Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie przepisów art. 216, art. 217 i art. 14 a § 1 i § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) orazart. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych, przedstawione w piśmie z dnia 01.02.2006 r., w zakresie pytania nr II czy dochody z dodatkowych działalności gospodarczych, przeznaczone w pełnej wysokości na cele statutowe Towarzystwa, są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.
Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi, w dniu 03.02.2006 r. złożyło w tut. Organie podatkowym, w trybie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej pismo o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Towarzystwo poza działalnością statutową, określoną w § 5 i § 6 Statutu w brzmieniu z 30.05.2005 r., prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług wymienionych w § 7 Statutu a dochody z tej działalności gospodarczej służą realizacji celów statutowych Towarzystwa i nie mogą być przeznaczone do podziału pomiędzy jego członków.
Celami statutowymi, określonymi w § 5 Statutu są w szczególności: bezinteresowna pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi w sprawach socjalnych, materialnych i społecznych, podejmowanie indywidualnych i zorganizowanych form pomocy dla osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, podejmowanie działań służących przystosowaniu tych osób oraz ich rodzin do życia.
Cele Stowarzyszenia są realizowane m.in. poprzez prowadzenie środowiskowego domu samopomocowego, różnych form działalności w zakresie opieki zdrowotnej i przystosowania do pracy zawodowej, organizowanie wypoczynku, wystaw, imprez dla podopiecznych, udzielanie pomocy poprzez organizowanie mieszkań chronionych, świadczenie usług gastronomiczno - hotelarskich przez podopiecznych w ramach rehabilitacji, prowadzenie hipoterapii.
Zdaniem Stowarzyszenia, dochód z prowadzonych dodatkowo działalności gospodarczych jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż jest przeznaczany w całości na cele statutowe, o których mowa wyżej.
Odpowiadając na pytanie Stowarzyszenia, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej informuje, że stanowisko Podatnika jest zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.W art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawodawca przedmiotowo zwolnił od podatku dochodowego od osób prawnych dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z niego podatnik musi spełnić dwa warunki:
- jego celem statutowym musi być działalność wymieniona w cytowanym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,
- uzyskane dochody, w tym również z działalności gospodarczej, muszą być wyłącznie przeznaczone na cele preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.
Stosownie do art. 17 ust. 1b zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i bez względu na termin wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a oraz dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia zostały wydatkowane na inne cele niż wymienione w powołanym wyżej przepisie.
Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 nie uzależnia możliwości skorzystania ze zwolnienia od źródła pochodzenia przychodów. Zwolnieniu podlegają więc również dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej, o ile zostaną przeznaczone na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w cytowanym przepisie.
W rozpatrywanej sprawie działania Towarzystwa wynikające ze Statutu pokrywają się z celami wymienionymi w powołanym wyżej przepisie a wszystkie dochody, łącznie z dochodami z działalności gospodarczej, są przeznaczane na cele statutowe.
Przy spełnieniu wymienionych wyżej warunków wszystkie dochody Podatnika będą mogły skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Towarzystwo i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Pouczenie: Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 nie jest wiążąca dla Podatnika. Jeżeli jednak Podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja była niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5