P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-315/06/MK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2006, sygn. 1472/ROP1/423-315/06/MK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 19.09.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 21.09.2006.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w roku podatkowym 2005 odnotowała stratę podatkową, o którą zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie mogła obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Spółka zapytuje, czy w związku z planowanym połączeniem z trzema innymi spółkami z o.o. w jedną spółkę z o.o., które ma nastąpić na podstawie art. 492 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki) nowo powstała spółka utrzyma prawo do obniżenia dochodów o stratę podatkową, która powstała w spółce podlegającej łączeniu?

Zdaniem Podatnika, z uwagi na sposób połączenia i fakt, że spółka podlegająca łączeniu i nowo powstała spółka są spółkami kapitałowymi, nowo powstała spółka zachowa prawo do obniżenia dochodów o stratę podatkową.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, co następuje:

Kwestia podatkowego rozliczenia strat poniesionych w latach ubiegłych przez spółkę powstałą w wyniku połączenia spółek kapitałowych uregulowana jest w przepisie art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Zatem możliwość obniżenia dochodu w kolejnych latach podatkowych o wysokość starty na podstawie art. 7 ust. 5 tej ustawy przysługuje podmiotowi, który taką stratę osiągnął. Natomiast po połączeniu się spółek, mocą przepisu art. 7 ust. 3 pkt 4 wyłączona jest możliwość obniżenia dochodu o wysokość straty poniesionej przez spółki, które uległy połączeniu.

W stanie faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku Podatnik planuje połączenie z trzema innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością w jedną spółkę z o.o. na podstawie art. 492 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Jak stanowi ten przepis, połączenie może być dokonane przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki). Zgodnie z art. 493 § 1 spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki, zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Zatem w sytuacji łączenia się spółek poprzez zawiązanie nowej spółki ustaje byt prawny wszystkich podmiotów podlegających łączeniu. Biorąc pod uwagę, że możliwość rozliczenia straty poniesionej w latach ubiegłych jest przypisana do podmiotu, który tę stratę poniósł, nowo zawiązana spółka nie może obniżyć osiągniętego dochodu o wysokość straty poniesionej przez spółki, które uległy rozwiązaniu.

Zatem zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w przypadku połączenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez zawiązanie nowej spółki z o.o. na podstawie art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nowo zawiązana spółka nie może obniżyć dochodu o wysokość straty poniesionej przez spółki, które uległy połączeniu.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie