Temat interpretacji
DECYZJA
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)zmienia z urzędu postanowienieNaczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 17.01.2006 r. Nr DPS/4233/06/4179 wydane w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i stwierdza, że ocena prawna stanowiska przedstawionego we wniosku Spółki jest nieprawidłowa.
UZASADNIENIE
B. Spółka z o.o., działając na podstawie art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, zwróciła się do organu I instancji z wnioskiem z dnia 15.12.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wniosła o rozstrzygnięcie, czy w sytuacji nabycia gruntu zabudowanego kamienicą, w której znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe, w celu ich wyremontowania i dalszejodsprzedaży lub wynajmu, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowe kwoty pieniężne lub dopłaty do czynszów, wypłacone dotychczasowym lokatorom w zamian za opuszczenie lokali.Opisując stan faktyczny Strona wskazała, że przedmiotem Jej działalności jest obrót nieruchomościami, w szczególności zakup
i ewentualnie renowacja budynków, a następnie ich sprzedaż. W takim również celu została zakupiona nieruchomość, będąca przedmiotem zapytania. Spółka podniosła przy tym, że obecnie zawiera z dotychczasowymi lokatorami ugody, na mocy których lokatorzy zobowiązują się do opuszczenia lokali. a Spółka zobowiązuje się do wypłacenia z tego tytułu jednorazowej kwoty pieniężnej lub do dostarczenia lokalu zastępczego na określony w umowie okres.Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, Spółka sformułowała stanowisko, że wydatki poniesione na rzecz dotychczasowych lokatorów w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego, jak i w formie dopłaty do czynszów, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stanowią koszt uzyskania przychodów.Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego wydał postanowienie z dnia 17.01.2006 r. Nr DPS/423-3/06/4179, w którym uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko jest
prawidłowe.
Po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy w kontekście określonego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, stwierdza co następuje.
Rozstrzygając kwestie kosztów uzyskania przychodów należy opierać się nie tylko na brzmieniu przepisu art. 15 ust. 1 stanowiącego, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, ale również stosować się do postanowień art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą t. j. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego,
chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Na mocy tych przepisów, świadczenia poczynione przez Spółkę na rzecz lokatorów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że zmierzają do osiągnięcia przychodu i są potrącalne w tym czasie, w którym osiągnięto przychód któremu mają służyć.
Zatem, jednorazowe kwoty pieniężne wypłacone lokatorom w związku z opuszczeniem lokali Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie zbycia tych lokali. Natomiast, jeżeli przedmiotowy lokal nie zostanie zbyty, tylko wynajęty, to po uprzednim wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych, należy podwyższyć jego wartość początkową stanowiącą podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych, o kwotę rekompensaty wypłaconej dotychczasowemu właścicielowi. Na analogicznej zasadzie należy rozliczyć koszty dostarczenia lokalu zastępczego.
Mając na uwadze przedstawione wyżej okoliczności faktyczne i prawneDyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zmienia z urzędu postanowienie, o którym mowa na wstępie oraz orzeka jak w sentencji decyzji.
Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Na powyższą decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.