Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście , w związku z pismem Związku z dnia 07.11.2005r.( data wpływu 07.11.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów odszkodowania wypłaconego byłemu pracownikowi
postanawia
potwierdzić stanowisko podatnika.
Uzasadnienie
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Związek wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie wypowiedzenia pracownik złożył w Sądzie Rejonowym w Warszawie VIII Wydział Pracy pozew o przywrócenie do pracy. Sąd umorzył postępowanie w tej sprawie, ponieważ podatnik zawarł z byłym pracownikiem ugodę o wypłacenie odszkodowania w kwocie 5.000,00 zł brutto. Związek wypłacił odszkodowanie na konto byłego pracownika w uzgodnionym terminie. Kwota brutto odszkodowania została pomniejszona o 19% zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdaniem podatnika kwota wypłaconego odszkodowania jest kosztem uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów za wyjątkiem kosztów określonych w art. 16 ust.1.
W świetle powołanego wyżej przepisu kwota brutto wypłaconego odszkodowania jest dla Związku kosztem uzyskania przychodów. Wypłata wskazanego odszkodowania jest konsekwencją zatrudnienia pracownika, a związek zatrudnienia z przychodami pracodawcy jest oczywisty.
Wobec powyższego tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika.
Pouczenie
1.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
2.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowe - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty
jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).