W dniu 14.09.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Szpitala o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani... - Interpretacja - ZD/4061-214/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.12.2006, sygn. ZD/4061-214/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 14.09.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Szpitala o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W złożonym podaniu Szpital informuje, iż świadczy usługi statutowe zakwalifikowane do grupy PKWiU 85.11 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, które na podstawie treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają zwolnieniu.

Podatnik sporządza DEK-I-O deklarację miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz odprowadza na rachunek bankowy PFRON należną składkę.

Ponadto, Szpital nalicza i odprowadza na rachunki bankowe uprawnionych organów odsetki budżetowe od nieterminowej zapłaty zobowiązań budżetowych.

Szpital jest zobowiązany do zapłaty:

    - bezspornych kar wynikających z tytułu nieprawidłowego wykonania świadczeń zdrowotnych wymienionych w zawartych umowach,
    - odszkodowań wobec pacjentów lub członków ich rodzin w przypadku wystąpienia zweryfikowanych okoliczności.

Wyżej wymienione przez Podatnika wydatki (koszty) wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych.

Obecnie, w przypadku wystąpienia powyższych wydatków, Szpital zalicza je do kosztów podatkowych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i odprowadza od ich wartości podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19%.

Wobec powyższego, Szpital skierował do organu podatkowego zapytanie, czy następujące wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów:

    - obowiązkowe wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokonywane na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych,
    - odsetki budżetowe z tytułu nieterminowej zapłaty należności budżetowych naliczone i przekazywane na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa,
    - kary z tytułu nieprawidłowego wykonania umów związanych z działalnością statutową naliczone na podstawie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny,
    - odszkodowania wypłacane pacjentom lub ich rodzinom z tytułu nieprawidłowej realizacji usług na podstawie wyroków sądowych lub zawartych ugód.

Wnioskująca, przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, podkreśla, iż świadczy usługi statutowe w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, które na podstawie treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają zwolnieniu.

Zakwalifikowanie poniesionych wydatków (kosztów) określonych wyżej do grupy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów spowodowałoby dwukrotne obciążenie Szpitala. Wnioskująca więc wyraża stanowisko, że wymienione przez Nią we wniosku wydatki (koszty) są wynikiem prowadzonej działalności statutowej i w związku z tym powinny być zaliczone do wydatków (kosztów) stanowiących koszty uzyskania przychodów.

Organ podatkowy, ustosunkowując się do stanowiska zajętego przez Szpital, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.):

    - regulacja art. 15 ust. 1 ustawy, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...),
    - przepis art. 16 ust. 1 pkt 21 cytowanej ustawy, na podstawie którego, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej,
    - art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy podatkowej, stosownie do którego, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług,
    - art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy, w którym ustawodawca stwierdza, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wpłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art. 23 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082, z 1998r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280 oraz z 2000r. Nr 48, poz. 550).

Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Związek ten może być natomiast bezpośredni lub pośredni, tzn. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki, które mogą przyczynić się do powstania konkretnego przychodu oraz wydatki związane z funkcjonowaniem podatnika i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa.

Wszystkie wydatki wymienione przez Szpital we wniosku zostały określone w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako koszty, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów. Wobec powyższego, uznanie ich za stanowiące koszty podatkowe byłoby naruszeniem przepisów ustawy. Organ podatkowy nie może zatem potwierdzić prawidłowości zajętego przez Szpital stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu