Czy zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wypłat odsetek od pożyczek wynosić będzie 10 % przychodów z tytułu odsetek? - Interpretacja - IPTPB3/423-321/13-5/GG

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2013, sygn. IPTPB3/423-321/13-5/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Czy zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wypłat odsetek od pożyczek wynosić będzie 10 % przychodów z tytułu odsetek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 29 października 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania właściwej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłat odsetek od pożyczek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), pismem z dnia 15 października 2013 r., nr IPTPB3/423-321/13-2/GG, (doręczonym w dniu 22 października 2013 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W dniu 29 października 2013 r. wpłynęło do tut. Organu uzupełnienie wniosku z zachowaniem ustawowego terminu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jest dłużnikiem spółki akcyjnej prawa szwajcarskiego z tytułu umów pożyczek - spółki AG - będącej jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy. Pożyczki zostały udzielone na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca jako dłużnik powinien na rzecz powyższej spółki spłacić kwotę pożyczki (należność główna, kapitał) oraz odsetki.

Z informacji uzyskanych przez Wnioskodawcę wynika, że wierzytelności z tytułu umów pożyczek zostaną w najbliższych miesiącach przeniesione na spółkę handlową prawa ukraińskiego (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Na dzień złożenia wniosku powyższa spółka handlowa prawa ukraińskiego nie jest wspólnikiem Wnioskodawcy. Na dzień złożenia wniosku, Wnioskodawca nie jest wspólnikiem powyższej spółki handlowej prawa ukraińskiego.

Wnioskodawca zamierza spłacić pożyczki wraz z należnymi odsetkami. Spłata pożyczek wraz z odsetkami nastąpi już na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego.

W uzupełnieniu wniosku Spółka doprecyzowała opis zdarzenia przyszłego następująco:

  1. Składając wniosek Spółka występuje w charakterze zarówno płatnika (pytanie 1 i 2), jak i podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie 3);
  2. Wnioskodawca działa w imieniu własnym. Jest On bowiem zainteresowany, aby zdarzenie przyszłe (wypłata odsetek od pożyczek na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego w przypadku dokonania przelewu wierzytelności z tych umów pożyczek) było dokonane prawidłowo, zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Jego zdaniem będzie On płatnikiem podatku od wypłaty odsetek od pożyczek - a więc Jego interes prawny w uzyskaniu interpretacji podatkowej jest oczywisty.
  3. Zobowiązanie z tytułu zaciągniętych pożyczek powstało na podstawie:
    1. umowy pożyczki z dnia 3 marca 2010 r. na kwotę 770.000 zł (powyższa kwota została przez pożyczkodawcę przekazana w całości);
    2. umowy pożyczki z dnia 4 stycznia 2011 r. na kwotę 6.000.000 zł (na dzień złożenia wniosku kwota pożyczki została udzielona w wysokości 5.282.632,41 zł).
    3. umowy pożyczki z dnia 18 maja 2012 r. na kwotę 200.000 EURO (powyższa kwota została przez pożyczkodawcę przekazana w całości).
  4. Wierzytelności z tytułu pożyczek zostaną przeniesione przez uprawnionego do żądania ich zwrotu - spółkę prawa szwajcarskiego A.G. - w okresie najbliższych tygodni, nie później niż do końca 2013 r. Przeniesienie wierzytelności nastąpi poprzez ich sprzedaż na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego bądź poprzez wniesienie tych wierzytelności aportem do tejże spółki prawa ukraińskiego.
  5. Wartość zadłużenia z tytułu pożyczek przekracza trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  6. Wnioskodawca będzie posiadał certyfikat rezydencji spółki handlowej prawa ukraińskiego stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawca dokonując wypłat z tytułu odsetek od pożyczek na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego zobowiązany będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat...
  2. Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, to czy zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wypłat odsetek od pożyczek wynosić będzie 10 % przychodów z tytułu odsetek...
  3. Czy Wnioskodawca uprawniony będzie do uwzględnienia pełnej kwoty zapłaconych odsetek od pożyczek jako kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych...

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania nr 2 wniosku, natomiast w zakresie pytania nr 1 i nr 3 wniosku zostaną wydane odrębne interpretacje.

Zdaniem Wnioskodawcy, zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wypłat odsetek od pożyczek dokonanych na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego wynosić będzie 10 % przychodów. Powyższe stanowisko wynika z postanowień Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r.

Zgodnie z art. 11 powyższej Konwencji, podatek z tytułu odsetek nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że przede wszystkim spółka handlowa prawa ukraińskiego przedstawi Wnioskodawcy certyfikat rezydencji stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a tym samym możliwe będzie zastosowanie postanowień powyższej Konwencji.

Tym samym Wnioskodawca dokonując na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego wypłaty z tytułu odsetek od pożyczek zobowiązany będzie pobrać, na mocy art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości określonej w art. 11 ust. 2 powyższej Konwencji, tj. w wysokości 10% przychodów, a więc kwot należnych i wpłaconych odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych m.in. w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów: z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), ustala się w wysokości 20% tych przychodów.

W związku z powyższym, zobowiązanie podatkowe z tytułu uzyskanych przychodów z odsetek od pożyczki udzielonej polskiemu podmiotowi przez podmiot zagraniczny powstanie z dniem wypłaty tych odsetek.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ww. ustawy, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest dłużnikiem spółki akcyjnej prawa szwajcarskiego z tytułu umów pożyczek - będącej jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy. Pożyczki zostały udzielone na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wnioskodawca jako dłużnik powinien na rzecz powyższej spółki spłacić kwotę pożyczki (należność główna, kapitał) oraz odsetki. Wierzytelności z tytułu umów pożyczek zostaną w najbliższych miesiącach przeniesione na spółkę handlową prawa ukraińskiego (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Na dzień złożenia wniosku powyższa spółka handlowa prawa ukraińskiego nie jest wspólnikiem Wnioskodawcy. Na dzień złożenia wniosku, Wnioskodawca nie jest wspólnikiem powyższej spółki handlowej prawa ukraińskiego. Wnioskodawca zamierza spłacić pożyczki wraz z należnymi odsetkami. Spłata pożyczek wraz z odsetkami nastąpi już na rzecz spółki handlowej prawa ukraińskiego. Będzie posiadał certyfikat rezydencji spółki handlowej prawa ukraińskiego stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli polski płatnik dokonuje wypłat należności z tytułu świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 ww. ustawy na rzecz nierezydenta mającego siedzibę lub zarząd w kraju, z którym Polska zawarła umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu pierwszeństwo mają przepisy umowy międzynarodowej. W przypadku państw, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zastosowanie będą miały wprost przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W opisanej wyżej sytuacji zastosowanie znajdują postanowienia Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Kijowie z dnia 12 stycznia 1993 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 63 poz. 269 ze zm.).

Zgodnie z jej art. 11 ust. 1 i ust. 2 odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie, jeżeli osoba ta jest uprawniona do ich otrzymania.

Jednakże odsetki takie mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale - jeżeli odbiorca odsetek jest osobą uprawnioną do ich otrzymania - podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek. Właściwe władze Umawiających się Państw ustalą w drodze wzajemnego porozumienia sposób stosowania tych ograniczeń.

Ustawodawca w art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadził definicję wypłaty, zgodnie z którym, wypłata, o której mowa w ust. 1, 1c i 1d, oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącanie lub kapitalizację odsetek.

Reasumując, w dniu zapłaty odsetek, Wnioskodawca ma obowiązek jako płatnik poboru podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 10 % przychodu, stosownie do art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w wysokości określonej w art. 11 ust. 2 ww. Konwencji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 271 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi