Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2005r (data wpływu 08.06.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w części dotyczącej
pytania: czy w świetle art.17a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ewentualna zmiana okresu, na jaki została zawarta Umowa leasingu (w toku jej trwania ) powodowałaby konieczność ponownego określenia, czy zostały spełnione przesłanki wymienione w art.17b w/w ustawy
postanawia
potwierdzić stanowisko podatnika.
Uzasadnienie
Z przedstawionego w tej części wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z założeniami ?Programu Restrukturyzacji i Prywatyzacji S.A.?, przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 5 października 2004r. Spółka z o.o. ma pełnić funkcję operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego korzystając z majątku przesyłowego, którego właścicielem jest S.A. Majątek ten ma być oddany do używania Spółce na podstawie Umowy Leasingu Operacyjnego. Na podstawie pow. Umowy Spółka z o.o. uzyska prawo do odpłatnego używania i pobierania pożytków z przedmiotu leasingu na okres 204 miesięcy (17 lat).
Przedmiotem leasingu są
składniki majątkowe obejmujące nieruchomości (w tym prawo użytkowania wieczystego nieruchomości), rzeczy ruchome i prawa majątkowe. Normatywny okres amortyzacji każdego ze składników majątkowych nie przekracza 40 lat.
Za korzystanie z przedmiotu leasingu Spółka z o.o. (korzystający) ma wpłacać S.A.(finansującemu) wynagrodzenie w postaci płatnych miesięcznie rat leasingowych, określonych odrębnie dla poszczególnych składników majątkowych.
Suma ustalonych w Umowie opłat leasingowych pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, przekracza wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem Umowy i jest równa wartości rynkowej przedmiotu leasingu, powiększonej o odsetki z tytułu zaangażowania i niespłaconego kapitału.
Zgodnie z Umową, odpisów amortyzacyjnych dotyczących składników wchodzących w skład przedmiotu leasingu dokonuje finansujący tj. S.A.
W przypadku upływu terminu trwania Umowy, Spółka jest m.in. uprawniona do
nabycia wszystkich składników przedmiotu leasingu, za cenę określoną w Umowie, zwaną ceną nabycia, wynoszącą 10% wartości umowy leasingu dotyczącej danego składnika.
Umowa przewiduje również możliwość przedłużenia umowy leasingu.
Z uwagi na fakt, że okres, na jaki zawarta została Umowa jest wyjątkowo długi, a przedmioty, których umowa dotyczy są bardzo zróżnicowane, nie można wykluczyć, że zaistnieją okoliczności gospodarcze, które będą uzasadniały zmianę okresu jej trwania w stosunku do niektórych składników systemu przesyłowego stanowiącego przedmiot leasingu, np. do 10 lat.
Zdaniem wnioskodawcy w przypadku skrócenia okresu Umowy należy ? w oparciu o rzeczywisty czas jej trwania ? na nowo badać, czy spełniała ona warunki uznania ją za umowę, o której mowa w art. 17b ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z postanowieniem art.17b ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r. Nr
54, poz. 654 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki :
została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Z kolei stosownie do przepisu art.17a pkt 2 w/w ustawy przez podstawy okres umowy leasingu rozumie się czas oznaczony, na jaki została
zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.Stosownie do powołanych wyżej przepisów podstawowym okresem umowy leasingu określonej w art.17b jest czas oznaczony w tej umowie:
1)stanowiący co najmniej 40% czasu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo
2)10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości.
Cytowany wyżej warunek dla celów podatkowych wyznacza dolną granicę czasu trwania umowy leasingu.
W świetle powyższego, tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika, że w przypadku skrócenia okresu Umowy należy ? w oparciu o rzeczywisty czas jej trwania ? na nowo badać, czy spełniała ona warunki uznania ją za umowę, o której mowa w art. 17b w/w ustawy. Jednakże podkreślić należy, że skrócony okres umowy nie może dla celów podatkowych przekroczyć dolnej granicy wyznaczonej w art.17b ust. 1 ustawy.