Zadłużenie wobec jakich podmiotów powinno być przez Wnioskodawcę uwzględniane do obliczenia wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt ... - Interpretacja - IBPBI/2/423-889/13/BG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. IBPBI/2/423-889/13/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Zadłużenie wobec jakich podmiotów powinno być przez Wnioskodawcę uwzględniane do obliczenia wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 8 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 18 lipca 2013 r.), uzupełnionym 8 sierpnia 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wobec jakich podmiotów powinien mieć zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wobec jakich podmiotów powinien mieć zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Wnioskodawca wchodzi w skład międzynarodowej grupy kapitałowej. Jedynym akcjonariuszem posiadającym 100% akcji Wnioskodawcy jest osoba fizyczna będą rezydentem holenderskim.

W dniu 31 grudnia 2010 r. Wnioskodawca zawarł umowę pożyczki ze Spółką X z siedzibą w Holandii. W związku z zaciągniętą pożyczką, Wnioskodawca wypłaca Spółce X odsetki. Większościowym udziałowcem Spółki X, posiadającym 59,93% udziału w jej kapitale, jest Spółka Y siedzibą w Holandii. Pozostałymi udziałowcami Spółki X są: podmioty A (10,49%), podmiot B (22,587%), podmiot C (6,993%) z siedzibą w Holandii. Natomiast jedynym udziałowcem Spółki Y jest osoba fizyczna będąca udziałowcem Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości finansowanie w postaci pożyczki zostanie mu udzielone przez Spółkę Y albo przez inną spółkę, w której osoba fizyczna posiada co najmniej 25% udziałów (akcji).

Wnioskodawca posiada również zobowiązania handlowe wobec spółek, których jedynym udziałowcem jest Spółka X, tj. wobec podmiotów D E F z siedzibą w Holandii. Powyższe zobowiązania (zarówno z tytułu umów pożyczek, jak i kontraktów handlowych) są wyrażone w walucie obcej, tj. EUR.

Opisana struktura powiązań grupy kapitałowej pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład grupy, zawiera zarówno udziały zwykłe, jak i uprzywilejowane posiadane przez poszczególne podmioty.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Zadłużenie wobec jakich podmiotów powinno być przez Wnioskodawcę uwzględniane do obliczenia wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, do obliczenia wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop) powinno być uwzględniane zadłużenie wobec osoby fizycznej oraz Spółki Y. Zobowiązania wobec innych podmiotów, w tym w szczególności wobec Spółki X, podmiotów D, E oraz F nie powinny być wliczone do wartości zadłużenia w rozumieniu powyższych przepisów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 updop, w celu obliczenia wartości zadłużenia spółki-pożyczkobiorcy, decydującego o uruchomieniu wynikających z tego przepisu ograniczeń kwalifikowania odsetek od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów, należy brać pod uwagę wartość zadłużenia wobec:

  1. udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji), oraz
  2. innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza).

W myśl powyższego przepisu, do wartości zadłużenia Wnioskodawcy na gruncie przedstawionego stanu faktycznego, należy brać pod uwagę zadłużenie wobec osoby fizycznej, jako jedynego akcjonariusza Wnioskodawcy posiadającego 100% akcji Wnioskodawcy (zgodnie z pkt 1). Akcjonariuszem Wnioskodawcy jest osoba fizyczna, w związku z czym brak jest podmiotów, które posiadałyby co najmniej 25% udziałów w kapitale tego akcjonariusza (zgodnie z pkt 2). W związku z tym, poza zadłużeniem wobec osoby fizycznej, brak jest innych podmiotów, wobec których zadłużenie Wnioskodawca powinien brać pod uwagę w celu obliczenia wartości zadłużenia na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 updop.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 ust. 61 updop, w celu obliczenia wartości zadłużenia spółki-pożyczkobiorcy, decydującego o uruchomieniu wynikających z tego przepisu ograniczeń kwalifikowania odsetek od pożyczek (kredytów) do kosztów uzyskania przychodów, należy brać pod uwagę wartość zadłużenia wobec:

  1. udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji),
  2. innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy), oraz
  3. spółki, w której udziałowiec (akcjonariusz) posiada co najmniej 25% udziałów.

W konsekwencji, zgodnie ze wskazaną powyżej regulacją art. 16 ust. 1 pkt 61 updop, do wartości zadłużenia Wnioskodawcy na gruncie przedstawionego stanu faktycznego, należy brać pod uwagę zadłużenie wobec osoby fizycznej, jako jedynego akcjonariusza Wnioskodawcy posiadającego 100% akcji Wnioskodawcy (zgodnie z pkt 1). Jedyny akcjonariusz Wnioskodawcy jest osobą fizyczną, w związku z czym brak jest podmiotów, które posiadałyby co najmniej 25% udziałów w kapitale tego akcjonariusza (w myśl pkt 2 powyżej). Dodatkowo, w analizowanym stanie faktycznym do wartości zadłużenia Wnioskodawca powinien wliczać wartość zadłużenia wobec innych podmiotów, w których osoba fizyczna posiada co najmniej 25% udziałów (akcji), tj. w analizowanej sytuacji wobec spółek sióstr (zgodnie z pkt 3).

Podsumowując powyższe rozważania, do obliczenia wartości zadłużenia o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 updop, Wnioskodawca powinien uwzględniać zadłużenie wobec osoby fizycznej. Ponadto, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 61 updop, do wartości zadłużenia Wnioskodawca powinien uwzględniać zadłużenie wobec osoby fizycznej oraz Spółki Y.

Natomiast zadłużenie Wnioskodawcy wobec innych podmiotów, w tym w szczególności wobec Spółki X, podmiotów D, E oraz F nie powinny być wliczane do wartości zadłużenia w rozumieniu 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 3 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach