POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO2/423-65/06/95375

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2006, sygn. PO2/423-65/06/95375, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 14.11.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z podmiotem dominującym- spółką akcyjną (Uczestnicy Systemu), oraz ewentualnie w przyszłości inne podmioty grupy kapitałowej, do której należą obie ww. spółki będące rezydentami podatkowymi w Polsce i utworzone według przepisów prawa polskiego- planują skorzystać z usługi pod nazwą System Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków (Cash pooling") zaoferowanej przez Bank, poprzez zawarcie Umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków (dalej: Umowa). W ramach Systemu, dla każdego Uczestnika Systemu Bank otworzy odrębny rachunek bieżący, mający charakter tradycyjnego rachunku operacyjnego, który będzie wykorzystywany przez Uczestnika Systemu do dokonywania rozliczeń w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (zwany dalej: Rachunkiem Głównym). Na swoim Rachunku Głównym Uczestnik Systemu będzie mógł deponować środki finansowe lub zadłużać się w formie tzw. kredytu dziennego. Uczestnicy Systemu wyznaczają spośród siebie Koordynującego", czyli podmiot, który jest upoważniony do wykonywania określonych w Umowie czynności w imieniu Uczestników Systemu. Bank prowadzi dla Koordynującego Rachunek Główny oraz Rachunek Pomocniczy.
Bank będzie wypłacał każdemu Uczestnikowi odsetki od dodatniego salda środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Głównym w wysokości określonej w załączniku nr 1 do Umowy. Jednocześnie Bank udziela Uczestnikom Systemu kredytu w ich Rachunkach Głównych -kredyt dzienny stanowi formę krótkoterminowego finansowania udzielanego przez Bank każdemu z Uczestników Systemu. Jest to forma kredytu w rachunku bieżącym, który udzielany jest na początku dnia i musi zostać całkowicie spłacony przed upływem końca dnia. Jeśli w dniu, w którym kredyt został zaciągnięty, kredyt ten nie zostanie spłacony, odpowiedni Uczestnik Systemu zaciągający kredyt zapłaci na rzecz Banku odsetki w wysokości określonej w załączniku nr 1 do Umowy.

Obie strony, zarówno dłużnik jak i bank, są świadome faktu, iż dłużnik może nie być w stanie spłacić zadłużenia przed upływem końca dnia. Dlatego też bank wymaga od wszystkich Uczestników Systemu podjęcia zobowiązania spłaty bankowi zaciągniętego i nie spłaconego kredytu dziennego, na którymkolwiek Rachunku Głównym. Na mocy Umowy każdy Uczestnik Systemu poręcza (w rozumieniu art. 876-887 k.c.) na rzecz Banku spłatę kwot kredytu dziennego do wysokości kwoty poręczenia (określonej w Umowie) oraz spłatę należnych odsetek od kredytu.Zgodnie z zapisami Umowy każdy Uczestnik Systemu upoważnia Bank do obciążania jego Rachunku Głównego, a Koordynujący upoważnia Bank do obciążania Rachunku Pomocniczego Koordynującego kwotami, które nie zostały spłacone Bankowi przez któregokolwiek z Uczestników Systemu zaciągających kredyt. Jednocześnie Strony ustalają, iż Bank będzie drugą stroną czynności prawnej dokonanej na podstawie powyższego upoważnienia.
Z chwilą obciążenia któregokolwiek z Rachunków Głównych lub Rachunku Pomocniczego Koordynującego w sposób określony powyżej, każdy z Uczestników Systemu, którego środki pieniężne są wykorzystywane do spłaty kredytu zaciągniętego na pozostałych Rachunkach Głównych, nabywa wierzytelność Banku wobec Uczestników Systemu zaciągających kredyt, których kredyty zostały spłacone z jego środków na rachunku. Z chwilą nabycia tej wierzytelności, Uczestnik Systemu którego środki pieniężne zostały wykorzystywane do spłaty kredytu zaciągniętego przez innego Uczestnika Systemu nabywa z mocy prawa (subrogacja ustawowa") wobec Uczestnika Systemu zaciągającego kredyt roszczenie do spłaty świadczenia wynikającego z nabycia wierzytelności wraz z należnymi odsetkami z tego tytułu (Roszczenie"). Kwota Roszczenia jest równa kwocie nabytej wierzytelności. Kwota Roszczenia zostanie obciążona odsetkami stosownie do stopy procentowej określonej w załączniku do Umowy. Uczestnik Systemu zaciągający kredyt zobowiązany jest spełnić świadczenie objęte Roszczeniem na żądanie Uczestnika Systemu, którego środki pieniężne zostały wykorzystane do spłaty jego kredytu, a w przypadku braku żądania, nie później niż w ciągu roku od nabycia takiego Roszczenia. Każdy z Uczestników Systemu zleca Bankowi obliczanie oraz rozliczanie odsetek płatnych z tytułu Roszczenia. Każdy Uczestnik Systemu upoważnia Bank do uznawania lub obciążania, zależnie od okoliczności, jego Rachunku Głównego wszelkimi kwotami należnymi z tytułu Roszczenia.

Na mocy Umowy, każdy Uczestnik Systemu zleca Bankowi wykonywanie na koniec każdego dnia roboczego, określonych czynności w następującym trybie i kolejności:
a) jeżeli suma sald dodatnich i ujemnych wszystkich Rachunków Głównych jest ujemna, Bank obciąży Rachunek Pomocniczy Koordynującego i uzna Rachunek Główny Koordynującego kwotą wartości bezwzględnej sumy algebraicznej sald wszystkich Rachunków Głównych. Natomiast, jeżeli suma sald dodatnich i ujemnych wszystkich Rachunków Głównych jest dodatnia, Bank uzna Rachunek Pomocniczy Koordynującego i obciąży Rachunek Główny Koordynującego sumą algebraiczną sald wszystkich Rachunków Głównych;
b) jeżeli którykolwiek z Uczestników Systemu zaciągających kredyt nie spłaci w całości przed końcem dnia roboczego, kwoty kredytu zaciągniętego przez tego Uczestnika Systemu, wówczas obciąży Rachunek Główny Koordynującego kwotami niespłaconymi Bankowi przez któregokolwiek lub wszystkich Uczestników Systemu zaciągających kredyt,
c) jeżeli po wykonaniu czynności określonych powyżej Rachunek Główny Koordynującego będzie wykazywał ujemne saldo, wówczas Bank obciąży wszystkie Rachunki Główne wykazujące salda dodatnie kwotami nie spłaconymi Bankowi przez Koordynującego, na mocy udzielonego poręczenia.
Następnego dnia roboczego rano Bank upoważniony jest do dokonywania transakcji odwrotnej w stosunku do operacji określonych powyżej. W przypadku, gdy którakolwiek z transakcji opisanych powyżej nie mogłaby być wykonana przez Bank lub też skutkowałaby zwiększeniem ryzyka kredytowego dla Banku, Bank upoważniony jest do niewykonania takiej transakcji.
Z tytułu świadczenia na rzecz Uczestników Systemu przedmiotowej usługi, bank pobiera miesięczne wynagrodzenie w formie prowizji.

W związku z powyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy odsetki wypłacane w ramach Umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji?

Zdaniem Spółki w związku z tym, że kredyty na rachunkach prowadzonych w ramach cash poolingu są udzielane przez bank, a nie przez spółki powiązane, a na dzień zapłaty odsetek zobowiązania z tytułu przeniesionych wierzytelności faktycznie już nie istnieją, odsetki wypłacane w ramach Umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik tut. Urzędu, stwierdza, co następuje.
Złożone zapytanie dotyczy interpretacji przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 61 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni. Jak stanowi art. 16 ust. 7b ww. ustawy przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w ust. 7, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy (mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP), począwszy od dnia 1.01.2005 r. (art. 9 ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. Nr 254, poz. 2533).

Uwzględniając treść powyższych przepisów Naczelnik Małopolskiego Urzędu podziela stanowisko podatnika zawarte we wniosku, że do wypłacanych odsetek z tytułu ww. umowy nie znajdują zastosowania cyt. wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, ponieważ pożyczki (kredyt w rachunku bieżącym), o których mowa we wniosku nie zostały udzielone przez podmiot powiązany kapitałowo, lecz przez Bank. W myśl umowy, z chwilą obciążenia któregokolwiek z Rachunków Głównych lub Rachunku Pomocniczego Koordynującego, każdy z Uczestników Systemu, którego środki pieniężne są wykorzystywane do spłaty kredytu zaciągniętego na pozostałych Rachunkach Głównych, nabywa wierzytelność Banku wobec Uczestników Systemu zaciągających kredyt, których kredyty zostały spłacone z jego środków na rachunku, a zatem podmioty, których potencjalnie dotyczyć mogą przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ww. ustawy stają się względem siebie wierzycielami i dłużnikami z tytułu wcześniej udzielonego kredytu, jednak, jak stwierdzono wyżej, umowy kredytu, z których wynikają zbywane wierzytelności, zostały zawarte pomiędzy Bankiem, a podmiotami wskazanymi we wniosku. W ocenie tut. Organu normy przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ww. ustawy odnoszące się do odsetek nie obejmują zobowiązań powstałych w rezultacie przeniesienia wierzytelności wynikającej z umowy, o której, w myśl art. 16 ust. 7b ustawy, mowa w cyt. wyżej przepisach art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, na rzecz podmiotu pozostającego w kwalifikowanych związkach kapitałowych ze stroną tej umowy (inną natomiast kwestią, której nie dotyczy złożony wniosek, są wzajemne zobowiązania stron, składające się na wartość zadłużenia spółek, o której mowa w ww. przepisach, określaną na potrzeby wyliczenia odsetek nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów). Dodatkowo, jak wskazuje również Spółka w przedmiotowym wniosku, w myśl umowy o świadczenie usługi cash-poolingu płatności prowizji/odsetek będą dokonywane po zakończeniu każdego miesiąca. Codzienna likwidacja sald ujemnych powoduje wprawdzie powstanie czasowego zadłużenia spółki, u której wystąpiło saldo ujemne wobec spółki, na którą Bank przeniósł wierzytelność, jednak zadłużenie to trwa zasadniczo jedynie do początku dnia następnego, kiedy Bank dokonuje zwrotnego przeniesienia sald. W konsekwencji, w dniu zapłaty odsetek nie będzie istniał dług, którego te odsetki dotyczą. Uwzględniając przedstawiony w złożonym wniosku opis umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko, że do odsetek wypłacanych na podstawie ww. umowy nie znajdują zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).

Małopolski Urząd Skarbowy