Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. - Interpretacja - ILPB3/4510-1-43/16-4/EK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2016, sygn. ILPB3/4510-1-43/16-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2016 r. (data wpływu 18 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 20 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r.

Podatnik jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca posiada udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: A Sp. z o.o.), które zostały objęte przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca zawarł z A Sp. z o.o. umowę pożyczki, na podstawie której A Sp. z o.o. pożyczyła Wnioskodawcy pieniądze na rozwój prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności. Tym samym Wnioskodawca jest obecnie dłużnikiem A Sp. z o.o. Na wartość długu składa się kwota pożyczki wraz z odsetkami.

Wnioskodawca zamierza zbyć część udziałów w A Sp. z o.o. na rzecz spółki komandytowej (dalej: B sp. k.) w zamian za co B sp. k. na podstawie art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego zwolni Wnioskodawcę z długu wobec A Sp. z o.o. z tytułu zawartej umowy pożyczki poprzez jego przejęcie. Wartość zbywanych udziałów będzie odpowiadała wartości długu, z którego zostanie zwolniony Wnioskodawca. A Sp. z o.o. wyrazi zgodę na przejęcie długu.

W wyniku dokonanej transakcji B sp. k. nabędzie od Wnioskodawcy udziały w A Sp. z o.o. oraz wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki dłużnika wynikające z zawartej umowy pożyczki Wnioskodawca zostanie zwolniony z długu wobec A Sp. z o.o. Tym samym wygasną (zostaną umorzone) wszelkie jego zobowiązania wobec A Sp. z o.o. z tytuł umowy pożyczki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie

ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r.

Czy w przypadku osiągnięcia przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w A Sp. z o.o. Wnioskodawca będzie uprawniony do ustalenia kosztu uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2) ustawy, tj. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia...

Stanowisko Wnioskodawcy ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, w rozpatrywanym przypadku wartość długu, z którego zostanie zwolniony Wnioskodawca stanowi w istocie przysporzenie majątkowe jakie uzyska Wnioskodawca w wyniku zbycia udziałów w A Sp. z o.o. Należy wskazać, że zgodnie z art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego bezpośrednim skutkiem przejęcia długu jest wygaśnięcie zobowiązania wobec pierwotnego dłużnika. W rozpatrywanym stanie faktycznym jest nim Wnioskodawca.

W zakresie dotyczącym pytania Wnioskodawcy, należy wskazać, że zbywane udziały w A Sp. z o.o. Wnioskodawca objął w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W związku z tym w przypadku zbywania tych udziałów ustalenie kosztów uzyskania przychodów w następstwie zbycia powinno zostać dokonane na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2) ustawy. Z treści tego przepisu wynika bowiem jednoznacznie, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, koszt uzyskania przychodów ze zbycia udziałów na dzień ich zbycia ustala się w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy, określonej na dzień objęcia tych udziałów w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia.

Tym samym w przypadku zbycia udziałów w A Sp. z o.o. na warunkach określonych powyżej Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2) ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ().

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu.

Art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi o zasadzie ustalania kosztów uzyskania przychodu w sytuacji odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny. Wynika z niego, że koszt uzyskania przychodu z tego tytułu ustala się na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w zależności od sposobu ich uprzedniego nabycia lub objęcia. Sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w formie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części określa art. 15 ust. 1k pkt 2 ww. ustawy.

I tak, w myśl art. 15 ust. 1k pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a.

Stosownie natomiast do brzmienia art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy podatku dochodowego są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę części udziałów w A Sp. z o.o. na rzecz spółki komandytowej B, które zostały objęte przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Wnioskodawca będzie uprawniony do ustalenia kosztu uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym Wnioskodawca zamierza zbyć część udziałów w A Sp. z o.o. na rzecz spółki komandytowej (objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa), stwierdzić należy, że powyższa zasada będzie miała zastosowanie do tej części poniesionych kosztów, które odnoszą się odpowiednio do części zbywanych udziałów.

Jednocześnie należy dodać, że zakresem niniejszej interpretacji nie objęto kwestii dot. osiągnięcia przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu zbycia udziałów w związku z tym, że to pytanie podatkowe określone przez podatnika wyznacza zakres przedmiotowy wniosku, w niniejszej interpretacji indywidualnej odniesiono się ściśle do kwestii w nim zawartej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu