Czy Spółka Przejmująca w opisanych okolicznościach zdarzenia przyszłego, będzie mogła rozpoznać odsetki od Pożyczek udzielonych na nabycie udziałów ... - Interpretacja - IPPB3/423-332/13-2/MC

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2013, sygn. IPPB3/423-332/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy Spółka Przejmująca w opisanych okolicznościach zdarzenia przyszłego, będzie mogła rozpoznać odsetki od Pożyczek udzielonych na nabycie udziałów w Spółce Przejmowanej po połączeniu spółek jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia przez spółkę Przejmującą odsetek od pożyczek udzielonych na nabycie udziałów w Spółce Przejmowanej po połączeniu spółek jako koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia przez spółkę Przejmującą odsetek od pożyczek udzielonych na nabycie udziałów w Spółce Przejmowanej po połączeniu spółek jako koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P Sp. z o.o. (Spółka Przejmująca) jest jedynym udziałowcem w spółce PW Sp. z o. o. (Spółka Przejmowana). Obie spółki należą do tej samej grupy kapitałowej.

W przeszłości Spółka Przejmująca nabyła od osoby fizycznej część udziałów Spółki Przejmowanej, osiągając w ten sposób 100% jej udziałów. Zakup udziałów został sfinansowany ze środków zewnętrznych, na podstawie umów pożyczek (Pożyczki) zawartych z jedną z zagranicznych spółek grupy kapitałowej.

W przyszłości planowane jest połączenie obu spółek. Preferowany wariant połączenia zakłada, ze Spółka Przejmowana zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą.

Połączenie miałoby być dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 Kodeks Spółek Handlowych (KSH) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (tzw. łączenie się przez przejęcie).

Zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Wnioskodawca wejdzie we wszelkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej z zakresu prawa podatkowego. Na moment zapłaty (potrącenia lub kapitalizacji) odsetki od Pożyczek nie podlegałyby ograniczeniom wynikającym z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 Ustawy CIT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka Przejmująca w opisanych okolicznościach zdarzenia przyszłego, będzie mogła rozpoznać odsetki od Pożyczek udzielonych na nabycie udziałów w Spółce Przejmowanej po połączeniu spółek jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia...

Zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania zakupu udziałów w Spółce Przejmowanej będą stanowić koszty uzyskania przychodów po połączeniu spółek w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych wart, 16 ust 1 Ustawy CIT. Oznacza to, że Spółka Przejmująca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, z wyjątkiem kosztów uznanych przez ustawodawcę za koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Kosztami podatkowymi mogą być zarówno koszty bezpośrednio jaki pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Podatkowe koszty uzyskania przychodów są wydatkami mającymi ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności. W opinii Spółki Przejmującej nie ulega wątpliwości, że wydatki na nabycie udziałów winnym podmiocie należy traktować właśnie w taki sposób. Zdaniem Spółki Przejmującej, żaden przepis art. 16 ust. 1 Ustawy CIT nie wskazuje na brak możliwości zaliczenia zapłaconych (potrąconych) lub skapitalizowanych odsetek od Pożyczek na zakup udziałów do kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, za koszty uzyskania przychodu nie są uważane wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Zdaniem Spółki Przejmującej, wydatkami na nabycie udziałów są koszty bezpośrednio związane z nabyciem, czyli koszty, bez których niemożliwe byłoby skuteczne nabycie udziałów. Do takich kosztów zaliczają się: cena zapłacona za udziały, koszty opłat notarialnych, prowizje biura maklerskiego, itp.

W opinii Spółki Przejmującej, wydatków na nabycie nie stanowią natomiast koszty związane z zaciągnięciem pożyczki, takie jak koszty odsetek. Koszty te stanowią koszty finansowania i jako takie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia (czyli wdacie ich faktycznej zapłaty, kapitalizacji bądź potrącenia).

Stanowisko Spółki Przejmującej znajduje poparcie w ugruntowanej linii orzeczniczej, np. w wyrokach: Naczelnego Sądu Administracyjnego:

  • z dnia 7 września 2004 (FSK 324/04), 8 listopada 2004 r. (FSK 325/04), 13 stycznia 2006 r. (II FSK 229/05), 24 stycznia 2006 r. (II FSK 254/05), 7 kwietnia 2006 r. (II FSK 508/05),
  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2008 r. (I SA/Bk 120/08).

Takie samo stanowisko zostało zaprezentowane w licznych interpretacjach prawa podatkowego, m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 listopada 2012 r. (IPP83/423-612/12-2/KK)

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2017 r. (IPPB3/423-354/12-2/EŻ)
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lipca 2012 r. (IPPB3/423-252/12-2/DP

Reasumując odsetki od Pożyczek zaciągniętych w celu nabycia udziałów w Spółce Przejmowanej, zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, po połączeniu spółek, będą stanowiły dla Spółki Przejmującej koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 305 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie