Temat interpretacji
Jak należy rozumieć dzień poniesienia przez Spółkę kosztu (w interpretacji 15 ust. 4e. UPDOP) w zakresie wydatków pośrednich (wymienionych w punktach 3-8) związanych z objęciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych w sytuacji, gdy rachunkowo ww. wydatki zostały zaksięgowane jako inwestycje długoterminowe (długoterminowe aktywa finansowe) i obciążać będą wynik finansowy jednostki dopiero w momencie zbycia udziałów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.09.2013 r. (data wpływu 27.09.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27.09.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W 2007 roku i w I kw. 2008 roku Spółka S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) poniósł szereg wydatków związanych z nabyciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych.
Wśród wyżej wymienionych kosztów, które zostały poniesione w związku z nabyciem udziałów wymienić można:
- zapłaconą cenę za nabyte udziały,
- koszty notarialne związane ze sporządzeniem umowy,
- koszty doradztwa inwestycyjnego
- koszty przygotowania projekcji finansowych
- koszty audytu (tax strukturing,) oraz audytu środowiskowego
- koszty doradztwa prawnego
- koszty due dilligence
- koszty wyjazdów (koszty usług hotelowych, biletów lotniczych) w sprawach dot. nabycia ww. udziałów
Spółka uzyskała indywidualną interpretację prawa podatkowego, zgodnie z którą wydatki wymienione w punktach 3-8 mogą być zaliczone do kosztów podatkowych z chwilą ich poniesienia w oparciu o art. 15 ust. 4d UPDOP. Ww. koszty zostały zaksięgowane jako inwestycje długoterminowe (długoterminowe aktywa finansowe) i obciążać będą wynik finansowy jednostki dopiero w momencie zbycia udziałów
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Jak należy rozumieć dzień poniesienia przez Spółkę kosztu (w interpretacji 15 ust. 4e. UPDOP) w zakresie wydatków pośrednich (wymienionych w punktach 3-8) związanych z objęciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych w sytuacji, gdy rachunkowo ww. wydatki zostały zaksięgowane jako inwestycje długoterminowe (długoterminowe aktywa finansowe) i obciążać będą wynik finansowy jednostki dopiero w momencie zbycia udziałów...
Stanowisko Wnioskodawcy:
Stosownie do art. 15 ust. 1 UPDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP. Z treści tego przepisu wynika, że dany wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
koszt zostanie poniesiony, celem poniesienia kosztu jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, koszt nie został uwzględniony przez ustawodawcę na liście wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartej w art. 16 ust. 1 UPDOP.
Wydatki wymienione w punktach 3-8 mogą być zaliczone do kosztów podatkowych z chwilą ich poniesienia w oparciu o art. 15 ust. 4d UPDOP.
Jak stanowi z kolei art. 15 ust. 4e. za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku,), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
W ocenie Spółki - w omawianym przypadku dzień, o którym mowa powyżej (dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych), to dzień, na który dany wydatek został uznany za koszt dla celów rachunkowych (czyli obciążył wynik finansowy Spółki).
Pogląd ten podzielają również organy podatkowe, np. Dyrektor izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 kwietnia 2013 r, nr IPTPB3/423-35/13-4/PM stwierdzając:
() ujęcie (zaksięgowanie) kosztu w księgach rachunkowych określa datę powstania kosztu podatkowego. Przepisy o rachunkowości decydują, na który dzień ujmuje się w księgach rachunkowych koszt, a tym samym przesądzają o dacie poniesienia kosztu podatkowego, z zastrzeżeniem rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
(...) pod pojęciem dzień poniesienia kosztu rozumieć należy dzień, na który Spółka uwzględniła koszt wprowadzonych przez nią księgach rachunkowych. Tym samym jest to dzień, który Spółka wskazała jako dzień (okres), do którego dany wydatek został przypisany. (...)
Podobnie dzień poniesienia kosztu definiują sądy administracyjne (np. NSA w wyroku z 27 września 2012 r., sygn. akt II FSK 253/11). Zdaniem Sądu to przepisy o rachunkowości decydują, na który dzień ujmuje się w księgach rachunkowych koszt, a tym samym przesądzają o dacie poniesienia kosztu podatkowego (z zastrzeżeniem rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów).
Mając na uwadze powyższe Spółka prezentuje stanowisko, że koszty pośrednie związane z nabyciem udziałów będą stanowić koszt podatkowy w momencie, w którym będą obciążać wynik finansowy Spółki- czyli w momencie zbycia udziałów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 340 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie