Temat interpretacji
1. W jakiej wysokości Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy w związku z planowanym Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej?
2. Czy w sytuacji, gdy wartość emisyjna Udziałów objętych przez Spółkę, ustalona przez strony, nie odbiega od wartości rynkowej Wkładu Niepieniężnego, organ podatkowy ma prawo określić przychód Spółki stosując odpowiednio art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2011 r. (data wpływu: 01 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny oraz zastosowania art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu: 13 czerwca 2011 r.) oraz z dnia 16 czerwca 2011 r. (data wpływu: 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny oraz zastosowania art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
- Spółka jest właścicielem wszelkich praw do określonych znaków towarowych (Znaki Towarowe).
- Znaki Towarowe są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP i objęte prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.; Prawo własności przemysłowej).
- Spółka zamierza wnieść Znaki Towarowe (lub ich część) aportem (Aport) w postaci wkładu niepieniężnego (Wkład Niepieniężny) do spółki kapitałowej utworzonej zgodnie z przepisami prawa holenderskiego (forma prawna: besloten vennootschap), posiadającej siedzibę na terytorium Holandii (Spółka Celowa).
- Spółka w chwili obecnej posiada 100% udziałów w Spółce Celowej. W konsekwencji, po dokonaniu Aportu, Spółka w dalszym ciągu będzie posiadała 100% udziałów w Spółce Celowej.
- Wartość emisyjna udziałów wyemitowanych przez Spółkę Celową i objętych przez Spółkę w zamian za Wkład Niepieniężny (Udziały) będzie równa wartości rynkowej Wkładu Niepieniężnego ustalonego przez strony. Wartość rynkowa Wkładu Niepieniężnego (wszystkich Znaków Towarowych) zostanie ustalona zgodnie z cenami rynkowymi stosowanymi w obrocie tego typu znakami towarowymi, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca ich zbycia.
- Ze względów gospodarczych wartość emisyjna Udziałów będzie przez Spółkę Celową alokowana w części do wartości podwyższenia kapitału zakładowego, a w części do wartości kapitału zapasowego Spółki Celowej; przy czym wartość nominalna Udziałów będzie równa wartości podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Celowej.
- Należy podkreślić, że skoro Spółka po dokonaniu Aportu pozostaje 100% udziałowcem Spółki Celowej, to wartość rynkowa Udziałów objętych przez Spółkę w zamian za przedmiotowy Aport będzie równa wartości rynkowej tego Aportu Spółka w wyniku Aportu zastąpi składnik majątkowy w postaci Znaków Towarowych składnikiem majątkowym w postaci Udziałów w Spółce Celowej o tej samej wartości rynkowej.
- Po dokonaniu Aportu, Spółka ma zamiar przenieść własność udziałów w Spółce Celowej do innej spółki kapitałowej utworzonej zgodnie z przepisami prawa holenderskiego z siedzibą w Holandii (Spółka Celowa II) w ramach transakcji wymiany udziałów, zgodnie z którą:
- Spółka Celowa II nabędzie od Spółki udziały w Spółce Celowej;
- w zamian za otrzymane udziały w Spółce Celowej, Spółka Celowa II wyda Spółce swoje własne udziały;
- w rezultacie transakcji Spółka Celowa II uzyska 100% praw głosu w Spółce Celowej.
- Na dalszym etapie działań restrukturyzacyjnych możliwa jest sprzedaż przez Spółkę Celową II udziałów w Spółce Celowej za cenę minimalną, zgodnie z przepisami prawa holenderskiego.
- Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz podatnikiem VAT UE do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Polski.
- Spółka
Celowa:
- wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą (rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych); oraz
- Spółka Celowa jest zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Holandii.
- Na potrzeby niniejszego wniosku termin wartość emisyjna jest rozumiany, jako suma: (i) wartości rynkowej Znaków Towarowych, która będzie alokowana w części do wartości podwyższenia kapitału zakładowego, a w części do wartości kapitału zapasowego Spółki Celowej oraz (ii) wartości nominalnej udziałów w Spółce Celowej, które będą wydane Spółce w zamian za wniesiony Aport.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
W jakiej wysokości Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy w związku z planowanym Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej...
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem podatkowym jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym przepisy art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio (art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Zgodnie z literalną wykładnią powyższego przepisu, w przypadku aportu wniesionego do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), u wnoszącego taki wkład podatnika podatku dochodowego od osób prawnych powstanie przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład.
W ocenie Spółki, na powyższy wniosek nie ma wpływu okoliczność, czy wnoszący wkład obejmuje udziały o wartości nominalnej niższej, czy wyższej od wartości rynkowej wnoszonego Aportem wkładu przychodem bowiem nie jest wartość rynkowa tylko wartość nominalna wnoszonego wkładu (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
W konsekwencji, zdaniem Spółki, w związku z planowanym Aportem Znaków Towarowych do Spółki Celowej, Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy równy wartości nominalnej Udziałów w Spółce Celowej objętych w zamian za Aport.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w bieżącej praktyce organów podatkowych, w tym m. in. w:
- interpretacji indywidualnej z dnia 20 sierpnia 2010 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak lPPB3/423-410/10-2/JG, w której za prawidłowe uznano stanowisko podatnika, zgodnie z którym: (...) Na tle analizy ww. przepisów należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład. Okoliczności powyższej nie zmienia fakt, że Wnioskodawca obejmuje udziały o wartości nominalnej niższej od wartości wnoszonych do CypCo akcji w innych spółkach. Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną. Takiego rozumienia powołanego przepisu nie zmienia art. 12 ust. 1 pkt 7 in fine ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1 - 3 ustawy. (...);
- interpretacji indywidualnej z dnia 22 stycznia 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPB3/423-1565/08-2/JG, w której za prawidłowe uznano stanowisko podatnika, zgodnie z którym: (...) otrzymując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wnoszonych jako aport do zagranicznej spółki kapitałowej akcji, Spółka będzie mogła przyjąć jako swój przychód wartość nominalną objętych udziałów, przy uwzględnieniu okoliczności, iż wartość wnoszonego aportu zostanie odniesiona do wartości spółki, do której aport ten będzie wniesiony i na tej podstawie zostanie określony udział spółki w kapitale tej spółki. ();
- interpretacji indywidualnej z dnia 10 listopada 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, znak ILPB3/423-661/09-2/ŁM, w której stwierdzono, że: () jeśli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 12 ust. 1 pkt 7, to co do zasady u udziałowca wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy, w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład. (...);
- interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPB3/423-654/09-2/JG, w której stwierdzono, że: () W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych należy więc stwierdzić, że jeśli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 12 ust. 1 pkt 7, to u udziałowca wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy, w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład. Okoliczności tej nie zmienia fakt, że Wnioskodawca obejmuje udziały o wartości nominalnej niższej od wartości wnoszonych do spółki kapitałowej składników majątku, a wartość stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów przekazana zostanie na kapitał zapasowy. (...) W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka stwierdziła, że przedmiot aportu zostanie wyceniony według wartości rynkowej, zaś obejmowane za ten aport udziały / akcje zostaną objęte po cenie nominalnej niższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu, w związku z tym nadwyżka ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów (akcji) zostanie przekazana na kapitał zapasowy. W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym, należy stwierdzić, iż przychodem podatkowym dla Spółki będzie wartość nominalna udziałów / akcji zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 14 ust. 1 - 3 nie będzie mieć w sprawie zastosowania. Natomiast agio przekazane na kapitał zapasowy, które jak twierdzi Strona wystąpi przy tego rodzaju transakcji, opodatkowaniu nie podlega zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. (...);
- interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2010 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, znak ITPB1/415-158b/10/TK, w której stwierdzono, że (...) Na tle analizy ww. przepisów należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład. Okoliczności powyższej nie zmienia fakt, że obejmuje Pan udziały o wartości nominalnej niższej od wartości wnoszonych do spółki kapitałowej udziałów w innej spółce. (...) Reasumując przy wnoszeniu aportu w zamian za obejmowane udziały w spółce kapitałowej z siedzibą w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powinien Pan wykazać przychód w wartości nominalnej uzyskanych udziałów spółki objętych za wniesiony aport. ();
- interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPB4/415-614/09-4/MP, w której stwierdzono, że (...) Na tle analizy ww. przepisów należy stwierdzić, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy, w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład. Okoliczności powyższej nie zmienia fakt, że Wnioskodawca obejmuje udziały o wartości nominalnej niższej od wartości wnoszonych do spółki kapitałowej udziałów w innej spółce, a wartość stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów przekazana zostanie na kapitał zapasowy.().
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych:
- zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: przychodem podatkowym jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym przepisy art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio;
- zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
- przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie; jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (ustęp 1);
- wartość rynkową, o której mowa powyżej, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (ustęp 2);
- jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej; w razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych; jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.
Zdaniem Spółki:
- skoro zgodnie z literalną wykładnią art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, organ powinien określić przychód podatkowy w wysokości rynkowej tylko wówczas, jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej zbywanych rzeczy lub praw, zasady powyższego szacowania określają ustępy 2 i 3 art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
- jeśli ustalona przez strony wartość emisyjna Udziałów objętych przez Spółkę, nie odbiega od wartości rynkowej Wkładu Niepieniężnego i jeśli w tej sytuacji Spółka określi przychód w wysokości nominalnej wartości Udziałów w Spółce Celowej objętych w zamian za Aport, organy podatkowe nie mają podstaw do oszacowania przychodu Spółki z tytułu Aportu.
W konsekwencji, w sytuacji gdy wartość emisyjna Udziałów objętych przez Spółkę, ustalona przez strony, nie odbiega od wartości rynkowej Wkładu Niepieniężnego, organ podatkowy nie ma prawa określić przychodu Spółki stosując odpowiednio art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w bieżącej praktyce organów podatkowych, w tym m. in. w:
- interpretacji indywidualnej z dnia 22 stycznia 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPB3/423-1565/08-2/JG, w której za prawidłowe uznano stanowisko podatnika, zgodnie z którym: () Dokonanie przez organ podatkowy wyceny wkładu, a następnie określenie przychodu wspólnika w wysokości innej niż jego wartość nominalna obejmowanych udziałów musi być zatem poprzedzone stwierdzeniem, że wnoszony aport z jednej strony nie został należycie oszacowany, z drugiej zaś niedoszacowanie jego wartości nie znajduje uzasadnienia w całokształcie okoliczności, które mają wpływ na jego wycenę. Tym samym, jeżeli wartość przedmiotu wkładu będzie określona precyzyjnie, to pomimo wystąpienia agio organ podatkowy nie będzie uprawniony do weryfikacji wysokości przychodu takiego wspólnika. W analizowanym stanie faktycznym przepis art. 14 ust. 1 - 3 u.p.d.o.p. nie może być zastosowany. Przede wszystkim aport zostanie wyceniony w sposób prawidłowy (nie nastąpi jego niedoszacowanie), zaś parytet kapitału zakładowego spółki zagranicznej do jej kapitału zapasowego uzasadnia wniesienie aportu z agio emisyjnym liczonym według zbliżonej proporcji. W analizowanym przypadku, do spółki, która ma bardzo wysoki poziom kapitału zapasowego, planowane jest wniesienie akcji, których wartość rynkowa również jest znacznie wyższa niż wartość nominalna. Objęcie udziałów w spółce zagranicznej tak, aby wartość nominalna tych udziałów odpowiadała wartości rynkowej wniesionych aportem akcji, w istocie byłaby działaniem na niekorzyść dotychczasowych udziałowców spółki zagranicznej. ();
- interpretacji indywidualnej z dnia 10 listopada 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, znak ILPB3/423-661/09-2/ŁM, w której stwierdzono, że: () Istotnym jest bowiem, czy aport do spółki zostanie wniesiony w jego wartości rynkowej, w przeciwnej bowiem sytuacji do ustalenia przychodu, na podstawie cytowanego art. 12 ust. 1 pkt 7, mogą mieć odpowiednie zastosowanie postanowienia art. 14 ust. 1 - 3 omawianej ustawy dające podstawę jego weryfikacji przez organy podatkowe, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn wartość wniesionego aportu odbiegałaby od wartości rynkowej. ();
- interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2009 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPB3/423-654/09-2/JG, w której stwierdzono, że: () Istotnym jest bowiem, czy aport do spółki zostanie wniesiony w jego wartości rynkowej, w przeciwnej bowiem sytuacji do ustalenia przychodu, na podstawie cytowanego art. 12 ust. 1 pkt 7 mogą mieć odpowiednie zastosowanie postanowienia art. 14 ust. 1 - 3 omawianej ustawy dające podstawę jego weryfikacji przez organy podatkowe, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn wartość wniesionego aportu odbiegałaby od wartości rynkowej. W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka stwierdziła, że przedmiot aportu zostanie wyceniony według wartości rynkowej, zaś obejmowane za ten aport udziały / akcje zostaną objęte po cenie nominalnej niższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu, w związku z tym nadwyżka ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów (akcji) zostanie przekazana na kapitał zapasowy. W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym, należy stwierdzić, iż przychodem podatkowym dla Spółki będzie wartość nominalna udziałów / akcji zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 14 ust. 1 - 3 nie będzie mieć w sprawie zastosowania. Natomiast agio przekazane na kapitał zapasowy, które jak twierdzi Strona wystąpi przy tego rodzaju transakcji opodatkowaniu nie podlega zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. (...).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Jednocześnie w odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu