Temat interpretacji
W dniu 16.05.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka posiada regulamin wynagradzania, w którym zawarty jest obowiązek wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę do końca każdego miesiąca za dany miesiąc. Wnioskodawca wskazuje, iż nie ma i nigdy nie miał opóźnień z tytułu wypłaty wynagrodzeń oraz w terminie reguluje, do każdego 15 dnia miesiąca, składki do ZUS.
Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy słusznie postąpi zaliczając składki ZUS do kosztów uzyskania przychodu memoriałowo, tj. do kosztów miesiąca naliczenia składek od wypłaconych wynagrodzeń, a nie kasowo, tj. do miesiąca faktycznego uregulowania zobowiązania wobec ZUS?
Prezentując własne stanowisko w sprawie i powołując się na art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnik wskazał, iż postąpi poprawnie stosując do składek ZUS dotyczących płatnika metodę memoriałową, a nie kasową, skoro przepis mówi o kosztach uzyskania przychodu zarachowanych, potrącanych w tym okresie, którego dotyczą, mimo że ich jeszcze nie poniesiono.
Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.(...).
Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.
Ponadto przywołany powyżej przepis jednoznacznie wskazuje, iż każdy koszt poniesiony przez Podatnika winien być analizowany w kontekście regulacji art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej.
W punkcie 57a uprzednio wskazanego przepisu stanowi się zaś, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.
Wobec powyższego, część składek na ubezpieczenie społeczne finansowana przez Pracodawcę (Wnioskującą), może być rozpoznana jako koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie dokonana ich wpłaty na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.