Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14§1 i§4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania za koszt uzyskania przychodu zapłaconego podatku od nieruchomości od posiadanego gruntu z rozpoczętą inwestycją
s t w i e r d z a m , ż e
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
U Z A S A D N I E N I E
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada w ewidencji środków trwałych grunt ,na którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza, ale rozpoczęte są inwestycje ( prace ziemne ) prowadzące do budowy obiektu. Podatek od nieruchomości za styczeń 2005 roku ( I rata) dotyczący w/w gruntu został zapłacony w lutym 2005 roku.
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy podatek lokalny od posiadania gruntu zapłacony do Urzędu Miasta stanowi koszt uzyskania przychodu , w przypadku gdy na w/w gruncie nie jest prowadzona działalność gospodarcza ale rozpoczęte są inwestycje?
Zdaniem Podatnika zapłacony podatek lokalny od posiadanych środków trwałych stanowi w pełni uzasadniony koszt uzyskania przychodu.
Po przeanalizowaniu wniosku Spółki, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej. Przepis art. 15 ust. 1 odpowiada na pytanie co jest kosztem podatkowym- stanowi podstawę do kwalifikowania kosztów uzyskania przychodów. Z kolei kwestię zaliczania wydatków (kosztów) do poszczególnych okresów (lat) podatkowych regulują postanowienia art. 15 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Dla prawidłowej interpretacji przepisów art. 15 ust. 4 ustawy podatkowej, trzeba wziąć pod uwagę, że koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy mają charakter wydatków bezpośrednich lub pośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jednakże ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodu.
Dla ustalenia więc momentu potrącenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik winien rozpoznać sposób powiązania kosztów z przychodami. W przypadku kosztów pośrednich, uzasadnienie ma odnoszenie wydatków w koszty podatkowe w momencie ich poniesienia. W stosunku do tego rodzaju kosztów doszukiwanie się ich bezpośredniej relacji z przychodami nie ma znaczenia. Takie bowiem koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie, w którym roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.
Wydatki z tytułu podatku od nieruchomości zwykle klasyfikowane są jako koszty pośrednie. Charakter tych wydatków przesądza bowiem o tym, że nie znajdują one swego odzwierciedlenia w danym przychodzie. Stanowią one zatem stosownie do omówionych przepisów koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia.
W stanie faktycznym opisanym przez Podatnika oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny j.w. bez znaczenia jest więc, że na gruncie od którego zapłacono podatek od nieruchomości nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz, że na przedmiotowym gruncie rozpoczęte są inwestycje.
Reasumując, w przypadku jednorazowego poniesienia w/w wydatków, stanowią one koszt uzyskania w roku podatkowym, w którym zostały faktycznie poniesione, natomiast w przypadku gdy płatności te dokonywane są w ratach, to do kosztów uzyskania przychodów może zostać zaliczona tylko faktycznie zapłacona w danym roku rata opłaty.