Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie Spółki z dnia 06 kwietnia 2004r. informuje, że :
zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.
Przepis ten określa warunki w jakich określone wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Z kolei kwestię zaliczania wydatków (kosztów) do poszczególnych okresów (lat) podatkowych regulują postanowienia art. 15 ust. 4 ww. ustawy.
Stosownie do tego przepisu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika , że zgodnie z zawartymi umowami płaci posiadaczom praw autorskich opłaty licencyjne za prawo do używania patentów na wytwarzanie produktów leczniczych. Opłaty te uiszczane są raz na kwartał lub raz na pół roku, jako określony z góry procent od wartości sprzedaży.
Spółka chciałaby zaliczać w/w opłaty w okresach miesięcznych do kosztów uzyskania przychodów- mimo nie ponoszenia tych opłat w okresach miesięcznych.
Przyjmując, że opłaty licencyjne ponoszone są w roku podatkowym w którym uzyskuje się przychód z tytułu udzielonej licencji i znana jest wartość tych opłat licencyjnych (a ich zarachowanie w konkretnej wysokości jest możliwe) to Spółka
może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów tego roku opłaty w rozbiciu na okresy miesięczne - mimo ich nie ponoszenia w okresach miesięcznych (tylko kwartalnych lub półrocznych) - gdyż jest to zgodne z przepisami cytowanego wyżej art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.