POSTANOWIENIE - Interpretacja - BP/423-0005/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. BP/423-0005/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni, działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku spółki z o.o. ?M? z dn. 18.07.2006r. (data wpływu 21.07.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych u spółki przejmującej w związku z połączeniem dwóch spółek w drodze łączenia przez przejęcie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18.07.2006r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka z o.o. M jest jedynym wspólnikiem Spółki z o.o. MM. Obie spółki rozpoczęły procedurę zmierzającą do połączenia się. Połączenie ma nastąpić przez przejęcie przez spółkę z o.o. M spółki z o.o. MM. Połączeniu temu towarzyszyć będzie podwyższenie kapitału zakładowego u spółki przejmującej. Udziały utworzone w wyniku tego podwyższenia objęte zostaną przez dotychczasowych wspólników spółki przejmującej. Wartość podwyższenia zostanie określona na podstawie wartości rynkowej spółki przejmowanej. W tym stanie faktycznym pytanie podatnika brzmi, czy w wyniku powyższego przejęcia w spółce przejmującej powstanie przychód rodzący obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki przejęcie spółki z o.o. MM nie spowoduje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w związku z treścią art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm).

W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art.12 ust.1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek ? dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych?. Natomiast zgodnie z art.10 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy ?przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust.1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej?.

Zgodnie z art.492 Kodeksu spółek handlowych ?połączenie spółek może być dokonane:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
  2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki)?.

Zgodnie z art.514 Kodeksu spółek handlowych ?spółka przejmująca nie może objąć udziałów albo akcji własnych za udziały lub akcje spółki przejmowanej?. Zakaz ten ?dotyczy również objęcia udziałów lub akcji własnych przez osoby działające we własnym imieniu, lecz na rachunek spółki przejmującej bądź spółki przejmowanej?.

Z powyższego wynika, że w przypadku połączenia przez przejęcie dwóch spółek, z których jedna posiada 100% udziałów drugiej spółki, spółka przejmująca ? zgodnie z art.514 Ksh ? nie może objąć udziałów własnych. Jednocześnie, zgodnie z art.515 § 1 Ksh, w przypadku gdy spółka przejmująca ma udziały lub akcje spółki przejmowanej, połączenie może być przeprowadzone bez podnoszenia kapitału zakładowego. Zapis ten oznacza, że decyzja co do podwyższenia lub nie kapitału zakładowego w związku z połączeniem pozostawiona została łączącym się spółkom.

A zatem zgodnie z treścią art.514 Ksh, udziały w kapitale zakładowym spółki z o.o. M powstałe w wyniku podwyższenia tego kapitału o wartość majątku przejmowanej spółki z o.o. MM, nie mogą zostać objęte przez spółkę z o.o. M (stanowiłoby to naruszenie zakazu obejmowania przez spółkę z o.o. własnych udziałów). W tej sytuacji, udziały powstałe na skutek podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. M obejmują ? zgodnie z art.258 Ksh ? dotychczasowi wspólnicy tej spółki.

Przepis art.10 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi wyraźnie, że dla spółki przejmującej dochodu nie stanowi nadwyżka wartości majątku spółki przejmowanej ponad wartość nominalną udziałów przyznanych udziałowcom spółki przejmowanej. Skoro w przedstawionym stanie faktycznym wartość udziałów przyznanych udziałowcom jest równa zero ? gdyż przepis art.514 Ksh zabrania przyznania takich udziałów ? w/w nadwyżka odpowiada całej wartości majątku spółki przejmowanej.

Przepis art.10 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy ma zastosowanie w przedstawionej wyżej sytuacji, gdyż nie zostały wyłączone z zakresu jego stosowania sytuacje, w których spółka przejmująca posiada 100% udziałów w spółce przejmowanej. Świadczy o tym również treść art.10 ust.2 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika odmienna zasada w zakresie ustalania dochodu w przypadku, gdy udział spółki przejmującej w spółce przejmowanej jest niższy niż 25%. Przepis ten stanowi, że przy połączeniu spółek ?dla spółki przejmującej, która posiada udział w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej w wysokości mniejszej niż 25% w przeliczeniu na prawa głosu, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art.15 ust.1k lub art.16 ust.1 pkt 8?. A contrario nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej nad kosztami objęcia (nabycia) przez spółkę przejmującą udziałów w spółce przejmowanej nie stanowi dochodu dla spółki przejmującej, jeżeli udział spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej wynosi co najmniej 25% w przeliczeniu na prawa głosu.

Samo podwyższenie kapitału zakładowego również nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ zgodnie z art.12 ust 4 pkt 4 cyt. ustawy do przychodów (w tym przypadku - spółki przejmującej) nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni