Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 21.04.2005r. zawarła ze wspólnikiem umowę pożyczki w rachunku bieżącym. Umowa została za... - Interpretacja - 1472/DPC/423-16/06/PK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2006, sygn. 1472/DPC/423-16/06/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 21.04.2005r. zawarła ze wspólnikiem umowę pożyczki w rachunku bieżącym. Umowa została zawarta na okres 5 lat. Zgodnie z tą umową odsetki od pożyczki naliczane są każdego dnia i dwa razy w miesiącu są kapitalizowane. Odsetki płacone są faktycznie przez Spółkę raz do roku.

Spółka stoi na stanowisku, iż obowiązek pobrania podatku nie powstaje w momencie kapitalizacji odsetek, lecz w momencie ich faktycznej wypłaty. Zdaniem Spółki kapitalizacji odsetek nie można utożsamić z ich faktyczną zapłatą.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (nierezydentów), przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów. Art. 26 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Z tego przepisu wynika, iż moment powstania przychodu z tytułu odsetek jest określony w sposób kasowy, co oznacza iż przychód powstaje nie w momencie gdy jest on należny lecz w momencie gdy następuje faktyczna zapłata.

Art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy stanowi iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż odsetki są kapitalizowane dwa razy w miesiącu i wypłacane raz do roku. W takiej sytuacji, zgodnie z tym przepisem, należy uznać, iż odsetki skapitalizowane są odsetkami naliczonymi a nie wypłaconymi. W omawianym stanie faktycznym faktyczna zapłata odsetek następuje raz w roku. W związku z tym w świetle powyższych przepisów moment ich zapłaty jest momentem w którym, zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy powstaje obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.

Reasumując Spółka prawidłowo uznała, iż ma ona obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu odsetek wg stawki 20% w momencie ich wypłaty, a nie w momencie ich kapitalizacji.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 22a Przepisy art. 20-22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W związku z tym obowiązki płatnika wskazane powyżej, w zakresie stawki podatku lub samego obowiązku poboru podatku mogą zostać zmodyfikowane poprzez zapisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Należy także zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 tiret drugie ww. ustawy zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie