Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga
postanawia
uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego wniosku w
sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego oraz umowy sprzedaży akcji B SPP2 - stanu faktycznego wynika, iż:
na podstawie umowy sprzedaży akcji z dnia 08 grudnia 2003r zawartej z Holdingiem Agora nabył Pan w 2003 roku imiennie pracownicze akcje A. S.A. z siedzibą w Warszawie,
w 2005 roku dokonał Pan ich odpłatnego zbycia za pośrednictwem Domu Maklerskiego ,
w 2006 roku otrzymał Pan informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych uzyskanych w 2005 roku wystawioną przez w/w Dom Maklerski.
Pytanie dotyczy opodatkowania dochodu uzyskanego w 2005 roku z tytułu odpłatnego zbycia akcji pracowniczych A. S.A. nabytych przed dniem 01 stycznia 2004r.
Zdaniem wnioskodawcy przychód w kwocie 11.167,20 zł uzyskany z odpłatnego zbycia tych akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie ma obowiązku wykazywania go w zeznaniu podatkowym PIT - 38 tym bardziej, że w informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych uzyskanych w 2005 roku PIT-8C wystawionej przez Dom Maklerski wykazano w/w przychód w poz. 55 części F tj uzyskany ze sprzedaży akcji nabytych przed dniem 1 stycznia 2004r z zaznaczeniem, że przychodów tych na podstawie art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zmian.) podatnik nie wykazuje w zeznaniu podatkowym.
Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia uznano stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.
Zgodnie z treścią art.19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003r Nr 202, poz. 1956 z późn. zmian.) przepisów ustawy nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2004r.
W myśl art. 52 pkt. 1 lit. b w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2004r. zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. Nr 118 poz. 754 z późn. zmian.) pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 01 stycznia 2004r. Przy czym w/w zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Jak stanowi wyżej przytoczony przepis, aby dochód ze zbycia akcji podlegał zwolnieniu z opodatkowania, winny być spełnione określone warunki. Nie jest publicznym obrotem udostępnienie akcji pracownikom, związanych z danym przedsiębiorstwem, natomiast określenie publiczna oferta nie odnosi się do nabycia akcji pracowniczych, bowiem krąg adresatów takiej oferty jest ściśle zawężony i oznaczony. Z kolei oferta publiczna oznacza, że może z niej skorzystać każdy podmiot niezależnie od posiadania statusu pracownika.
Pojęcie publicznego obrotu definiuje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. Nr 118 poz. 754 z późn. zmian.).
Zgodnie z art. 2 ust 1 tej ustawy publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.
W związku z powyższym zakupione przez Pana w 2003 roku akcje spółki A. S. A. nie zostały nabyte na podstawie publicznej oferty, ponieważ zakupił je Pan jako pracownik, a zatem dochód ze sprzedaży tych akcji nie podlega zwolnieniu z opodatkowania. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że zostały one nabyte przed dniem 01 stycznia 2004 roku.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż przepis art. 42 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na określone podmioty obowiązek sporządzenia informacji PIT - 8C. Druk ten nie jest w pełni dokumentem informacji płatniczej, ponieważ sporządzają go wskazane w ustawie podmioty, nie będące płatnikami. Podmioty te nie zawsze posiadają pełne informacje na temat dochodów kapitałowych osób fizycznych. Z tego też względu to na samego podatnika nałożony został obowiązek wykazania w zeznaniu podatkowym (PIT-38) uzyskanych w danym roku dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz obliczenia należnego z tego tytułu podatku.
Biorąc pod uwagę powyższe jest Pan zobowiązany do złożenia w terminie do 02 maja 2006 roku zeznania o wysokości osiągniętego ze sprzedaży akcji w 2005 roku dochodu, na druku PIT- 38 oraz wpłacenia w terminie 19% podatku, wynikającego z tego zeznania.