako mające związek z uzyskanym przychodem stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich zarachowania.
Stanowisko Spółki jest prawidłowe.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.
tosownie do art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art.14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja,o której mowa w art.14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 - (art.14b § 2 Ordynacji podatkowej).
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14 a § 4 i art. 236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity:Dz. U z 2005r Nr 8, poz.60 ze zm) służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.