P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDP 423/1/MD/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2006, sygn. PDP 423/1/MD/06, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 §1 oraz art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30 grudnia 2005r. ( wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 05.01.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie X Spółka z o.o. ......, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dot. zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności określonych wydatków, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a§1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Składając wniosek Podatnik obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełniono w treści wniosku.

Pismem z dnia 30 grudnia 2005r. ( wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 05.01.2006r.) Spółka X zwróciła się do tut. organu z zapytaniem:czy zapłacony czynsz (w kwocie netto) za m-c listopad 2005r. będzie stanowił koszt uzyskania przychodu Spółki,czy wystawione na Spółkę noty obciążeniowe z tytułu nieprawnego korzystania z wynajmowanego lokalu będą stanowiły dla niej koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Jednostki zapłacony przez nią czynsz za m-c listopad 2005r., jak również obciążenia z tytułu nieprawnego korzystania z wynajmowanego lokalu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki.

Spółka X posiada osobowość prawną i podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j.t. Dz.U. z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm.). Jednostka uzyskuje dochody z działalności gastronomicznej, którą prowadzi w wynajmowanym do tych celów od firmy Y, lokalu usytuowanym na parterze ........Jak wynika z dołączonych przez Spółkę dokumentów umowa najmu ww. lokalu została zawarta pomiędzy Stronami w dniu 01 czerwca 2005r. na czas oznaczony tj. od 01.06.2005r. do 31.12.2008r. Z dniem 31.10.2005r. ww. umowa została jednak rozwiązana przez wynajmującego tj. Y, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Spółka X nie zgodziła się z formą wypowiedzenia i skierowała sprawę na drogę sądową, przy czym nadal zajmuje wynajmowany lokal, prowadząc w nim swoją działalność gospodarczą.

W m-cu listopadzie 2005r. Spółka X, pomimo nieotrzymania od wynajmującego faktury VAT, uregulowała należność czynszową za wynajem lokalu zgodnie z umową najmu. W m-cu listopadzie 2005r. Spółka otrzymała natomiast od wynajmującego noty obciążeniowe z tytułu bezprawnego użytkowania lokalu naliczone zgodnie z § 11 ust.2 ww. umowy najmu (tj.: nota nr1/Cz/2005 z dnia 03.11.2005r. na kwotę 6.132,84zł; nota nr2/Cz/2005 z dnia 07.11.2005r na kwotę 37.410,32zł; nota nr3/Cz/2005 z dnia 06.12.2005r na kwotę 30.664,20zł).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16.ust.1 tejże ustawy. Aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione dwa niezbędne warunki:pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, a dany wydatek poniesiony został w celu osiągnięcia przychodu,oraz dany wydatek nie może być przez ustawodawcę wymieniony w art.16ust.1 wspomnianej wyżej ustawy, jako wydatek nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu.

Podatnik ma zatem możliwość odliczenia wszelkich kosztów, jeżeli ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, bądź daje możliwość osiągnięcia tego przychodu. Oprócz wydatków bezpośrednio służących osiągnięciu przychodów do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć koszty funkcjonowania podmiotu, ponieważ bez ich poniesienia osiąganie przychodów nie byłoby możliwe. Ponadto w niektórych sytuacjach prowadzona przez podmiot działalność gospodarcza może prowadzić do naruszenia praw innych podmiotów i ponoszenia z tego tytułu kosztów sankcyjnych (np. odszkodowań).

Jeżeli tego typu wydatek jest następstwem prowadzenia działalności gospodarczej, wynikającym z zawartej wcześniej umowy i nie jest on wymieniony w treści art.16.ust.1 pkt22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jego poniesienie stanowi koszt uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem tutejszego organu wydatki związane z faktyczną zapłatą czynszu za m-c listopad 2005r, za wykorzystywany do celów działalności gospodarczej lokal, stanowią koszt uzyskania przychodu za 2005r. w wysokości wynikającej z umowy najmu i faktycznie zapłaconej. Ponadto poniesione przez Spółkę wydatki związane z zapłaceniem odszkodowania firmie Y z tytułu nieprawnego użytkowania lokalu (po wypowiedzeniu umowy najmu przez wynajmującego), w kwocie wynikającej z zapisów umowy najmu w części dotyczącej zabezpieczenia wykonania postanowień umowy, również mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, ponieważ stanowią wydatek faktycznie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i w sposób pośredni mają wpływ na osiągnięcie przychodów.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zwraca uwagę, iż przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznego ich poniesienia tj. zapłaty. Ponadto w związku z rozwiązaniem przez wynajmującego tj. Y, umowy najmu lokalu bez zachowania okresu wypowiedzenia i skierowania w związku z tym przez najemcę lokalu tj. X sprawy na drogę sądową - wysokość przedmiotowych kosztów poniesionych przez Spółkę X może podlegać korekcie w zależności od treści wyroku sądowego kończącego spór w sprawie rozwiązania umowy najmu lokalu mieszczącego się ..........

Ustosunkowując się zatem do wniesionego zapytania, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Jednostki zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy jedynie opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego i udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto zgodnie z art.14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej, właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym art.14b §5 powołanej ustawy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zgodnie z art.14a §4 w związku z art. 236§1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art.236 §2 ustawy Ordynacji podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu