Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż Spółka - podatnik podatku dochodowego od osób prawnych - rozpoczęła budowę hali ... - Interpretacja - PD/423-109/05/2229

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.01.2006, sygn. PD/423-109/05/2229, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż Spółka - podatnik podatku dochodowego od osób prawnych - rozpoczęła budowę hali produkcyjnej. Wartość środka trwałego zostanie określona w oparciu o koszt wytworzenia zdefiniowany w artykule 16g ustęp 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. Dz. U. z 2000 roku nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami). W związku z powyższym do kwoty wartości początkowej powstałego środka trwałego zaliczone zostaną w szczególności wartość zużytych rzeczowych składników majątkowych, wykorzystanych usług obcych oraz koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi.W związku z koniecznością regulacji zobowiązań wynikających z odbioru kolejnych etapów robót budowlanych spółka korzysta z usług bankowych. Od przelewów dokonywanych na rzecz wykonawców robót płacona jest prowizja bankowa określona w tabeli opłat i prowizji banku, z którego usług Spółka korzysta.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwraca się o wyjaśnienie kwestii czy do wartości początkowej środka trwałego zalicza się prowizję bankową zapłaconą od przelewów dokonanych w związku z regulacją płatności związanych z powstającym środkiem trwałym?Stanowisko Spółki Powołany powyżej artykuł ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiujący koszt wytworzenia środka trwałego w zdaniu drugim - brzmi następująco: ,,Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych...". Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym nie zawiera definicji kosztów ogólnych zarządu i nie zawiera jej również ustawa o rachunkowości (ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U z 2002 roku nr 76, poz.694 z późn. zm.), słusznym wydaje się skorzystanie z literatury przedmiotu określającej koszty ogólne zarządu jako "koszty utrzymania zarządu oraz organizacji i obsługi działalności podmiotu jako całości. Obejmują one koszty: administracyjno-gospodarcze, finansowe dotyczące podmiotu jako całości (..) oraz koszty zarządu..." Barbara Gierusz: Podręcznik samodzielnej nauki księgowania. ODDK. Gdańsk, 2002. Strona 306.Identyczne rozumienie ogólnych kosztów zarządu przedstawia również Edward Nowak oraz Marian Pałka .Zgodnie z klasyfikacją kosztów w układzie kalkulacyjnym obowiązującą w rachunkowości zapłacone prowizje bankowe od dokonanych przelewów klasyfikuje się właśnie do kosztów ogólnego zarządu.W związku z powyższym wydatki poniesione w związku z opłaceniem kosztów bankowych, przelewów za wykonane prace budowlane nie podlegają - zdaniem Spółki - ujęciu w wartości początkowej środka trwałego, ale stanowią koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Art. 16g ust. 4 wskazuje ponadto, iż za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej