o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych oraz kosztów u... - Interpretacja - IPPB3/4510-879/16-5/KK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2016, sygn. IPPB3/4510-879/16-5/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 18 sierpnia 2016 r.)(opatrzonym identyfikatorem EPUAP-UPP7928176) uzupełnionym w dniu 17 października 2016 r. (data wpływu 20 października 2016 r.) na wezwanie z dnia 7 października 2016 r. Nr IPPB3/4510-879/16-3/KK o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tzn. podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej Udziałowiec).

Udziałowiec zamierza założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka). Spółka zgodnie z przyjętymi założeniami prowadzić będzie działalność holdingową.

Wnioskodawca zostanie udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie z przekształcenia spółki osobowej (dalej: Spółka zbywana I). Udziałowiec posiadać będzie bezwzględną większość praw głosu (tj. będzie posiadać ponad 50% udziałów) w Spółce zbywanej I.

Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka zbywana II), posiadającym bezwzględną większość praw głosu (tj. posiada ponad 50% udziałów) w Spółce zbywanej II.

Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka zbywana III), w której nie posiada bezwzględnej większość praw głosu (tj. posiada poniżej 50% udziałów) w Spółce zbywanej III.

Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka zbywana IV), w której nie posiada bezwzględnej większości praw głosu (tj. posiada poniżej 50% udziałów) w Spółce zbywanej IV.

Spółka zbywana II, III i IV podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka zbywana I podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W celu utworzenia struktury holdingowej mającej na celu doprowadzić do efektywniejszego zarządzania aktywami Udziałowiec zamierza wnieść wszystkie posiadane przez siebie udziały w Spółce zbywanej I, II, III i IV do Spółki.

Spółka podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Udziały w Spółce zbywanej I, II, III i IV zostaną wniesione przez Udziałowca do Spółki w zamian za udziały własne Spółki wyemitowane na skutek podwyższenia jej kapitału zakładowego.

Na skutek nabycia przedmiotu aportu (udziałów w Spółce zbywanej I i II) Spółka nabywająca będzie posiadała liczbę udziałów w Spółce zbywanej I i II, dającą jej bezwzględną większość praw głosu (tj. ponad 50% głosów) w Spółce zbywanej I i II. Natomiast na skutek nabycia przedmiotu aportu (udziałów w Spółce zbywanej III i IV) Spółka nabędzie udziały Spółce zbywanej III i IV, nie dające jej bezwzględnej większości praw głosu (tj. poniżej 50% głosów) w Spółce zbywanej III i IV.

Wnioskodawca w zamian za aport otrzyma wyłącznie udziały w kapitale zakładowym Spółki, przy czym Udziałowiec nie otrzyma od Spółki żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce. W przyszłości może się zdarzyć, że Spółka dokona odpłatnego zbycia (np. w formie sprzedaży) całości lub części udziałów w Spółce zbywanej I, II, III i IV nabytych przez Spółkę w zamian, za które Spółka wyda udziały własne w kapitale zakładowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu nabycia udziałów w Spółce zbywanej I, II, III i IV?

  • W jakiej wysokości Spółka powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zbywanej I i II?

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Ad. 1.

    Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja aportu udziałów w Spółce zbywanej I, II, III i IV do Spółki nie spowoduje po stronie Spółki powstania jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

    Ad. 2.

    Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zbywanej I i II, Spółka będzie mogła zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu wartość nominalną udziałów własnych, wydanych w zamian za udziały w Spółce zbywanej I i II.

    UZASADNIENIE:

    Ad. 1

    Zgodnie z art. 12 ust 4 pkt 4 Ustawy CIT Do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela W konsekwencji otrzymane przez Spółkę nabywającą udziały Spółek nabywanych, które będą stanowiły wkład na pokrycie jej kapitału zakładowego, nie będą stanowiły dla spółki przychodu. W świetle powyższych rozważań, zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez Spółkę udziałów w Spółce zbywanej I, II, III i IV nie spowoduje po stronie Spółki powstania jakiegokolwiek przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

    Ad. 2.

    Z uwagi na to, że Spółka stanie się wspólnikiem Spółce zbywanej I i Spółce zbywanej II, na skutek wcześniejszego dokonania transakcji wymiany udziałów (tj. nabycia udziałów Spółki zbywanej I i II dających jej bezwzględną większość praw głosu), o której mowa w przepisie art. 12 ust. 4d Ustawy CIT, przy określeniu kosztów uzyskania przychodów konieczne jest uwzględnienie dyspozycji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem: Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: () wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). W związku z przywołaną regulacją, zdaniem Wnioskodawcy, poniesione przez Spółkę koszty na nabycie udziałów w Spółce zbywanej I i Spółce zbywanej II w ramach operacji wymiany udziałów, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie zbycia udziałów Spółki zbywanej I i Spółki zbywanej II. Wydane przez Spółkę udziały własne stanowią koszt (wydatek), jaki Spółka poniesie w zamian za otrzymane udziały Spółki zbywanej I i Spółki zbywanej II. Sposób określenia wartości poniesionego w tej sytuacji kosztu, jest wprost określony w cytowanym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych wydanych przez Spółkę w zamian za udziały Spółki zbywanej I i II. Zaprezentowane stanowisko, znajduje także potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo można wskazać następujące interpretacje:

    • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 marca 2013 r. (sygn: IPTPB3/423-452/12-2/IR), w której organ podatkowy stwierdził, iż: Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki, będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały.;
    • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 lipca 2013 r. (sygn. ILPB3/423-209/13-2/KS), w której organ podatkowy stwierdził: Skoro w ramach opisanej transakcji wymiany udziałów spółką nabywającą będzie Spółka, to w przypadku odpłatnego zbycia przez Nią udziałów nabytych w drodze wymiany udziałów, powinna Ona ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych udziałowcowi spółki z o.o. w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów sp. z o.o. (...) Reasumując, w świetle powyższych przepisów, uznać należy, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w sp. z o.o. Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi (osobie fizycznej), w zamian za aport udziałów sp. z o.o. (powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce).;
    • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 sierpnia 2014 r. (sygn. ITPB4/423-63/14/PST ): W rezultacie, jeżeli w przyszłości dojdzie do sprzedaży udziałów w Spółce Zbywanej przez Wnioskodawcę na rzecz potencjalnego nabywcy, to Wnioskodawca będzie mógł na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT rozpoznać koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej w kwocie równej wartości nominalnej udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych Inwestorowi w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce Zbywanej.

    W konsekwencji zastosowania powyższego artykułu w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, wydatki na nabycie udziałów Spółki zbywanej I i Spółki zbywanej II, tj. wydatki w wysokości równej nominalnej wartości udziałów własnych Spółki wydanych Udziałowcowi, w zamian za udziały Spółki zbywanej I i Spółki zbywanej II, nabyte przez Spółkę w ramach wymiany udziałów, będą pomniejszały przychód podatkowy wykazywany na tej operacji. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w Spółce zbywanej I i Spółce zbywanej II, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Spółki wydanych Udziałowcowi, w zamian za udziały Spółki zbywanej I i Spółki zbywanej II, nabyte w ramach transakcji wymiany udziałów.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie