Temat interpretacji
Czy otrzymane odsetki od obligacji Spółka może zaliczyć do przychodów finansowych z tytułu prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej i odprowadzić od nich podatek dochodowy od osób prawnych CIT-2?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2012 r. (data wpływu 25 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.), w którym ostatecznie określono stan faktyczny, pytanie podatkowe oraz własne stanowisko w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzi pełną księgowość.
Wnioskodawca zakupił na firmę obligacje w biurze maklerskim. Od zakupionych obligacji zostały naliczone i przelane na konto maklerskie Spółki odsetki od obligacji.
Przy zakupie obligacji, Wnioskodawca poniósł koszty, którymi obciążył koszty prowadzonej przez Niego działalności.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy otrzymane odsetki od obligacji Spółka może zaliczyć do przychodów finansowych z tytułu prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej i odprowadzić od nich podatek dochodowy od osób prawnych CIT-2...
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca uważa, że otrzymane odsetki od obligacji stanowią dochód objęty opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-2).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Przez użyty w ww. przepisie zwrot bez względu na rodzaj źródeł przychodów należy rozumieć wszelkie przychody, w wyniku których następuje przyrost majątku podatnika.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje terminu przychody. Przepis art. 12 tej ustawy określa jedynie zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w kolejnych ustępach art. 12 ustawodawca precyzuje rodzaje przychodów, ponadto wylicza jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów.
I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Jednocześnie zauważyć należy, iż ustawodawca nie zastrzega, że przychodem są tylko wymienione w art. 12 ustawy pożytki, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej. Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w rozdziale 2 ustawy, mogą być uznane za przychód osoby prawnej zwłaszcza, że listę pożytków (stanowiącą katalog zamknięty, którego zakres nie podlega rozszerzeniu, czy też zawężeniu), które nie mogą być zaliczone do przychodów, zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).
Z powyższego przepisu można więc wywieść, że odsetki od należności (w tym od udzielonych kredytów i pożyczek) naliczone, lecz nieotrzymane nie stanowią przychodów, przychodem będą jednak odsetki otrzymane.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zakupił na firmę obligacje w biurze maklerskim. Od zakupionych obligacji zostały naliczone i przelane na konto maklerskie Spółki odsetki od obligacji.
W świetle powyższego, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka uzyskała przychód podatkowy, a w konsekwencji dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Końcowo dodać należy, iż zakres niniejszej interpretacji odnosi się adekwatnie do treści pytania postawionego przez Wnioskodawcę wyłącznie do kwestii przedmiotu opodatkowania.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 401 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu