P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD1/423-48/06/KK/2

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.06.2006, sygn. 1471/DPD1/423-48/06/KK/2, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 13.03.2006r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 21.03.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. w którym momencie powstanie przychód w przypadku wystawienia faktury VAT z datą sprzedaży będącą datą załadunku towarów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje usługi w zakresie spedycji transportu. Spółka nie posiada własnego taboru, lecz opiera swoją działalność na współpracy z podwykonawcami. Po otrzymaniu zlecenia, towary transportowane są drogą lądową, morską lub lotniczą przez wynajętych polskich lub zagranicznych przewoźników. Transport ten opłaca Strona, która następnie wystawia fakturę sprzedaży na klienta zlecającego transport. Klientami Spółki są zarówno klienci krajowi, jak i posiadający siedzibę w Unii Europejskiej oraz klienci z krajów trzecich. Spółka wystawia faktury sprzedaży z datą sprzedaży będącą datą rozładunku towarów. Aktualnie Spółka wdraża system operacyjny służący do zarządzania transportami połączony online z filiami Spółki w Europie. System PME generuje również faktury sprzedaży z datą sprzedaży będącą datą załadunku towarów.

Zdaniem Spółki ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa momentu wykonania usługi, w związku z tym moment wykonania usługi powinien być określony w zleceniu na wykonanie usługi. W świetle powyższego Spółka uważa, iż przychody z tytułu tego typu umów powinny zostać rozliczone w okresie, którego dotyczą, zgodnie z datą sprzedaży będącą datą załadunku, określoną w umowie z kontrahentem.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Określając moment powstania przychodu, należy zwrócić uwagę na art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stosownie do którego za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3a cytowanej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Z powyższego wynika, iż zasadą jest powstanie przychodu w momencie wystawienia faktury, natomiast pozostałe przepisy tego artykułu mają charakter subsydiarny, tzn. znajdują zastosowanie wtedy, gdy faktura została wystawiona w miesiącu następującym po zaistnieniu zdarzeń wymienionych w punktach 1-3. W tym wypadku data sprzedaży usługi określona została w umowie cywilnoprawnej na dzień załadunku towaru. Ponieważ ustawy podatkowe nie określają, co do zasady, momentu wykonania usługi, nie ma przeszkód, aby był on określony w umowie zawartej między kontrahentami. Zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie moment wystawienia faktury może być inny niż data sprzedaży usługi, będąca jednocześnie datą załadunku towaru. W związku z powyższym możliwe są dwie sytuacje. Pierwsza to taka, w której dzień sprzedaży usługi (załadunku towaru) wypada w tym samym miesiącu, w którym wystawiona jest faktura. W tej sytuacji przychód należny powstaje w dniu wystawienia faktury. Natomiast w sytuacji, gdy faktura wystawiana jest w miesiącu późniejszym od tego, w którym nastąpiła sprzedaż usługi, zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty. W przedmiotowej sprawie tytuł do zapłaty wynika z umowy cywilnoprawnej zawartej między kontrahentami, którzy na dzień załadunku towaru określili moment sprzedaży usługi. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie