Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po
rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia
uznać stanowisko Strony za prawidłowe
Uzasadnienie
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Bank zamierza dokonać zakupu jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych oferowanych przez fundusz inwestycyjny otwarty/zamknięty zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz.1546 ze zm.). Zgodnie ze statutem, fundusz jest utworzony na z góry określony czas i po upływie okresu na który został utworzony, nastąpi jego rozwiązanie poprzez jego likwidację - zgodnie z art.246 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 2005 r w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych. W związku z powyższym, Bank w wyniku przeprowadzonej likwidacji uzyska środki pieniężne stanowiące przychód podatkowy. Bank ma wątpliwości, jak kwalifikować środki otrzymane w związku z likwidacją funduszu:czy jako majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,czy też jako otrzymane dochody funduszu, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych, o których mowa w art.12 ust.1 pkt.4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Banku, przychód otrzymany w wyniku likwidacji funduszu inwestycyjnego należy zakwalifikować jako majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej ( art.10 ust.1 pkt.3 ustawy).Zgodnie z art.3 ustawy o funduszach inwestycyjnych, fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, a więc środki wypłacane przez likwidatora uczestnikom funduszu po przeprowadzeniu likwidacji stanowią majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej. Tym samym przychody te mieszczą się w kategorii dochodów z udziału w zyskach osób prawnych wymienionych w art.10 ust.1 ustawy. Likwidator funduszu dokonujący wypłaty należności z tytułu likwidacji osoby prawnej powinien jako płatnik zgodnie z art.26 ust.1 ustawy pobrać w dniu wypłaty 19 % zryczałtowany podatek dochodowy od wypłacanych kwot. Ponadto Bank uważa, że środki otrzymane w związku z likwidacją funduszu inwestycyjnego nie mogą być kwalifikowane jako otrzymane dochody funduszu, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacenie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych ( art.12 ust.1 pkt.4a ustawy). Otóż statut funduszu, którego Bank zamierza być uczestnikiem nie zawiera takiego postanowienia. Natomiast zamieszczenie takiego zapisu w statucie jest warunkiem sine qua non dokonania takich wypłat przez fundusz. Zgodnie z art. 18 ust.2 pkt.12 ustawy o funduszach inwestycyjnych, statut funduszu powinien określać zasady wypłacania dochodów funduszu inwestycyjnego uczestnikom funduszu, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa. W związku z powyższym takie dochody mogą zostać wypłacone w trakcie normalnego funkcjonowania funduszu, co w przypadku funduszu do którego przewidywana jest inwestycja Banku nie ma miejsca.Z kolei wypłacenie takich dochodów nie jest możliwe w trakcie procesu likwidacyjnego, o czym wyraźnie stanowi art.246 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych, zgodnie z którym, z dniem rozpoczęcia likwidacji fundusz inwestycyjny nie może zbywać jednostek uczestnictwa albo wykupywać certyfikatów inwestycyjnych oraz wypłacać dochodów funduszu. Skoro więc wypłat tych nie wolno dokonywać w czasie likwidacji funduszu, to wypłaty związane z umorzeniem jednostek uczestnictwa albo wykupieniem certyfikatów inwestycyjnych składające się na proces likwidacji funduszu stanowią przychód z udziału w zyskach osób prawych o których mowa w art.10 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na poparcie swojego stanowiska, Strona powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydany w analogicznej sprawie, z dnia 21 kwietnia 2004r. (sygn. akt. FSK 7/04).
W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że stanowisko Strony w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe.
Zgodnie z art.246 ust. 1 pkt 1 ustawy 27 maja 2004 r o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz.1546 ze zm.) rozwiązanie funduszu powoduje upływ okresu, na który, zgodnie ze statutem, fundusz został utworzony. Rozwiązanie funduszu inwestycyjnego, stosownie do treści art. 246 ust. 3 cytowanej ustawy, następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Z dniem rozpoczęcia likwidacji fundusz inwestycyjny nie może zbywać jednostek uczestnictwa albo emitować certyfikatów inwestycyjnych, a także odkupywać jednostek uczestnictwa albo wykupywać certyfikatów inwestycyjnych oraz wypłacać dochodów lub przychodów funduszu.
Likwidacja funduszu inwestycyjnego, zgodnie z art.249 ustawy o funduszach inwestycyjnych, polega na zbyciu jego aktywów, ściągnięciu należności funduszu, zaspokojeniu wierzycieli funduszu i umorzeniu jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu, proporcjonalnie do liczby posiadanych przez nich jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych. Umorzenie jednostek uczestnictwa przy likwidacji funduszu inwestycyjnego polega zatem na wypłacie uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu, proporcjonalnie do liczby posiadanych przez nich jednostek.
Zgodnie z art.6 ust.2 w/w ustawy jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne, nabywane przez uczestników za wnoszone wpłaty, reprezentują prawa majątkowe uczestników funduszu, określone ustawą i statutem funduszu inwestycyjnego. Przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych nakładają min. obowiązek określenia w statucie innych, niż wynikające z ustawy, praw uczestników funduszu (art.18 ust.2 pkt.17) oraz określenia zasad wypłacania dochodów funduszu jego uczestnikom, w przypadku gdy statut przewiduje wypłatę tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa ( art.18 ust.2 pkt.12). Prawo do udziału w dochodzie funduszu powstaje zatem po spełnieniu określonych w statucie warunków i powoduje powstanie zobowiązania funduszu do wypłaty tych dochodów.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. - Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności dla uczestników funduszy inwestycyjnych - otrzymane dochody funduszu, w przypadku gdy statut funduszu przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych. Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, że do przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych zalicza się tylko dochody z tego funduszu, którego statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych. Oznacza to, że art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy dochodów określonych w art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy o funduszach inwestycyjnych, nie zaś wypłat dokonywanych w oparciu o art. 249 ust. 1 tej ustawy, związanych z likwidacja funduszu.
W przedmiotowej sprawie, jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, statut funduszu, którego jednostki uczestnictwa (certyfikaty inwestycyjne) Spółka zamierza nabyć, nie przewiduje możliwości wypłacania dochodów funduszu bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych. Jednocześnie, w świetle art. 246 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych, wypłat dochodów (przychodów) funduszu nie można dokonywać z czasie jego likwidacji. Otrzymane przez Stronę dochody związane będą z likwidacją funduszu inwestycyjnego, którego jednostki uczestnictwa (certyfikaty inwestycyjne) Strona zamierza nabyć. Tym samym nie może mieć tu zastosowania powołany powyżej art.12 ust.1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego, jeżeli wypłat z tytułu dochodów funduszu nie można dokonywać w trakcie likwidacji funduszu, to wypłaty związane z umorzeniem jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych, składające się na proces likwidacji funduszu, nie stanowią przychodu określonego w art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy. Art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Oznacza to, że jeżeli uczestnikami funduszu (inwestorami) są osoby prawne, z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym osiągają one zasadniczo (z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, które opodatkowane są na odrębnych zasadach, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Co prawda, w świetle zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwalifikacja przychodów z umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów funduszów inwestycyjnych jako przychodów z udziału w zyskach osób prawnych nie jest oczywista, nie została bowiem wprost zapisana w określającym tę kategorię przychodów art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak z brzmienia tego przepisu można wnioskować właśnie taką ich kwalifikację, bowiem odwołuje się on do dwóch przepisów dotyczących bezpośrednio funduszy inwestycyjnych, tj. art. 12 ust. 1 pkt 4a oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 powołanej powyżej ustawy. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania art. 12 ust.1 pkt 4a ustawy, dochody otrzymane przez Spółkę z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów w wyniku likwidacji funduszu inwestycyjnego, będącego - zgodnie z zapisami ustawy o funduszach inwestycyjnych - osobą prawną, stanowią dochody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Banku.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.