
Temat interpretacji
Czy przychód osiągnięty ze sprzedaży (suszarni, pralni) we Wspólnocie Mieszkaniowej, w której znajdują się lokale użytkowe jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44, jeżeli został wydatkowany na utrzymanie nieruchomości wspólnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 25.06.2009r. (data wpływu 29.06.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, uzupełnionym o dokument potwierdzający upoważnienie do reprezentowania Wspólnoty w dniu 27.07.2009r. (data wpływu 31.07.2009r.) oraz w dniu 04.08.2009r., (data wpływu: 04.08.2009r.) na wezwanie z dnia 16.07.2009r. Nr IPPB3/423-383/09-2/EŻ (doręczone dnia 21.07.2009r.) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.06.2009r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodu uzyskanego ze sprzedaży części wspólnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wspólnotę Mieszkaniową tworzą właściciele lokali mieszkalnych i użytkowych. Powierzchnia ogółem budynku wynosi 2197,30m2, w tym lokali użytkowych 645,95 po wykupie 684,09m2. Wspólnota Mieszkaniowa aktem notarialnym dnia 20.05.2008r., sprzedała (suszarnię z pralnią) o powierzchni 38,14m2 wg. wartości rynkowej za cenę 41000zł. W wyniku sporządzenia aktu notarialnego ustanowiono odrębną własność lokalu użytkowego powstałego z wydzielenia części nieruchomości wspólnej, ustanowiono prawa użytkowania wieczystego oraz zmiany wysokości udziałów we współwłasności i współużytkowaniu wieczystym nieruchomości wspólnej oraz umowę sprzedaży tego lokalu.
Z aktu notarialnego wynika, że lokal który znajduje się w podpiwniczeniu budynku (była pralnia, suszarnia), powstał z wydzielenia części wspólnej nieruchomości i zostanie zaadaptowany na lokal użytkowy przez nabywcę. Dochód ze sprzedaży lokalu stanowić będzie dochód Wspólnoty Mieszkaniowej z przeznaczeniem na cele związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w pozycji fundusz remontowy. Wspólnota Mieszkaniowa w roku podatkowym wydatkowała przychody uzyskane z sprzedaży na utrzymanie nieruchomości wspólnej, tj. wymiana drzwi w klatkach schodowych, wykonała izolację budynku wspólnoty, wymianę skrzynek, spłaciła odsetki od zaciągniętego kredytu. Na ten cel wydatkowała kwotę 41777,56 zł. Wspólnota Mieszkaniowa od przychodu uzyskanego z sprzedaży tego lokalu (suszarnia i pralnia) czyli nadwyżki między przychodami i kosztami naliczyła i zapłaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Należy nadmienić, że nabywca tego lokalu do dnia dzisiejszego nie prowadzi żadnej działalności w tym lokalu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy przychód osiągnięty ze sprzedaży (suszarni, pralni) we Wspólnocie Mieszkaniowej, w której znajdują się lokale użytkowe jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44, jeżeli został wydatkowany na utrzymanie nieruchomości wspólnej...
Zdaniem Wnioskodawcy, Wspólnota Mieszkaniowa osiągnęła przychód ze sprzedaży (pralni, suszarni) z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychód osiągnięty ze sprzedaży (prali i suszarni), która w przyszłości będzie zaadaptowana na lokal użytkowy pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychód ten ma wpływ na wysokość dochodu uzyskanego z gospodarki mieszkaniowej, który stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego jeżeli jest wydany na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. W tym przypadku Wspólnota Mieszkaniowa przychód ze sprzedaży osiągnęła z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ale wydała na cele mieszkaniowe i lokale użytkowe tj. na inną działalność. Wobec powyższego Wspólnota Mieszkaniowa od dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu była obowiązana zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:
Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903, ze zm.). Zgodnie z art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Nie posiada jednak osobowości prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzą zarówno właściciele odrębnych lokali mieszkalnych, jak i właściciele odrębnych lokali użytkowych.
Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu.
W myśl art. 3 ww. ustawy, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale (nieruchomość wspólna), stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. Współwłasność nieruchomości wspólnej jest przymusowa.
Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. j .Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w przepisie należy rozumieć:
- znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- balkony, loggie,
- garaże,
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolno stojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak:
- zbiorniki - doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe,
- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.
Związane z wyżej wymienionymi budowlami ( pomieszczeniami ), obiektami i urządzeniami opłaty ( czynsze ) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ze zwolnienia nie będą więc korzystały dochody wspólnot mieszkaniowych otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, gdyż nie będzie spełniony jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww ustawy.
Tak więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody uzyskane z:
- gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz
- innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota sprzedała część nieruchomości wspólnej - pralnię, suszarnię, z przeznaczeniem na lokal użytkowy. Uzyskaną kwotę ze sprzedaży Podatnik przeznaczył na fundusz remontowy, w celu wymiany drzwi, wykonania izolacji budynku, wymiany skrzynek pocztowych, spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu.
Biorąc zatem pod uwagę powyższe uregulowania, stwierdzić należy, iż przychody uzyskane ze sprzedaży zasobu mieszkaniowego stanowią przychody dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Pomieszczenia pralni i suszarni mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych wspólnoty. Przychód uzyskany z ich sprzedaży (nieruchomości wspólnej) pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychód ten ma wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Wspólnoty.
W związku z tym, iż dochód uzyskany ze sprzedaży części wspólnej tj. suszarni z pralnią został przeznaczony na remont budynku Wspólnoty, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe, nieprawidłowe jest stanowisko wspólnoty twierdzące, że wydatkując środki ze sprzedaży na cele mieszkaniowe i lokale użytkowe, wspólnota jest zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od całego dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu.
W związku z powyższym, konieczne jest prowadzenie ewidencji księgowej w zakresie przychodów w sposób, aby możliwe było rozróżnienie dochodów i kosztów pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi od dochodów i kosztów z innej działalności. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
W związku z tym, że Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej, jak i inną działalność gospodarczą, prawidłowo powinien dzielić przychody i koszty ich uzyskania na związane z gospodarką mieszkaniową, jak i związane z pozostałą działalnością.
Koszt spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, natomiast wymiana drzwi w klatkach schodowych, wykonanie izolacji budynku, wymiana skrzynek pocztowych w części w jakiej dotyczą lokali mieszkalnych należy zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Reasumując, tut. Organ stwierdza, iż wspólnota mieszkaniowa powinna zapłacić podatek dochodowy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży zasobu mieszkaniowego w części w której dochód nie został przeznaczony na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, tj. na lokale użytkowe oraz na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu. W pozostałej części dochód przeznaczony na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi tj. w części dotyczącej lokali mieszkalnych, podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Tutejszy organ zwraca jednak uwagę, że jeżeli w momencie sprzedaży lokal ten był już lokalem użytkowym a nie nadal suszarnią z pralnią, zwolnienie o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 nie będzie miało zastosowania, gdyż lokale użytkowe nie należą do żadnej ze wskazanych wyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie). W tym przypadku dochód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego nie będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.
W związku z powyższym należy uznać, iż stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie