POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/65/WD/423/29/05/BC

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. 1473/65/WD/423/29/05/BC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Z 2005r Nr 8 póz 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o z miesiąca lutego 2005r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie rozliczania różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej w walucie obcej, która następnie na mocy umowy została przeliczona na polskie złote

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o korzysta z pożyczek zaciągniętych w latach 1995 - 1999.

Pożyczki były zaciągnięte w koronach szwedzkich. Z dniem 01.09.2004 na mocy podpisanych umów, waluta pożyczek została zmieniona z koron szwedzkich na polskie złote po uzgodnionym przez strony kursie.

Od tego dnia kapitał pożyczki jest wykazany w złotych polskich i w złotych polskich naliczane są odsetki. Spłaty kapitału pożyczek ( powiększonego o niezapłacone odsetki ) od daty przewalutowania odbywają się w złotych polskich.

Zapytanie Spółki brzmi, czy nie popełnia ona błędu nie rozpoznając przychodów ani kosztówz tytułu różnic kursowych spłacając od 01.09.2004r pożyczkę w złotówkach, która z tym dniem została przeliczona z koron szwedzkich na złote polskie.

Biorąc powyższy stan faktyczny pod uwagę informuję, że:

stosownie do art. 12 ust l pkt l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W myśl ust 2a cytowanego artykułu, różnice kursowe mogą powstać jedynie w odniesieniu do przychodów faktycznie zrealizowanych w pieniądzu lub wartościach pieniężnych wyrażonych w walucie obcej. Przychody z tytułu różnic kursowych jw. ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik;

stosownie do art 15 ust la ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - ujemne różnice kursowe mogą powstać jedynie w odniesieniu do kosztów faktycznie zrealizowanych w pieniądzu lub wartościach pieniężnych wyrażonych w walucie obcej. W myśl cytowanego przepisu stanowią różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Biorąc pod uwagę w/w przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

-przychody i koszty z tytułu różnic kursowych występują w przypadku stosownych operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych i realizowanych w walutach obcych

W związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie z dniem 01.09.2004r waluta pożyczki została na podstawie podpisanej umowy przeliczona po uzgodnionym przez strony kursie tj. z koron szwedzkich na złote polskie i realizacja umowy pożyczki z tym dniem łącznie z zaplatą odsetek następuje w złotych polskich - nie ma tu zastosowania zasada wynikająca z przepisu art. 12 ust l pkt l i ust 2a oraz art 15 ust l ustawy j.w, nie są to bowiem ani przychody, ani koszty poniesione w walutach obcych, ani wyrażone w walutach obcych.

Tak więc w analizowanym przypadku różnice kursowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie występują. Różnice kursowe mogą wystąpić tylko w przypadku pożyczki dewizowej, udzielonej i spłacanej w dewizach.

W świetle powyższego stwierdza się, że stanowisko zaproponowane przez Spółkę polegające na nierozliczaniu różnic kursowych z tytułu spłaty pożyczki przewalutowanej na złote polskie jest prawidłowe.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu