Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 27.10.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie warunku jaki winny spełniać podatkowe grupy kapitałowe, określonego w art. 1a ust. 2, pkt 3, lit b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 8.11.2005 r. wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Spółki w sprawie interpretacji przepisów art. 1a ust. 2, pkt 3, lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Spółka przedstawia następujący stan faktyczny:
Od 20 października rozpoczęto prace nad utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, w skład której mają wejść dwie spółki spełniające wymogi nałożone stosownymi w tym zakresie przepisami.
Spółka prosi o wyjaśnienie czy sformułowanie użyte w art. 1a, ust. 2 pkt 3,lit. b ustawy o podatku dochodowym, zawierającym jeden z warunków jaki winny spełniać podatkowe grupy kapitałowe: "nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11" oznacza nie występowanie wszystkich trzech warunków tj.:
- Realizacji działalności gospodarczej w ramach powiązań opisanych w art. 11 ust. 1 i art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- Ustalenia lub narzucenia ,w wyniku takich powiązań warunków różniących się od warunków jakie ustaliłyby między sobą podmioty niezależne,
- W wyniku zaistnienia warunków opisanych w punkcie 2 nie wykazywania dochodów, lub wykazywania dochodów niższych od tych jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały.
Zdaniem Spółki:
sformułowanie " pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 " obejmuje spełnienie wszystkich trzech powyżej przytoczonych warunków łącznie.
Według Spółki w omawianym przepisie mowa jest o całości okoliczności, których efektem jest procedura szacowania dochodu. Aby stosować metody szacowania dochodów konieczne jest aby w sposób łączny zaistniały trzy warunki, tj. następuje to wtedy gdy z istnienia określonych związków między podmiotami wywodzone są działania powodujące zmniejszenie dochodów do opodatkowania.
Oceniając pod względem prawnym stanowisko Spółki w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tutejszy Organ stwierdza ,co następuje:
Zasady tworzenia i działania podatkowych grup kapitałowych określają przepisy art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Jednym z warunków działania podatkowej grupy kapitałowej - zgodnie z ust. 2, pkt 3, lit. b artykułu 1a - jest nie pozostawanie przez spółki tworzące grupę, po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej.
Artykuł 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa okoliczności, w wyniku których organy podatkowe obowiązane są do określenia podatku dochodowego w drodze oszacowania dochodów wg określonych metod.
Zgodnie z przepisami art. 11 ust. 1 pkt od 1 do 3 oraz ust. 4 i .5 ustawy:
Jeżeli występują następujące powiązania:
podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "podmiotem krajowym ", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej "podmiotem zagranicznym ", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów, albo
podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów, albo
gdy występują powiązania o charakterze rodzinnym lub wynikającym ze stosunku pracy albo majątkowe pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach
- i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty , i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Zatem okoliczności ,o jakich mowa w art. 11 ustawy to nie wyłącznie występowanie wymienionych powiązań między podmiotami, lecz także określone konsekwencje jakie wynikają z ustalonych lub narzuconych w wyniku powiązań warunków, różniących się od warunków jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.
W świetle wyżej wymienionych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowisko Spółki ,która stwierdza, że jednym z warunków działania podatkowej grupy kapitałowej jest nie pozostawanie w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w artykule 11, przez co należy rozumieć nie występowanie łącznie trzech opisanych przez Spółkę w punktach 1 - 3 okoliczności - należy uznać za prawidłowe .
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego istniejącego w dniu jej sporządzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.