POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/PD/423-0177/2/05/AK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. DP/PD/423-0177/2/05/AK, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie koszty uzyskania przychodów - zasady amortyzacji budynku magazynowego nabytego przez Spółkę

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Na podstawie umowy najmu Spółka korzystała z nieruchomości gruntowej należącej do osoby trzeciej (dalej Właściciel). Za zgodą Właściciela Spółka poniosła nakłady inwestycyjne na wybudowanie na nieruchomości gruntowej budynku (magazynu ziemniaków), który następnie wykorzystała dla prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

Wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie magazynu została przez Spółkę wprowadzona do ewidencji środków trwałych jako budynek wybudowany na cudzym gruncie i amortyzowana dla celów podatkowych.

Następnie w wyniku transakcji przeprowadzonej z Właścicielem Spółka sprzedała mu nakłady inwestycyjne poniesione na budowę magazynu (tj. nastąpił zwrot Spółce nakładów), a następnie Spółka nabyła od Właściciela prawo własności gruntu oraz wybudowanego na nim budynku.

Podatnik pyta na jakich zasadach Spółka powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytego magazynu ziemniaków.

W ocenie Podatnika - zakładając, że Podatnikowi nie przysługuje prawo do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji w wysokości 10%, dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji - należałoby uznać, iż Spółka jest uprawniona do amortyzacji magazynu ziemniaków na zasadach stosowanych dotąd dla amortyzacji budynku wybudowanego na cudzym gruncie, tj. dokonywania odpisów metodą liniową od wartości początkowej będącej kosztem wytworzenia (tj. wartości brutto) i według stawki amortyzacyjnej 2,5 %, stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4-5, art. 16h ust. 1 pkt 1, w związku z art. 16i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 64, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 15.02.1992r. za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Kosztem uzyskania przychodów nie są również - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15.02.1992r. - wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Jak stanowi art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji nie podlegają natomiast wymienione w art. 16c pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Na podstawie art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Jak stanowi art. 16d ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 16i ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Mając na uwadze przestawiony przez Podatnika stan faktyczny, tut. Organ podatkowy zauważa, iż w przypadku budynków (zarówno wybudowanych na cudzym gruncie, jak i nabytych przez Podatnika), zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 i art. 16i ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się metodą liniową od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych, przy zastosowaniu stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

W myśl art. 16i ust. 2 powołanej ustawy, podatnicy mogą podwyższać podane w Wykazie stawki amortyzacyjne, jeżeli budynki używane są w warunkach:

  1. pogorszonych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
  2. złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4.

Wyjaśnienia dotyczące warunków używania budynków zawarte są w objaśnieniach do Wykazu stawek amortyzacyjnych zawartego w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się natomiast do zasad ustalania wartości początkowej tut. Organ podatkowy zauważa, iż w przypadku odpłatnego nabycia, wartość początkową ustala się w wysokości ceny nabycia, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. Przy czym jedynie wartość początkowa magazynu będzie podlegała amortyzacji. Jak wyżej stwierdzono, w świetle art. 16c pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r., amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Reasumując tut. Organ podatkowy za nieprawidłowe uznaje stanowisko Podatnika, iż Spółka jest uprawniona do amortyzacji magazynu ziemniaków na zasadach stosowanych dotąd dla amortyzacji budynku wybudowanego na cudzym gruncie, tj. dokonywania odpisów od wartości początkowej będącej kosztem wytworzenia, stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4-5 ustawy z dnia 15.02.1992r., zamiast - jak wyżej stwierdzono - od ceny nabycia budynku, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tut. Organ podatkowy potwierdza natomiast prawidłowość stanowiska Podatnika, iż Spółka jest uprawniona do amortyzacji magazynu ziemniaków metodą liniową i według stawki amortyzacyjnej 2,5%.

Pomorski Urząd Skarbowy