Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60; z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku związku gmin z dnia 2 października 2006 r. (data złożenia w tut. organie 04 października 2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: Czy czynność polegająca na zbyciu przez związek gmin na podstawie umowy darowizny, 100 % udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na rzecz dwóch gmin będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych #8722; stosownie do stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku#8722;
stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe
w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, z zastrzeżeniem jednak, iż uzasadnienie tego stanowiska przedstawione we wniosku, nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
1. W dniu 04 października 2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek związku gmin, z dnia 02 października 2006 r., o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym sformułowano pytanie: Czy czynność polegająca na zbyciu przez związek gmin na podstawie umowy darowizny, 100 % udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na rzecz dwóch gmin będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W złożonym wniosku związek gmin wyraził swoje stanowisko w sprawie, stwierdzając, iż powyższe zbycie udziałów na podstawie umowy darowizny nie będzie obciążone podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdyż gminy są zwolnione z tego podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j.: Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654, z późn. zm.), dalej: ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych #8722; a po stronie związku gmin nie wystąpi w tej sytuacji przychód do opodatkowania.
2. W świetle regulacji art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.), w przypadku umowy darowizny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. W związku z powyższym, w przypadku zbycia udziałów w spółce kapitałowej, na podstawie umowy darowizny, związek gmin nie uzyska środków pieniężnych, ani wartości pieniężnych, ani innych korzyści z tytułu dokonania tej czynności.
Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu, określony został w przepisach art. 12 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż czynność polegająca na zbyciu udziałów w drodze darowizny, w stanie faktycznym opisanym we wniosku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bowiem w jej efekcie nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
3.Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez związek gmin w złożonym wniosku, w oparciu o obowiązujący w dacie jego złożenia stan prawny, tut. organ stwierdził, że stanowisko podatnika, iż czynność polegająca na zbyciu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na rzecz dwóch gmin, na podstawie umowy darowizny nie jest obciążona podatkiem dochodowym od osób prawnych, wskutek czego, po stronie związku gmin nie wystąpi w tej sytuacji przychód do opodatkowania jest prawidłowe.
Natomiast przedstawione przez podatnika uzasadnienie tego stanowiska, zawierające stwierdzenie, iż fakt nie podlegania opodatkowaniu wynika w tym przypadku ze zwolnienia gmin z podatku dochodowego, w oparciu o art. 6 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe, bowiem fakt nie podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych wynika w tym przypadku z tego, iż czynność powyższa nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu, w świetle art.12#8722;art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ubocznie należy zwrócić uwagę, iż zbycie udziałów w drodze darowizny, jako niepodlegające opodatkowaniu, z uwagi na brak przychodu w rozumieniu przepisów art.12#8722;art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma jednak wpływ na podstawę opodatkowania tym podatkiem, poprzez brak możliwości zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów, w oparciu o regulację art. 16 ust. 1 pkt. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie, związek gmin korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie, z którym wolne od podatku są dochody związków jednostek samorządu terytorialnego w części przeznaczonej dla tych jednostek. Jednakże stosownie do art. 17 ust. 1a pkt. 2 w/w ustawy, zwolnienie powyższe nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele, niż wymienione wyżej. Zatem związek gmin, przekazując w/w udziały w formie darowizny gminom, traci prawo do przedmiotowego zwolnienia tej części dochodu podatkowego, która odpowiada równowartości kosztów związanych z nabyciem tych udziałów.