P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1433/NG/423/54/KO/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2006, sygn. 1433/NG/423/54/KO/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 2 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.11.2005r. / wpływ do Urzędu dnia 22.11.2005r. / uzupełnionym pismem z dnia 27.12.2005r. / wpływ do Urzędu dnia 04.01.2006r. / w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów

p o s t a n a w i a

nie uznać przedstawionego we wniosku stanowiska za słuszne.

U Z A S A D N I E N I E

Zgłoszone zapytanie przez Wnioskodawcę ? ?czy członek zarządu, który nie ma dostępu do dokumentów spółki, w tym dokumentów finansowych i nie wie nic na temat bieżącej działalności spółki ma obowiązek składania stosownych deklaracji podatkowych w imieniu spółki? Pytający potwierdza, że jest członkiem Zarządu Spółki z o.o. oraz, że 14.11.2001r. został zatrzymany przez policję, po 4 latach aresztu został zwolniony 30.09.2005r. z odbywania kary pozbawienia wolności, w tym okresie nie miał kontroli nad Spółką. Na dzień dzisiejszy mimo podejmowanych prób nie jest w stanie stwierdzić, gdzie są dokumenty w tym księgi rachunkowe Spółki. Pod adresem wskazanym w KRS Spółka nie prowadzi działalności, ponadto nie ma kontaktu ze wspólnikiem i prokurentem /przebywają za granicami kraju /.Zdaniem pytającego ? brak dokumentów i informacji nie daje możliwości składania deklaracji podatkowych?.

Zgodnie z art. 25 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych / Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu / straty /osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne, natomiast art. 27 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu / straty / osiągniętego w roku podatkowym- do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą zaliczek za okres od początku roku.Wzór deklaracji i zeznania, o których mowa wyżej został określony, w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznań obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych /Dz. U. z 2004r. Nr 279, poz. 2761/.Zgodnie z opisem odpowiednich pozycji deklaracji / poz. 54 CIT-2/16 , poz. 63 CIT-8/18 / właściwych do podatników, których rok rozpoczął się po 31.12.2004r.- winne być złożone podpisy i pieczątki osoby lub osób uprawnionych, zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem do zarządzania jednostką.

Organizację i funkcjonowanie spółki z o.o. reguluje ustawa z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych / Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm./.Zgodnie z art. 201 § 1 powołanej ustawy Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę, natomiast art. 204 § 1 stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki.Sposób reprezentowania spółki z o.o. przez jej członków Zarządu określa umowa Spółki oraz art. 205 ustawy Kodeks spółek handlowych.Generalnie należy stwierdzić, że stosunki łączące wspólników oraz powołany przez nich zarząd podlegają reżimowi przepisów ustrojowych dotyczące spółek prawa handlowego, zawartych w ustawach; - Kodeks spółek handlowych, Kodeks cywilny, a także Kodeks pracy, jeżeli zatrudnienie miało miejsce na podstawie umowy o pracę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest uprawniony do udzielania interpretacji w innych sprawach niż prawa podatkowego.

W świetle powołanych na wstępie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podatniku / w tym wypadku Spółki z o.o./ ciąży obowiązek składania deklaracji podatkowych. Wykonanie tych obowiązków ciąży na organie spółki jakim jest Zarząd.Zarząd spółki ma precyzyjnie określone obowiązki i kompetencje, a także własną odpowiedzialność cywilnoprawną / art. 201- 300 Kodeks spółek handlowych / i prawnokarną / art. 585-589 i art. 593-595 Kodeks spółek handlowych /.Zarząd Spółek jest organem osoby prawnej i elementem struktury organizacyjnej tej osoby, nie posiada on podmiotowości prawnej.Podmiotowość prawną posiadają członkowie Zarządu.Członkowie Zarządu działają zgodnie z podziałem kompetencji lub kolegialnie, możliwa jest reprezentacja spółki przez członków Zarządu, którym mandaty nie wygasły, a ich nazwiska i imiona figurują w rejestrze przedsiębiorców jako osób uprawnionych do reprezentacji, chyba, że nastąpiło ich odwołanie uchwałą wspólników / jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej / lub nastąpiło wygaśnięcie mandatu.Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują również ustanowienie prokury lub kuratora dla spółki w celu uniknięcia paraliżu w jej działalności, a taki stan faktyczny wykazuje członek Zarządu składający zapytanie w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów nie podziela stanowiska Strony z uwagi na fakt, że przepis ustawy podatkowej podatku dochodowego od osób prawnych nie przewiduje żadnych zwolnień w zakresie wypełniania obowiązków z niej wynikających.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów informuje, że udzielona interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia z zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta.Zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.Zażalenie na postanowienie winno odpowiadać wymogą określonym w art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa i podlega opłacie skarbowej

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów