Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sirpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka ma obowiązek pobrać podatek dochodowy od dokonywanych
wypłat firmom zagranicznym z tytułu świadcznia na jej rzecz usług pośrednictwa oraz telekomunikacyjnych na podstawie art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust.1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych według stanu na rok 2003, 2004 i 2005 ? Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz stan prawny
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Strony:
- w odniesieniu do stanu prawnego za rok 2003 za nieprawidłowe,
- w odniesieniu do stanu prawnego za rok 2004 i 2005 za prawidłowe.
Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje wypłat należności firmom z Francji i Niemiec z tytułu świadczenia dla niej usług pośrednictwa w odzyskiwaniu podatku od towarów i usług od urzędów skarbowych w ww. krajach
oraz usług telekomunikacyjnych w czasie udziału Spółki w targach organizowanych w Kolonii i Paryżu. Ponadto Spółka dokonuje wypłat należności firmom z Kanady i Kuwejtu z tytułu świadczenia na jej rzecz usług pośrednictwa przy sprzedaży towaru na eksport do tych krajów.
Spółka podaje, że według jej aktualnej wiedzy żadna z firm wymieniona we wniosku nie posiada ?zakładu? na terenie Polski w rozumieniu umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Zdaniem Spółki ani usługa pośrednictwa finansowego, polegająca na odzyskiwaniu w imieniu Spółki podatku od towarów i usług zapłaconego na terenie Niemiec i Francji, ani usługa pośrednictwa przy sprzedaży towarów na eksport do Kanady i Kuwejtu, ani też usługi telekomunikacyjne świadczone podczas organizacji targów za granicami Polski nie mają charakteru zbliżonego do świadczeń takich jak: usługi doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania
personelu, gwarancji i poręczeń.
W ocenie Spółki do świadczonych usług przez powyże firmy nie ma zastosowania art. 21 ust.1 pkt 2a i art. 26 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (D.U z 2000 r.Nr 54, poz.654 ze zm.)
Z dniem 1.01.2004 r. na podstawie art. 21 ust.1 pkt 2a ww. ustawy podatek dochodowy z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20% przychodów.
Równocześnie zgodnie z art. 26 ust.1 powyższej ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności m.in. z tytułów określonych powyżej są obowiązane, jako płatnicy, pobrać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych
wypłat.W powołanym przepisie wymieniono katalog świadczeń, zaliczając do nich śwaidczenia doradcze, księgowe, badania rynku, usługi prawne, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usługi rekrutacyjne pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczń oraz świadczenia o podobnym charakterze. Katalog przedmiotowych świadczeń pozostał otwarty z uwagi na zawarcie w nim ? świadczeń o podobnym charakterze?.
Usługi pośrednictwa oraz usługi telekomunikacyjne nie są wymienione w art. 21 ust.1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Ponadto, charakter tych świadczeń nie jest podobny do świadczeń wskazanych w tym przepisie.
Zatem wypłata należności przez Spółkę z tytułu wykonywania powyższych swiadczeń przez firmy z ww. krajów nie powoduje u Spółki obowiązku pobrania podatku dochodowego na podstawie art. 26 ust.1 w związku z art. 21 ust.1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie informuje się, że w roku 2003
obowiązkiem podatkowym objęte były na podstawie art. 21 ust.1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych świadczenia niematerialne inne niż wymienione w pkt 1 i 2 tego artykułu, w szczególności świadczenia doradcze, badania rynku, zarządzania i kontroli, gwarancji i poręczeń.Wobec powyższego dochód osiągnięty z tytułu świadczenia usług o charakterze niematerialnym, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez podmioty z siedzibą za granicą na rzecz Spółki podlega opodatkowaniu zgodnie z ww. ustawą według 20%, jednakże zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy, jeżeli odbiorca dochodu przedstawi ważny certyfikat rezydencji, płatnik stosuje stawkę podatku wynikająca z odpowiednich postanowień umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.
Mając powyże na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu
prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a par. 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa)