Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 29.09.2005 r. (wpłynęło do tut. urzędu 30.09.2005.)
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik informuje, iż prowadzenie marketingu produktów X S. A. należało dotychczas do zakresu zadań i obowiązków grupy jej pracowników, którzy dla ich wykonania używali samochodów ciężarowych wynajmowanych przez X S. A. od Y Sp. z o.o.
Obecnie w związku z przeprowadzoną restrukturyzacją działalności, X S. A. zleci marketing swoich produktów, podmiotowi zewnętrznemu ? tj. Podatnikowi. Zgodnie z dokonanymi ustaleniami, Podatnik przejmie pracowników X S. A., do których obowiązków należał marketing produktów tej spółki.
Ponadto, X S. A. oraz Podatnik zawrą:
- umowę o współpracę oraz
- umowę o udostępnienie samochodów.
Na podstawie umowy o współpracy Podatnik zobowiąże się do świadczenia na rzecz X S. A. usług marketingowych. Zamiarem stron, który zostanie wyraźnie zapisany w ww. umowach jest, by samochody ciężarowe służyły jako narzędzie dla zapewnienia wykonania przez Podatnika usług marketingu produktów X S. A.
Z tytułu udostępnienia samochodów ciężarowych dla potrzeb świadczenia usług marketingu produktów X S. A., Podatnik nie będzie płacić dodatkowego wynagrodzenia, ponieważ samochody ciężarowe będą stanowić narzędzie do wykonywania przez niego tych usług. Jednocześnie zgodnie z umową o współpracy wartość udostępnienia samochodów ciężarowych (w celu świadczenia usług marketingu produktów X S. A.) zostanie uwzględniona w kalkulacji wynagrodzenia należnego Podatnikowi od X S. A. za świadczenie ww. usług marketingu.
Zgodnie z ustaleniami, Podatnik będzie świadczyć usługi marketingowe także na rzecz innych niż X S. A. spółek z grupy. W efekcie samochody ciężarowe będą również używane w związku ze świadczeniem usług marketingu dla produktów innych niż X S. A. spółek z grupy. Podstawą dla używania samochodów ciężarowych dla marketingu produktów innych niż X S. A. spółek z grupy będzie jednak umowa najmu (odrębna do umowy o udostępnienie samochodów ciężarowych) zawarta pomiędzy X S. A. a Podatnikiem. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy najmu Podatnik będzie uiszczać na rzecz X S. A. czynsz najmu, korespondujący z zakresem wykonywania/używania samochodów ciężarowych dla celów świadczenia usług marketingu na rzecz innych niż X S. A. spółek z grupy. Ponadto Podatnik nie będzie wykorzystywać samochodów ciężarowych dla innych celów niż marketing produktów X S. A. oraz innych spółek z grupy.
Czy w opisanym stanie faktycznym, w związku z używaniem samochodów ciężarowych (dla potrzeb świadczenia usług marketingowych na rzecz X S. A. oraz innych spółek z grupy) powstanie dlań przychód podatkowy z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia?
Podatnik uważa, że w powyższym stanie faktycznym nie powstaje po jego stronie przychód podatkowy. Powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych twierdzi, iż nieodpłatne świadczenie to takie świadczenie, z którym nie jest związana jakakolwiek zapłata, tj. świadczenie otrzymane przez dany podmiot nie ma ekwiwalentu w obowiązku świadczenia wobec drugiej strony transakcji. Spółka twierdzi, że podstawę niniejszego wniosku stanowią świadczenia X S. A. i spółek, które są ekwiwalentne, ponieważ:
? samochody ciężarowe mają stanowić narzędzie dla właściwego świadczenia usług marketingu produktów X S. A. przez Spółkę,
? wartość udostępnienia samochodów ciężarowych na cele świadczenia usług marketingu produktów X S. A. zostanie uwzględniona w kalkulacji wynagrodzenia należnego Spółce za świadczenie usług marketingu na rzecz X S. A.,
? w związku z używaniem przez Spółkę samochodów ciężarowych na cele marketingu produktów innych niż X S. A. spółek grupy, Spółka będzie płacić na rzecz X S. A. czynsz najmu.
Jednocześnie X S. A. nie zawarłaby umowy o świadczenie przez Spółkę usług marketingu, gdyby Spółka wykonywała je za pomocą innych samochodów ciężarowych niż wskazane przez X S. A.
Biorąc powyższe pod uwagę Spółka uważa, że nie otrzyma w związku z używaniem samochodów ciężarowych nieodpłatnej korzyści majątkowej, tj. korzyści majątkowej nieznajdującej ekwiwalentu w obowiązku świadczenia wobec X S. A.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznając za prawidłowe stanowisko Podatnika zauważa, co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć przez nieodpłatne świadczenie, zatem konieczne jest w tym przypadku odwołanie do przepisów prawa cywilnego, orzecznictwa i doktryny.
Przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne świadczenie, czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Przedmiotem tych świadczeń mogą być wykonane nieodpłatnie usługi lub oddane do nieodpłatnego używania rzeczy, np. na podstawie umowy użyczenia lub użytkowania. Sposoby ustalania wartości nieodpłatnych świadczeń zawiera przepis art. 12 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przy czym należy pamiętać, iż nazwanie umowy nieodpłatną nie ma znaczenia - dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych ważny będzie charakter umowy, tzn. czy rzeczywiście dotyczy ona otrzymania przez podatnika nieodpłatnych świadczeń. Podstawową cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, aby otrzymujący takie świadczenie nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Nie ma tutaj znaczenia, czy oba świadczenia mają taka samą a nawet podobną wartość finansową, bowiem ważne jest tutaj przekonanie stron o ekwiwalentności tych świadczeń.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa współpracy zawarta pomiędzy X S. A. oraz Spółką stanowi, że wartość udostępnienia samochodów ciężarowych zostanie uwzględniona w kalkulacji wynagrodzenia należnego Spółce od X S. A. za świadczenie usług marketingowych. Samochody ciężarowe będą służyły jako narzędzie dla zapewnienia usług marketingowych produktów X S. A. Natomiast w przypadku, gdyby samochody ciężarowe miały być wykorzystywane przez inne spółki z grupy, wówczas obowiązywać będzie umowa najmu. Po stronie Spółki używającej samochody w związku z działalnością marketingową nie wystąpi przysporzenie majątkowe, gdyż samochody te mogą być używane tylko na potrzeby działalności X S. A. Ponadto w przypadku, gdyby inna spółka z grupy chciała skorzystać z samochodów ciężarowych, wówczas zobowiązana jest uiszczać opłatę za najem. Natomiast Spółka nie może korzystać z samochodów na potrzeby innej działalności i innych podmiotów niż wymienione wyżej.
Wobec powyższego w opisanym stanie faktycznym w związku z używaniem samochodów ciężarowych (dla potrzeb świadczenia usług marketingowych na rzecz X S. A. oraz innych spółek z grupy) nie powstaje dla Spółki przychód podatkowy z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.
Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.
Zgodnie z art. 14b § 1 ? 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Spółce służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. z 2004 r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).