Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 6 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.09. 2005 r. (data wpływu: 23.09.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie uznaje przedstawione stanowisko za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 16.01.2006 r. wpłynął do tut. Organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego:
- w którym momencie Spółka powinna rozpoznać z przedmiotowego tytułu przychód podatkowy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Spółka emituje i sprzedaje klientom vouchery o określonej wartości nominalnej wyrażonej w pieniądzu. Vouchery są oferowane klientom po cenie uwzględniającej rabat od wartości nominalnej (uzgadnianej z klientem przy jego sprzedaży).
- Istnieją dwa rodzaje voucherów sprzedawanych przez Spółkę:
- uprawniający do pobytu w hotelu (tj. do skorzystania wyłącznie z usług hotelarskich),
- tzw. "podarunek piękności" uprawniający do skorzystania z różnego rodzaju usług oferowanych przez Spółkę w Instytucie Kosmetycznym.Termin ważności voucheru obejmuje 6 miesięcy, możliwe jest przedłużenie terminu ważności.
Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).
- Natomiast moment powstania przychodu z działalności gospodarczej określa przepis art. 12 ust. 3a w/w ustawy, zgodnie z którym, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca,
w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Odnosząc się do zacytowanych regulacji należy jednak zauważyć, że nie zawsze otrzymanie przez podatnika pieniędzy lub wystąpienie zdarzenia powodującego powstanie przychodu należnego stanowić będzie przychód podatkowy u tego podatnika. Jako wyjątek bowiem od wyżej opisanych zasad, w art. 12 ust. 4 ustawy ustawodawca określił te przypadki, kiedy mimo wystąpienia przesłanek uznania danego zdarzenia za powodujące powstanie przychodu należnego, przychód podatkowy nie wystąpi. Wśród tych przypadków, w pkt. 1 tego przepisu ustawodawca określił, że do przychodów nie zalicza się "pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych".
Przepis ten, w myśl prawnej zasady "lex specialis derogat legi generali" należy stosować w pierwszej kolejności przed przepisami ogólnymi ustawy, określającymi co jest przychodem i kiedy. Jednocześnie, nie określa on konkretnego tytułu, w związku z którym taka "pobrana wpłata lub zarachowana należność" nastąpiła; czy tytułem tym była zaliczka, przedpłata czy zapłata z góry. Oznacza to, że dotyczy on wszystkich tych przypadków.
Przechodząc więc do sytuacji opisanych w pytaniu, stwierdzić należy, że w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:jeżeli podatnik otrzymuje z góry zapłatę za usługę, którą wykona w następnym okresie sprawozdawczym, otrzymane przez niego tytułem zapłaty pieniądze stanowić będą jego przychód w momencie faktycznego wykonania usługi.
W tym przypadku zastosowanie mieć będzie art. 12 ust. 4 pkt ustawy.Natomiast w sytuacji, kiedy dochodzi do upływu ważności vouchera (w razie niewykonania usługi w okresie jego ważności) przychód podatkowy powstajew momencie upływu ważności vochera. Dopiero w dacie upływu terminu ważności Spółka nabędzie prawo do dysponowania zapłaconym przez klienta pieniędzmi i uzyska przychód podatkowy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.
Zażalenie zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o nominale 5 zł.W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o nominale 0,50 zł do każdego załącznika.