Temat interpretacji
Czy w związku z przekształceniem SKA w Spółkę kapitałową powstanie po stronie Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy przekształcenie SKA w Spółkę kapitałową będzie miało miejsce w roku obrotowym SKA, który rozpoczął/rozpocznie się po dniu 1 stycznia 2014 r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2014 r. (data wpływu 22 grudnia 2014 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie wystąpienia przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z transakcją przekształcenia SKA w spółkę kapitałową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie wystąpienia przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z transakcją przekształcenia SKA w spółkę kapitałową.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA).
Wnioskodawca planuje przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa). Przekształcenie będzie miało miejsce w roku obrotowym SKA rozpoczętym po dniu 1 stycznia 2014 r.
W wyniku przekształcenia, Wnioskodawca uzyska status udziałowca Spółki kapitałowej. Przekształcenie nastąpi w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: KSH). Na dzień przekształcenia bilans SKA może wykazywać zysk bieżący lub niepodzielony zysk z lat poprzednich, kapitał zapasowy oraz kapitał rezerwowy. Zysk ten oraz kapitały po przekształceniu SKA pozostaną zyskiem oraz kapitałami spółki przekształconej.
Wartość rynkowa udziałów, które Wnioskodawca obejmie w Spółce kapitałowej będzie odpowiadać wartości rynkowej akcji posiadanych przez niego w SKA. Tym samym, będzie zachodzić ekwiwalentność między wartością akcji posiadanych w SKA, a wartością udziałów jakie Wnioskodawca obejmie w Spółce kapitałowej.
Wobec powyższego sformułowano następujące pytanie.
Czy w związku z przekształceniem SKA w Spółkę kapitałową powstanie po stronie Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy przekształcenie SKA w Spółkę kapitałową będzie miało miejsce w roku obrotowym SKA, który rozpoczął/rozpocznie się po dniu 1 stycznia 2014 r.?
We własnym stanowisku w sprawie Spółka wskazała, że w opinii Wnioskodawcy, przekształcenie SKA w Spółkę kapitałową nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Na wstępie należy wskazać, że na moment przekształcenia SKA będzie traktowana na gruncie prawa podatkowego jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych. A zatem podatnikiem podatku dochodowego będzie SKA, a nie jej wspólnicy, jak miało to miejsce w stanie prawnym obowiązującym, co do zasady, do końca 2013 r.
Zgodnie ze wspomnianym już art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
- przekształcenia innej osoby prawnej,
- przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W myśl natomiast art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio m.in. do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej.
Zgodnie z powołanym przepisem, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.
Przekształcenie spółek zgodnie z przepisami KSH powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają wprost żadnych skutków podatkowych przekształcenia spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (jaką będzie SKA na moment przekształcenia) w inną spółkę będącą podatnikiem ww. podatku.
Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu zawarty w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.) dalej: Ustawa, ma charakter otwarty. Ze względu na użyty w tym przepisie zwrot w szczególności wyliczenie nie ma charakteru enumeratywnego, a kategorie przychodów w nim wymienione stanowią tylko przykładowe rodzaje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie z powszechnie akceptowaną w doktrynie definicją przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym (por. J. Marciniuk, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Komentarz do art. 12, nb. 1, Legalis 2011).
Jedynym rodzajem przychodu wymienionym w art. 12 ust. 1 Ustawy, nad którego możliwością powstania w planowanej reorganizacji należałoby się zastanowić, jest przychód wymieniony w art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest m.in. nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objęta w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Tym samym, aby doszło do powstania przychodu na podstawie tego przepisu konieczne jest łączne wystąpienie poniższych przesłanek:
- udziały muszą zostać objęte inne formy nabycia udziałów nie są objęte zakresem zastosowania przedmiotowego przepisu,
- w zamian za wkład niepieniężny musi zostać wniesiony aport w celu objęcia udziałów,
- wkład niepieniężny musi mieć postać inną niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Wnioskodawca w wyniku przekształcenia SKA w Spółkę kapitałową stanie się udziałowcem Spółki kapitałowej poprzez złożenie oświadczenia o uczestnictwie w tej spółce. Nastąpi to z mocy prawa w związku z zasadą kontynuacji obowiązującą w procesie przekształcania spółek, zgodnie z którą wraz ze zmianą formy prawnej podmiotu przekształcanego odpowiedniej zmianie ulega także forma partycypacji wspólników w tymże podmiocie. Nie następuje zatem objęcie. Ponadto, w ramach przekształcenia SKA w Spółkę kapitałową, SKA nie dokona zbycia żadnego składnika swojego majątku na rzecz Spółki kapitałowej. Majątek SKA przejdzie na Spółkę kapitałową na mocy przepisów prawa, a zatem nie będzie miało miejsce wniesienie wkładu.
W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie żadna z przesłanek zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy, nie zostanie spełniona, zatem Wnioskodawca z tytułu przekształcenia SKA w Spółkę kapitałową nie osiągnie przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy.
Nie będzie miał również zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy, ponieważ przepis ten określa skutki podatkowe przekształcenia spółek kapitałowych w spółki osobowe, podczas gdy przekształcenie SKA w Spółkę kapitałową jest procesem odwrotnym przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową. Nie budzi również wątpliwości fakt, że w wyniku przekształcenia SKA w Spółkę kapitałową Wnioskodawca jako wspólnik SKA, a następnie po przekształceniu Spółki kapitałowej nie otrzyma żadnego przysporzenia majątkowego (majątek SKA pozostanie majątkiem Spółki kapitałowej). Przekształcenie SKA w Spółkę kapitałową stanowi wyłącznie efektywną wymianę akcji SKA na udziały Spółki kapitałowej, nie stanowi natomiast żadnego trwałego przysporzenia po stronie SKA.
Podsumowując powyższe, przekształcenie SKA w Spółkę kapitałową będzie dla Wnioskodawcy transakcją neutralną na gruncie Ustawy.
Stanowisko powyższe potwierdza praktyka organów podatkowych. Przykładowo:
- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 października 2014 r., sygn. ILPB4/423-323/14-4/DS, uznał za prawidłowe stanowisko podatnika w myśl którego: przekształcenie SKA w Nową sp. z o.o. będzie neutralne dla rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności na moment przekształcenia po stronie Spółki nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.;
- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. ILPB3/423-76/14-2/KS, zgodził się z następującą konkluzją wnioskodawcy: przeprowadzona analiza wskazuje, iż planowana czynność przekształcenia będzie neutralna na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, w związku z przekształceniem SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy