Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 27.08.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stosownie do art. 12 ust. 3b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast zgodnie z § 40 ust. 6 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 07.09.2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. z 2001 r. Nr 117, poz. 1250 ze zm.) funkcjonariusz celny granicznego urzędu celnego potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny w polu I na kartach 4 i 5 oraz na odwrocie karty l A. Potwierdzenie wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny następuje porzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci " Polska-Cło " na karcie l A. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT.
Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany w piśmie stan faktyczny Naczelnik tut. Urządu podziela stanowisko Podatnika, że w przypadku opisanej przez Spółkę sprzedaży eksportowej, za datę powstania przychodu należnego należy przyjąć datę wynikającą z pieczęci "Polska-Cło", a przychód z ww. sprzedaży należy wliczyć do przychodów miesiąca lipca 2003 r.