Temat interpretacji
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. skradziony został sprzęt budowlany, który był przedmiotem wynajmu. W związku z zawartą umową oraz porozumieniami w roku 2003 i 2004 wypłacone zostało przez najemcę odszkodowanie wynajmującemu sprzęt. Podatnik w latach 2003 i 2004 opodatkowany był na zasadach ogólnych i prowadzona była księga przychodów i rozchodów.
Zdaniem podatnika wypłacane odszkodowanie stanowi koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej a dowodem księgowym na, podstawie którego nastąpi jego zaewidencjonowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być nota wystawiona przez podmiot, któremu odszkodowanie zostało wypłacane.
Zagadnienia w powyższym zakresie zostały uregulowane w następujących aktach prawnych:
- ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
- rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w stanie prawnym obowiązującym w 2003 i 2004r. , tj. z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.) obowiązującym do dnia 31.08.2003 r. oraz z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) obowiązującym od dnia 01.09. 2003 r.)
Zgodnie z art. 22 ust.1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Przepis ten nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszty uzyskania przychodów można uznać jedynie te racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które spełniają łącznie następujące warunki:- pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów),- zostały rzeczywiście poniesione i prawidłowo udokumentowane,- nie zostały wymienione w art.23 ww ustawy
Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, iż skradziony sprzęt budowlany (ładowarka Kramer 320) używany był w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczej w zakresie budownictwa i służył uzyskaniu przychodów z tej działalności.
Udokumentowaniem powyższych kosztów zdaniem podatnika mogą być noty wystawione przez kontrahenta, tj. podmiot, któremu zostało wypłacane odszkodowanie.
Uregulowania w zakresie dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zostały przez ustawodawcę wskazane w ww rozporządzeniach w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na podstawie § 12 ust. 3 pkt 2 ww rozporządzeń, podstawą zapisu w księdze są dowody księgowe, którymi są inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
Zatem dowodem księgowym dokumentujący poniesione koszty może być wystawiona przez kontrahenta nota obciążeniowa zawierająca w swej treści dane wskazane powyżej.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia