Temat interpretacji
W dniu 6.10.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w związku ze zmianami organizacyjnymi w Spółce, część członków zarządu została w niej zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego (umowa zlecenie). W kontrakcie tym zagwarantowano im:
- - wynagrodzenie miesięczne,
- - zwrot poniesionych wydatków związanych z reprezentowaniem Spółki (noclegi, konsumpcja, drobne upominki dla kontrahentów),
- - pokrycie kosztów opieki medycznej w Programie Centrum medycznego. Spółka co miesiąc otrzymywać będzie fakturę kosztową za usługę medyczną (stała kwota w postaci ryczałtu),
- - zwrot wydatków związanych z korzystaniem z samochodu prywatnego do celów służbowych ? forma ryczałtu o równowartości 500,00 EURO,
- - korzystanie z telefonu komórkowego, który jest własnością Wnioskującej,
- - korzystanie z samochodu osobowego, który jest własnością Wnioskującej.
Kontrakt menedżerski jest umową, która zobowiązuje zarząd do zarządzania i reprezentowania przedsiębiorstwa w imieniu akcjonariuszy. Zarządzający muszą dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić Spółce kontynuację działalności. Do ich zadań należy między innymi: utrzymanie i pozyskanie nowych kontrahentów, zapewnienie ciągłości produkcji, zwiększenie efektywności produkcji poprzez modernizację maszyn i urządzeń, a co za tym idzie zwiększenie zyskowności Spółki. Bez osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje do efektywnego zarządzania firmą, nie byłoby możliwe utrzymanie się na rynku, który stawia przed przedsiębiorcami coraz to nowe wymagania.
Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskująca zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy wszystkie koszty związane z używaniem przedmiotów (telefon komórkowy, samochód osobowy), będących własnością Spółki, powierzonych członkom zarządu do korzystania, będą kosztem uzyskania przychodów w Spółce?
Podatnik przedstawił następujące stanowisko odnośnie powyższego zapytania:
Koszty związane z użytkowaniem telefonów komórkowych, jak również samochodu osobowego, będą kosztem uzyskania dla Spółki, tylko w zakresie w jakim będą one służyły do prowadzenia działalności (cele służbowe) i w celu osiągnięcia przychodów przez Spółkę. Jeżeli wymienione składniki będą wykorzystywane do celów prywatnych, to w tej części nie będą stanowiły kosztów Spółki. Zostaną obciążone nimi osoby, które korzystały z tych składników prywatnie.
Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...). Oznacza to, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej, oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatki ponoszone przez podatnika muszą być celowe, to znaczy ponoszone być muszą dla uzyskania, zwiększenia przychodów podatkowych.
Zauważyć należy, iż zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
- ? przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz
- ? potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.
Obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.
Wykorzystywanie przez członków zarządu, do ich prywatnych celów, telefonów komórkowych oraz samochodu osobowego, należących do Spółki, absolutnie nie ma związku z prowadzoną przez Wnioskującą działalnością gospodarczą. Tym samym, celem takiego wykorzystywania składników majątku Podatnika nie jest osiągnięcie przez Niego przychodów. Tylko i wyłącznie wydatki związane z użytkowaniem telefonów komórkowych oraz samochodu osobowego, zgodnie z dyspozycją zawartą w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż nie będzie miało wpływu na koszty podatkowe Spółki obciążenie lub nie obciążenie członka zarządu, kwotami wydatków związanych z wykorzystywaniem należącego do Spółki telefonu komórkowego i samochodu osobowego do prywatnych celów tego członka zarządu.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.