Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie określenia wydatków na nabycie/objęcie udziałów w spółce dzielonej. - Interpretacja - 3063-ILPB1-3.4510.50.2016.1.DS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2016, sygn. 3063-ILPB1-3.4510.50.2016.1.DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie określenia wydatków na nabycie/objęcie udziałów w spółce dzielonej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2016 r. (data wpływu 12 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wydatków na nabycie/objęcie udziałów w spółce dzielonej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia wydatków na nabycie/objęcie udziałów w spółce dzielonej,
  • skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w spółce dzielonej,
  • skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w spółce przejmującej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową w organizacji, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej Spółka lub Spółka kapitałowa).

W przyszłości może dojść do podziału innej spółki kapitałowej, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej Spółka dzielona). Podział nastąpi w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej KSH), tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku Spółki dzielonej na inną spółkę kapitałową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej Spółka przejmująca). Zarówno majątek przejmowany przez Spółkę przejmującą na skutek podziału, jak i majątek pozostający w Spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Spółka kapitałowa będzie wspólnikiem zarówno Spółki dzielonej, jak i Spółki przejmującej, posiadającym na moment podziału na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów w Spółce dzielonej oraz w Spółce przejmującej.

W ramach dokonanego podziału nastąpi unicestwienie części udziałów Spółki dzielonej posiadanych przez Spółkę kapitałową w Spółce dzielonej, a uprzednio nabytych przez Spółkę kapitałową w wyniku aportu przez ówczesnego wspólnika (wspólników) Spółki dzielonej jej większościowego pakietu udziałów do Spółki kapitałowej tj. transakcji wymiany udziałów bez jakichkolwiek dopłat w gotówce dla wspólnika zbywającego udziały w ramach tej transakcji w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP.

W przyszłości może nastąpić sprzedaż całości, bądź części udziałów w Spółce przejmującej posiadanych przez Spółkę kapitałową. W przyszłości Wnioskodawca może też dokonać zbycia całości, bądź części udziałów posiadanych w Spółce dzielonej.

Opisane wyżej zdarzenia stanowić będą realizację strategii biznesowej grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wydatkiem na nabycie/objęcie udziałów w Spółce dzielonej (w części przypadającej na zbywane udziały), nabytych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny w ramach transakcji wymiany udziałów, zgodnie z przepisami ustawy o PDOP, będzie przed dokonaniem wydzielenia wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę w zamian za ww. wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki dzielonej, wniesionych do Wnioskodawcy przez ówczesnego wspólnika (wspólników) Spółki dzielonej?

  • Czy prawidłowe jest stwierdzenie, że w przypadku, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów Spółki dzielonej po przeprowadzeniu wydzielenia (w procedurze podziału przez wydzielenie z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki dzielonej) Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia ww. udziałów Spółki dzielonej (w części przypadającej na zbywane udziały) w wysokości wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę w zamian za ww. wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki dzielonej, wniesionych do Wnioskodawcy przez ówczesnego wspólnika (wspólników) Spółki dzielonej, w takiej proporcji, w jakiej będzie pozostawać wartość nominalna udziałów Spółki dzielonej, posiadanych przez Spółkę kapitałową po podziale do wartości nominalnej udziałów Spółki dzielonej posiadanych przez Spółkę kapitałową przed podziałem?
  • Czy prawidłowe jest stwierdzenie, że w przypadku, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów Spółki przejmującej po przeprowadzeniu wydzielenia (w procedurze podziału przez wydzielenie z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki dzielonej) Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia ww. udziałów Spółki przejmującej (w części przypadającej na zbywane udziały) w wysokości wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę w zamian za ww. wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki dzielonej, wniesionych do Wnioskodawcy przez ówczesnego wspólnika (wspólników) Spółki dzielonej, w takiej proporcji, w jakiej pozostanie u Wnioskodawcy unicestwiona w wyniku podziału wartość nominalna udziałów Spółki dzielonej, posiadanych przez Wnioskodawcę, do wartości nominalnej udziałów Spółki dzielonej posiadanych przez Spółkę kapitałową przed podziałem?

  • Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytań nr 2 i nr 3 w części dotyczącej zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną 10 listopada 2016 r. nr 3063-ILPB1-3.4510.51.2016.1.DS. Natomiast w pozostałym zakresie pytań nr 2 i nr 3, tj. sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów, tj. zastosowania proporcji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostało wydane postanowienie z 10 listopada 2016 r. nr 3063-ILPB1-3.4510.51.2016.2.DS o bezprzedmiotowości wniosku Spółki w tej części.

    Zdaniem Wnioskodawcy wydatkiem na nabycie/objęcie udziałów w Spółce dzielonej (w części przypadającej na zbywane udziały), nabytych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny w ramach transakcji wymiany udziałów, zgodnie z przepisami ustawy o PDOP, będzie przed dokonaniem wydzielenia wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy, nowowydanych przez Wnioskodawcę w zamian za ww. wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki dzielonej, wniesionych do Wnioskodawcy przez ówczesnego wspólnika (wspólników) Spółki dzielonej.

    Uzasadnienie.

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż koszty uzyskania przychodów stanowią wszelkie wydatki, pod warunkiem że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie oraz nie są one wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

    W tym miejscu należy zauważyć, iż art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: () wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

    Z literalnego brzmienia powyższej regulacji wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów nabytych w ramach transakcji tzw. wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów stanowią wydatki na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki nabywającej wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane (skorygowanej o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce).

    W przedstawionym zdarzeniu przyszłym bezspornym jest fakt, że udziały Spółki dzielonej będące przedmiotem odpłatnego zbycia zostaną nabyte przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny tj. w zamian za nowo wyemitowane udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy dotychczasowy wspólnik Spółki dzielonej wniósł do Wnioskodawcy tytułem wkładu niepieniężnego posiadane udziały w Spółce dzielonej (tj. zgodnie z normą art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP).

    Zatem, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP, koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia przez Spółkę przedmiotowych udziałów w Spółce dzielonej powinny zostać ustalone (w części przypadającej na zbywane udziały) w wysokości wartości nominalnej własnych udziałów Wnioskodawcy wydanych ówczesnemu wspólnikowi (wspólnikom) Spółki dzielonej w zamian za wkład niepieniężny w postaci ww. udziałów Spółki dzielonej.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu