POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO2/423-54/06/94153

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.12.2006, sygn. PO2/423-54/06/94153, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 19.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.10.2006 r.) uzupełnionego pod względem wymogów formalnych pismem znak L. dz. RK/2051/2006 z dnia 28.11.2006 r. (data wpływu 28.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca (Uczelnia) przekazuje obowiązkowe składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ponieważ wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Uczelni nie przekracza 2%. Składki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uczelnia informuje, że cały uzyskany dochód przeznacza na cele statutowe na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z powyższym dochód ten jest zwolniony z opodatkowania tym podatkiem.

Zapytanie Uczelni dotyczy kwestii, czy ponoszenie ww. wydatków rodzi dla Uczelni obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych od kwoty stanowiącej równowartość tych wydatków, w momencie kiedy Uczelnia poniosła stratę podatkową. Zdaniem Uczelni dokonując miesięcznych wpłat na PFRON Uczelnia osiągając stratę podatkową w danym miesiącu nie ma obowiązku odprowadzać od wpłaconych kwot podatku dochodowego od osób prawnych, skoro przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia uczelnię z obowiązku odprowadzania podatku.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy dochodem jest (...) nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Poniesienie wydatków, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm. (miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje zwiększenie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Choć Uczelnia korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy nie można stwierdzić, że cały dochód Uczelni winien być traktowany jako zwolniony od podatku na podstawie ww. przepisu, gdyż wydatki dotyczące wymienionych we wniosku wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie mogą być traktowane jako wydatki poniesione na cele statutowe Uczelni. W identyczny sposób powinny być traktowane również inne wydatki nie związane z realizacją celów statutowych np. zapłacone odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych.

W sytuacji, w której w danym okresie rozliczeniowym nie występuje dochód, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ww. ustawy, brak jest podstaw do wyliczania podatku od kwot stanowiących równowartość wydatków nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie zaistniała sytuacja, której dotyczy art. 25 ust. 4 ww. ustawy. Na podstawie art. 25 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b. W składanych deklaracjach podatnicy są obowiązani do wykazania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a nie wydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja. Przy wystąpieniu straty (nadwyżki kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów) jedynie zatem wówczas, gdy pozostał dochód z lat poprzednich zadeklarowany jako przeznaczony na cele statutowe, a nie wydatkowany na tę działalność i z dochodu tego pokryto ww. wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, dochód ten winien być opodatkowany, gdyż został wydany na cele inne niż statutowe.
Wskazując na cyt. wyżej uregulowanie art. 25 ust. 4 ww. ustawy potwierdza się stanowisko podatnika zawarte we wniosku.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).

Małopolski Urząd Skarbowy