Temat interpretacji
Czy dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczające będzie zapłacenie zaliczki na podstawie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego)?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczające będzie zapłacenie zaliczki na podstawie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczające będzie zapłacenie zaliczki na podstawie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego).
W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, polskim rezydentem podatkowym. Klubem sportowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2017 r., poz. 1463). Wnioskodawca planuje dokonać zakupu nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego). Zawarcie umowy przyrzeczonej sprzedaży poprzedzone będzie zawarciem umowy przedwstępnej, obligującej Wnioskodawcę do zapłaty zaliczki.
Na nabytej nieruchomości (ewentualnie prawie użytkowania wieczystego) Wnioskodawca zamierza wybudować ośrodek treningowy (planowane jest, że w skład ośrodka będą wchodzić boiska do gry w piłkę nożną oraz zaplecze socjalne, w tym szatnie, gabinety masażu, itp.). Ośrodek ma być wykorzystywany w przeważającej mierze w celach związanych ze szkoleniem piłkarskim dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików. Juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia, jak również organizacją rozgrywek piłkarskich na boiskach.
Z ośrodka treningowego korzystać będą w szczególności członkowie szkółki piłkarskiej, którzy nie muszą być jednocześnie członkami wnioskującego klubu sportowego. Przewidywane jest również udostępnianie boisk (np. w określonych dniach i godzinach) innym grupom, niż członkowie szkółki sportowej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie
oznaczone we wniosku nr 2.
Czy dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczające będzie zapłacenie zaliczki na podstawie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego)?
Zdaniem Wnioskodawcy, dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczające będzie zapłacenie zaliczki na podstawie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego).
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są (...) dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2016 r. Poz. 176, 1170 i 1171), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików. Juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia.
Zgodnie z brzmieniem ww. przepisu, dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów na cele w nim określone istotny jest moment poniesienia wydatku. Na gruncie omawianych przepisów brak jest podstaw, aby moment przeznaczenia i wydatkowania dochodu odnosić do momentu zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych (tym bardziej, że nie wszystkie wydatki będą taki koszt stanowić - np. grunt nie będzie podlegał amortyzacji). Brak jest też podstawy do utożsamiania momentu przeznaczenia i wydatkowania z chwilą, w której nastąpi przejście prawa własności nieruchomości na Wnioskodawcę (ewentualnie przejście prawa użytkowania wieczystego).
W konsekwencji w ocenie Wnioskodawcy, jeżeli wydatkowanie dochodu poprzez zapłatę zaliczki na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości nastąpi w roku podatkowym osiągnięcia dochodu, lub w roku po nim następującym, zaś nieruchomość zostanie przeznaczona na realizację celów określonych w przepisie, to Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z omawianego zwolnienia (bez względu na termin zawarcia umowy przyrzeczonej nabycia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2016 r. poz. 176, 1170 i 1171), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia.
Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie w nim zawarte jest zwolnieniem warunkowym i zależy od łącznego spełnienia następujących przesłanek:
- ze zwolnienia może skorzystać osoba prawna posiadająca status klubu sportowego, o którym mowa w ustawie o sporcie;
- klub sportowy przeznaczył i wydatkował osiągnięty dochód na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych i młodzieżowców do 23 roku życia;
- przeznaczenie i wydatkowanie dochodu na ww. cele nastąpiło w roku podatkowym lub w roku po nim następującym.
Należy przy tym mieć na uwadze dyspozycję zawartą w art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele albo na cele określone w tych przepisach, ale po terminie w nich określonym - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a.
Odnosząc powyższe przepisy do przestawionego zdarzenia przyszłego i zadanego pytania należy stwierdzić, że termin powstania obowiązku podatkowego określony w art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ściśle związany z datą poniesienia wydatku (faktycznej zapłaty).
A zatem w przypadku nie przeznaczenia i nie wydatkowania dochodu osiągniętego przez klub sportowy na cel przewidziany w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy w roku podatkowym bądź w roku następującym po nim, będzie skutkowało ustawowym obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.
Tym samym nie można zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, że dla zachowania terminu przeznaczenia i wydatkowania dochodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczające będzie zapłacenie zaliczki na podstawie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości (ewentualnie prawa użytkowania wieczystego).
Powyższy przepis wskazuje wprost, że aby Wnioskodawca mógł skorzystać ze zwolnienia, musi on nie tylko przeznaczyć dochód na cele w nim określone, ale również przeznaczony dochód wydatkować na te cele. Tym samym stanowi on o wydatkowaniu całego dochodu przeznaczonego, a nie jego części (czy zaliczki jak ma mieć miejsce w niniejszej spawie).
A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Henryka Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
nieprawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej