Czy w stosunku do transakcji, w tym darowizn, dokonywanych pomiędzy Spółkami tworzącymi PGK nie będą mieć zastosowania przepisy dotyczące cen transf... - Interpretacja - IPPB5/423-119/13-4/RS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2013, sygn. IPPB5/423-119/13-4/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy w stosunku do transakcji, w tym darowizn, dokonywanych pomiędzy Spółkami tworzącymi PGK nie będą mieć zastosowania przepisy dotyczące cen transferowych na podstawie art. 11 ust. 8 UPDOP?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.02.2013 r. (data wpływu 14.02.2013 r.) oraz w piśmie z dnia 29.03.2013 r. (data nadania 29.03.2013 r., data wpływu 02.04.2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-119/13-2/RS z dnia 21.03.2013 r. (data nadania 21.03.2013 r., data doręczenia 25.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego nr 1, tj. w zakresie stosowania przepisów dotyczących cen transferowych w stosunku do transakcji dokonywanych pomiędzy spółkami tworzącymi Podatkową Grupę Kapitałową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: stosowania przepisów dotyczących cen transferowych w stosunku do transakcji dokonywanych pomiędzy spółkami tworzącymi Podatkową Grupę Kapitałową, kwalifikacji podatkowej i momentu poniesienia u Spółki przekazującej (Spółki Zależnej 1/ Darczyńcy) darowizny środków pieniężnych, wierzytelności własnych przysługujących Spółce Zależnej 1 (przekazującej) od nabywcy z tytułu zbycia aktywa lub wierzytelności z tytułu pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami Spółkom w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Podatkowej Grupy Kapitałowej ww. darowizn, powstania przychodu u Spółki Obdarowanej/ Dominującej/ Zależnej 2/ Podatkowej Grupy Kapitałowej w związku z dokonaniem na rzecz Spółki Dominującej/ Zależnej 2/ Obdarowanej darowizny przez Spółkę Zależną 1/ Darczyńcę w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej, rozliczenia dochodu/straty ze sprzedaży przez Spółkę Dominującą udziałów/akcji Spółki Zależnej wchodzącej w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Grupa kapitałowa rozważa przeprowadzenie procesu restrukturyzacyjnego, którego jednym z założeń jest utworzenie podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PGK, Podatkowa Grupa Kapitałowa), w skład której będą wchodzić spółka dominująca oraz spółki zależne. Utworzenie Podatkowej Grupy Kapitałowej stanowić będzie zdarzenie przyszłe zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, natomiast Wnioskodawca jako przyszła spółka dominująca w PGK jest podmiotem zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa.

W ramach PGK Wnioskodawca będzie spółką dominującą (dalej: Spółka Dominująca, lub Wnioskodawca) i jednocześnie spółką reprezentującą PGK, odpowiedzialną za rozliczenia podatkowe PGK w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 oraz art. 1a ust. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: UPDOP). Pozostałymi spółkami wchodzącymi w skład PGK (dalej łącznie jako: Spółki Zależne) będą: C. sp. z o. o. (dalej: Spółka Zależna 1) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Zależna 2). Spółka Dominująca będzie posiadała bezpośredni co najmniej 95% udział w Spółkach Zależnych. Wymienione spółki działają w sektorze nieruchomości komercyjnych a ich działalność skupia się na wynajmie i zarządzaniu budynkami biurowymi zlokalizowanym w Krakowie.

Dla potrzeb niniejszego wniosku przyjęte jest założenie, że wszystkie wymogi przewidziane w UPDOP dla utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną spełnione co pozwoli na rejestrację umowy PGK przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Umowa o utworzeniu PGK zostanie zawarta na okres 3 lat.

PGK uzyska zatem status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Dochód PGK będzie stanowić nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących PGK nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekroczy sumę dochodów spółek, różnica stanowić będzie stratę PGK. Dochody i straty spółek wchodzących w skład PGK obliczane będą zgodnie z art. 7 ust. 1-3 UPDOP.

W okresie 3 lat, na które zostanie powołana PGK może mieć miejsce jedno lub oba z następujących zdarzeń przyszłych:

  1. Spółka Zależna 1 wchodząca w skład PGK dokona odpłatnego zbycia posiadanych aktywów o znacznej wartości (przykładowo zbycia posiadanej nieruchomości) na rzecz podmiotu spoza PGK,
  2. W trakcie trwania PGK, Spółka Dominująca dokona zbycia udziałów w Spółce Zależnej wchodzącej w skład PGK, przez co w wyniku sprzedaży zostanie naruszony warunek uznania PGK za podatnika CIT, wskazany w art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b UPDOP.

W PGK mogą mieć miejsce następujące zdarzenia przyszłe:

  1. O ile nastąpi zdarzenie przyszłe, o którym mowa w pkt A) w celu zapewnienia elastycznej i szybkiej dystrybucji środków wynikającej ze zbycia aktywa (środków pieniężnych lub wierzytelności z tytułu sprzedaży) w ramach PGK, może zostać podjęta decyzja biznesowa o dokonaniu w ramach PGK darowizny takich wolnych środków przez Spółkę Zależną 1 na rzecz Spółki Zależnej 2 lub Spółki Dominującej. Umowa darowizny będzie mieć formę aktu notarialnego zgodnie z art . 890 § 1 Kodeksu cywilnego. Przedmiotem darowizny będą środki pieniężne, wierzytelność przysługująca od nabywcy z tytułu zbycia aktywa lub wierzytelność z tytułu pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami.
  2. Alternatywnie może mieć miejsce sytuacja, w której w okresie trwania PGK w roku 2013 i latach następnych, w celu zapewnienia wystarczających środków na prowadzenie działalności gospodarczej w podmiocie, który aktualnie potrzebuje finansowania, może zostać podjęta decyzja biznesowa o dokonaniu darowizny przez którąkolwiek ze spółek wchodzących w skład PGK (dalej: Darczyńca) na rzecz innej spółki wchodzącej w skład PGK (dalej: Obdarowana). Darowizna ta będzie darowizną pieniężną bądź darowizną wierzytelności pieniężnej (m. in. wierzytelność z tytułu pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami). Darowizna zostanie spożytkowana przez Obdarowaną w celach działalności gospodarczej generującej przychód (będący przychodem podatkowym PGK).

W piśmie z dnia 29.03.2013 r. Wnioskodawca doprecyzował przedstawione we wniosku zdarzenia przyszłe, tj.:

  1. Odnośnie podania, kto jest dłużnikiem wierzytelności z tytułu pożyczki przekazanej przez Spółkę Zależną 1/ Darczyńcę Spółce Zależnej 2/ Dominującej/ Obdarowanej Wnioskodawca wskazał, iż dłużnikiem wierzytelności wynikającej z pożyczki jest udziałowiec C. Sp. z o. o. tj. P. S.a.r.l. który jest rezydentem podatkowym w Wielkim Księstwie Luksemburga. Ponadto możliwe jest, że przedmiotem darowizny będą wierzytelności z tytułu pożyczek, które zostaną udzielone w przyszłości i na chwilę obecną nie jest znana osoba pożyczkobiorcy.
  2. W zakresie wskazania, czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka Zależna 1/Darczyńca będzie przekazywała na rzecz Spółki Zależnej 2/ Dominującej/ Obdarowanej wierzytelności z tytułu pożyczki, których dłużnikiem jest Spółka Zależna 2/ Dominująca/ Obdarowana Wnioskodawca podał, iż na chwilę obecną nie istnieje taka wierzytelność. Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka Zależna 1 / Darczyńca będzie przekazywała na rzecz Spółki Zależnej 2/ Dominującej/ Obdarowanej wierzytelności z tytułu pożyczki, których dłużnikiem jest Spółka Zależna 2/ Dominująca/ Obdarowana.
  3. Odnośnie podania, czy wierzytelności własne (wierzytelności przysługujące od nabywcy z tytułu zbycia aktywa, wierzytelności z tytułu pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami) przekazane przez Spółkę Zależną 1/ Darczyńcę w ramach umowy darowizny Spółce Zależnej 2/ Dominującej/ Obdarowanej zostały uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarachowane jako przychód należny u Spółki Zależnej 1/Darczyńcy Wnioskodawca wskazał, iż wierzytelności przysługujące od nabywcy z tytułu zbycia aktywa przekazane w ramach umowy darowizny zostaną uprzednio zarachowane jako przychód należny darczyńcy.
  4. W zakresie wskazania, czy ww. wierzytelności będące przedmiotem darowizny zostały przez Spółkę Zależną 1/ Darczyńcę odpisane jako przedawnione Spółka podała, że wierzytelności będące przedmiotem darowizny nie zostały ani nie zostaną odpisane jako przedawnione przez spółkę dokonującą darowizny.
  5. Odnośnie sprecyzowania, czy ww. wierzytelności będące przedmiotem darowizny w Spółce Zależnej 1/ u Darczyńcy stanowią wierzytelności odpisane jako nieściągalne Wnioskodawca podał, że wierzytelności będące przedmiotem darowizny nie zostały ani nie zostaną odpisane jako nieściągalne przez spółkę dokonującą darowizny.

Ponadto Wnioskodawca podniósł, że przedmiotem wniosku jest zdarzenia przyszłe. Wniosek może więc odnosić się zarówno do darowizny wierzytelności już istniejących, jak i takich które dopiero powstaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w stosunku do transakcji, w tym darowizn, dokonywanych pomiędzy Spółkami tworzącymi PGK nie będą mieć zastosowania przepisy dotyczące cen transferowych na podstawie art. 11 ust. 8 UPDOP...

  • Czy darowizna, dokonana w ramach PGK, będzie u Spółki przekazującej darowiznę stanowić pośredni koszt podatkowy potrącamy w dacie poniesienia, tj. w momencie zawarcia notarialnej umowy darowizny, który to koszt jako element składowy dochodu albo straty Spółki Zależnej 1 powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej przez Spółkę Dominującą zobowiązaną do obliczenia podatku w PGK na podstawie art. 1a ust. 7 UPDOP lub w przypadku wystąpienia sytuacji opisanej w punkcie b) analogiczne konsekwencje podatkowe w CIT wystąpią u spółki Darczyńcy...
  • Czy darowizna, dokonana w ramach PGK, na rzecz Spółki Dominującej lub Spółki Zależnej 2 przez Spółkę Zależną 1, będzie stanowić w momencie zawarcia notarialnej umowy darowizny przychód u Spółki Dominującej/ Spółki Zależnej 2 otrzymującej darowiznę lub w przypadku wystąpienia sytuacji opisanej w punkcie b) analogiczne konsekwencje podatkowe w CIT wystąpią u spółki Obdarowanej...
  • Czy w przypadku sprzedaży udziałów/akcji Spółki Zależnej przez Spółkę Dominującą (skutkującej utratą statusu PGK) dochód lub strata z tytułu takiej sprzedaży powinien być uwzględniony/-na w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej...

    Odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Przedmiotowy wniosek w zakresie pytań oznaczonych numerami 2 - 4 zostanie rozpatrzony odrębnie.

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Ad. 1

    Art. 11 ust. 8 UPDOP stanowi, iż przepisy art. 11 ust. 4 nie mają zastosowania w przypadku świadczeń między spółkami tworzącym podatkową grupę kapitałową. Z cytowanego przepisu wynika zatem wprost, że w przypadku świadczeń, w tym darowizn, między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową nie mają zastosowania przepisy dotyczące szacowania dochodów przez organ podatkowy, w sytuacji, gdy ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi kształtują się na innym poziomie niż ceny pomiędzy podmiotami niezależnymi i w konsekwencji wzajemne transakcje między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową nie podlegają przepisom o cenach transferowych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Według Wnioskodawcy Ustawodawca przewidział bowiem, że możliwość doszacowania dochodu podatnika, który dokonuje transakcji z podmiotami powiązanymi zawartymi na warunkach nierynkowych nie znajduje zastosowania w przypadku transakcji dokonywanych przez podmioty tworzące podatkową grupę kapitałową.

    Zdaniem Wnioskodawcy powyższe oznacza, iż ceny w transakcjach między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową mogą kształtować się w oderwaniu od warunków rynkowych. Ustawodawca celowo przewidział odstąpienie od stosowania art. 11 ust. 4 UPDOP dla spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, albowiem w przypadku podatkowej grupy kapitałowej podatek dochodowy należny za dany rok podatkowy jest liczony od łącznych dochodów uczestników podatkowej grupy kapitałowej, nie zaś na poziomie poszczególnych uczestników, zaś rozliczenia pomiędzy członkami podatkowej grupy kapitałowej generują przychody i koszty uwzględniane przy ustalaniu jednej podstawy opodatkowania. Skoro spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej ustalają łączny dochód, to ewentualne jego transfery pomiędzy poszczególnymi spółkami nie mają przełożenia na jego wysokość, a tym samym na wysokość podatku.

    Podsumowanie

    Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w stosunku do transakcji dokonywanych pomiędzy wszystkimi spółkami tworzącymi Podatkową Grupę Kapitałową, w tym do transakcji pomiędzy Spółką Dominującą oraz Spółkami Zależnymi, nie będą mieć zastosowania przepisy dotyczące cen transferowych na podstawie art. 11 ust. 8 UPDOP, a zatem nie mają zastosowania przepisy dotyczące szacowania dochodów przez organ podatkowy, w sytuacji, gdy ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi kształtują się na innym poziomie niż ceny pomiędzy podmiotami niezależnymi.

    Jednocześnie podkreślono, iż w stanie faktycznym analogicznym do przedstawionego we wniosku w zakresie tożsamych pytań zostały wydane następujące interpretacje prawa podatkowego na rzecz innych podatników potwierdzające prawidłowość zajętego przezeń stanowiska:

    • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 lipca 2012 r. (IPPB5/423-351/12-4/JC),
    • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lipca 2012 r. (IPPB5/423-310/12-2/JC),
    • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2012 r. (1PPB5/423-98/12-2/AM),
    • interpretacja indywidualna Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 marca 2012 r. (IPPB5/423-1226/11-2/DG).

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania oznaczonego nr 1 uznaje za prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1.

    Na marginesie należy jednak zaznaczyć, że regulacje art. 14 ust. 1-3 omawianej ustawy (z wyjątkiem art. 14 ust. 1 zdanie pierwsze) określają zakres uprawnień przysługujących organom podatkowym w ramach procedury kontroli wykazywanych przez podatników skutków podatkowych transakcji odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych - nie zawierają natomiast norm natury materialnoprawnej adresowanych do podatników. Wskazany przepis nie dotyczy w sposób bezpośredni praw i obowiązków Wnioskodawcy, gdyż nie jest on adresatem normy zawartej w przedmiotowym przepisie. Należy bowiem odróżnić kwestię obowiązku wykazania przez Wnioskodawcę skutków podatkowych danej transakcji dla celów jego rozliczeń podatkowych (uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty w roku podatkowym i wpłaty podatku należnego) od kwestii określenia ostatecznych skutków podatkowych danej transakcji po stronie przychodów podatnika - tj. określenia, czy rozpoznane przez niego skutki podatkowe planowanej transakcji po stronie przychodów nie ulegną zmianie w wyniku działań kontrolnych właściwego organu podatkowego.

    Należy także zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest ustalanie, czy opisane darowizny mają charakter bezzwrotnych świadczeń, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego, natomiast tutejszy organ przyjmuje do oceny podatkowej stanowiska Wnioskodawcy jej kwalifikacje wskazaną w opisie zdarzenia przyszłego.

    Końcowo w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 992 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie