Temat interpretacji
Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Pełnomocnik Spółki złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego dotyczącego zapytania Nr 3 wynika, że Grupa A." Sp. z o.o. z/s w "M." w dniu 1 sierpnia 2006r. połączyła się przez inkorporację z "A." Sp. z o.o. z/s w "M.". Połączenie spółek nastąpiło zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2002 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej ("Grupy A." Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą ("A. Holding" Sp. zo.o.) bez podwyższenia kapitału podstawowego i bez wydawania nowych udziałów. Aktualnie spółka przejmująca działa pod nową nazwą "Grupa A." Sp. z o.o. (w niniejszym piśmie zwana "Nową Grupą A.").
Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postawiła pytanie: czy koszty spłaty kredytu przeznaczonego na refinansowanie części pożyczki udzielonej A... Holding Sp. z o.o. (aktualnie "Nowa Grupa A...") przez S... F... Inc, z której to pożyczki został sfinansowany zakup udziałów spółki "Grupa A..." Sp. z o.o., po przedmiotowym połączeniu spółek, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu?
Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu przeznaczonego na refinansowanie części pożyczki udzielonej "A. Holding" Sp. z o.o. przez "S. F. Inc", z której to pożyczki został sfinansowany zakup udziałów "Grupy A." Sp. z o.o., stają się kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT.
Zdaniem Spółki jej stanowisko jest zgodne z interpretacją wydaną przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie dnia 26.10.2005r. Nr 1471/DPD/423/77/05/MK.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie informuje, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne ich nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Natomiast odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. W związku z tym odsetki od tych pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji).
Mają one jednak związek z przychodami podatnika. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). W związku z tym, odsetki o których mowa we wniosku, stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, pod warunkiem, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 w/w ustawy.
Jeżeli chodzi o możliwość zaliczenia w/w odsetek do kosztów uzyskania przychodów po połączeniu spółek, to należy stwierdzić, że spółka powstała w wyniku połączenia przez inkorporację ma prawo nadal zaliczać te odsetki do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
- osób prawnych,
- osobowych spółek handlowych,
- osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 powyższy przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).