Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 26 kwietnia 2006 r. (data wpływu 27 kwietnia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskodawca korzysta z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Jednocześnie zamierza przeznaczyć dochód przeznaczony na cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) na inne cele niż wymienione w tym przepisie.
W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił z pytaniem, czy w z związku z wyborem uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, ma obowiązek złożenia deklaracji CIT-2, jeżeli uprzednio przeznaczony dochód na cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wydatkowany na inny cel niż określony w wymienionym przepisie?
Zdaniem Wnioskodawcy istnieje taki obowiązek, tj. będzie ciążył na nim obowiązek złożenia deklaracji CIT-2 i wypełnienia tylko jej części G, jak również zapłacenia podatku.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe informuje:
Ogólna zasada dotycząca zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych przez podatników została wyrażona w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem podatnicy z zastrzeżeniem ust. 2a, 3 - 6a, oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy mogą bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych wpłacać zaliczki miesięcznie w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Jednakże art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania - zgodnie z ust. 8 tego artykułu - do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym.
Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli podatnicy o których mowa w art. 17 ust. 1 w/w ustawy uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tym przepisie i dochód ten wydatkowali na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i nie wydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W składanych deklaracjach podatnicy są zobowiązani do wykazania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a nie wydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja.
Kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy Wnioskodawca po dokonaniu zmiany wydatkowania swojego dochodu, tj. wydatkowania go na cele inne niż wyrażone w art. 17 ust. 1 w/w ustawy, będzie zobowiązany do złożenia deklaracji CIT-2 i wpłaty podatku od tego dochodu.
Stosowanie wspomnianego powyżej art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest w przedmiotowej sprawie wyłączone z mocy art. 25 ust. 4 w/w ustawy, zatem Spółka pomimo wydatkowania swojego dochodu na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie traci prawa do uproszczonej formy wpłacania zaliczek na ten podatek.
W przedmiotowej sytuacji podatek wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku niezgodnego z celami, o których mowa w art. 17 ust. 1 w/w ustawy. Słusznie zauważa więc Wnioskodawca, że naliczając od tego dochodu podatek powinien złożyć deklarację CIT-2 i wypełnić jedynie część G, która przeznaczona jest dla tego rodzaju dochodów.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak w sentencji.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).