Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr.137, poz.926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje:
Pismem z dnia 26.10.2004r Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka powstała dnia 15.07.2004 i została wpisana do KRS w dniu 06.08.2004r.. Działalność swą rozpoczęła dnia 04.08.2004r. Spółka w miesiącu wrześniu 2004r. dokonała remontu pomieszczeń (malowanie ścian, sufitów, wymiany terakoty i wykładziny, wymiany oświetlenia) użytkowanych na podstawie umowy najmu z dnia 01.09.2004r. na łączną kwotę około 10.000 zł. Ponadto Spółka dokonała wymiany okien, a kosztami tej wymiany obciążono na podstawie faktury VAT właściciela obiektu.
Strona zwraca się z zapytaniem:Czy koszt remontu w obcym środku trwałym stanowi koszty uzyskania przychodu spółce?
Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie, stwierdzając, iż: koszt przeprowadzonego remontu będzie stanowić w całości jej koszt podatkowy w okresie jego poniesienia.
Ustosunkowując się do przedmiotowego pisma Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku wyjaśnia:
Stosownie do przepisu art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992r. (Dz.U. z 2000r.,Nr.54, poz.654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt.1 lit.c w/w ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków poniesionych na ulepszenie przez które dla celów podatkowych rozumie się przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcje, adaptację lub modernizację środków trwałych, które zgodnie z odrębnymi przepisami powiększają wartość tych środków stanowiącą podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych.Zatem, wydatki poniesione w wynajętym lokalu (obcym środku trwałym) nie zmierzające do jego ulepszenia, tzn. rozbudowy, przebudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, a będą to tylko czynności konserwacyjne lub mające charakter przywracający temuż środkowi pierwotny poziom techniczny, będą mogły być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym zostały poniesione.