Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
W odpowiedzi na pismo "..." sp. z o.o., w ..., z dnia 31.01.2005 r. (data wpływu do US: 01.03.2005 r.), dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radziejowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60),
- uznaje za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy, że:
- otrzymana z ARiMR pomoc finansowa na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów i prowadzeniem jej działalności administracyjnej nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych,
- otrzymana przez spółkę "..." w ... dopłata do sprzedanych pomidorów do przetwórstwa i przekazana wspólnikom - rolnikom indywidualnym, którzy te pomidory wyprodukowali, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych. - Odmawia udzielenia odpowiedzi na pytanie: Czy dopłaty do pomidorów przekazane dostawcy - ryczałtowemu rolnikowi indywidualnemu są opodatkowane podatkiem dochodowym?
U z a s a d n i e n i e
"..." sp. z o.o. w Starym Radziejowie powstała po 1 maja 2004 r. Spółka "..." zajmuje się sprzedażą płodów rolnych.
RSP w ... sprzedała spółce "..." całość wyprodukowanych pomidorów. Spółka "..." wszystkie pomidory sprzedała do przetwórstwa i w związku z tym otrzymała pomoc finansową pochodzącą ze środków pomocowych realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Środki te zostały podzielone na wspólników (rolników indywidualnych i RSP), proporcjonalnie do dostaw. Spółka "..." była tylko pośrednikiem w przekazaniu tych dopłat.
W związku z tym spółka "..." w ... pismem z dnia 31.01.2005r. (data wpływu do US: 01.02.2005 r.), postawiła następujące pytania:
- Czy otrzymana przez z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc finansowa na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów i prowadzeniem jej działalności administracyjnej będzie stanowiła dochód spółki i czy będzie opodatkowana? Pomoc ta ma stanowić 5% sprzedaży netto produktów kupionych od wspólników i odsprzedanych do przetwórstwa. Przysługuje ona co pół roku lub raz na rok. Zdaniem spółki "..." pomoc ta nie będzie opodatkowana, gdyż stanowić będzie ona zwrot poniesionych kosztów na założenie grupy producentów oraz pokrywać bieżącą działalność.
- Czy dopłata do pomidorów sprzedanych przez "..." do przetwórstwa i przekazana wspólnikom - rolnikom indywidualnym, którzy te pomidory wyprodukowali, będzie opodatkowana podatkiem CIT? Zdaniem spółki "..." dopłaty te nie są opodatkowane podatkiem CIT.
- Czy dopłata do pomidorów przekazana dostawcy - ryczałtowemu rolnikowi indywidualnemu - wspólnikowi spółki, będzie go obligowała do zapłacenia podatku dochodowego? Zdaniem spółki "..." dopłaty te nie powinny być opodatkowane gdyż są one dochodem rolniczym.
Mając na względzie opisany przez Wnioskodawcę stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radziejowie wyjaśnia co następuje:
Odpowiadając na pytanie nr 1:
Zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR), jest wg art. 3 ust. 1 pkt 9a ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 1994 r., nr 1, poz. 2 ze zm.), wspieranie powstawania i rozwoju grup producentów rolnych i ich związków.
ARiMR realizuje te zadania przez finansowanie wydatków związanych z rejestracją i wyposażeniem w środki techniczne grup producentów owoców i warzyw - art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy o utworzeniu ARiMR.
ARiMR wspomaga realizację zadań wymienionych w art. 3 ust. 1 ustawy o powstaniu ARiMR (a więc także finansowanie wydatków związanych z rejestracją i wyposażeniem w środki techniczne grup producentów owoców i warzyw), ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz z innych źródeł zagranicznych, jeśli umowy międzynarodowe tak stanowią.
Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.
Oznacza to, że pomoc finansowa na rejestrację i wyposażenie grupy producenckiej, którą spółka "..." otrzymała z ARiMR nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Odpowiadając na pytanie nr 2:
Pomoc finansowa z tytułu dostarczania owoców i warzyw do przetwórstwa przyznawana jest przez dyrektora odpowiedniego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych (Dz.U. nr 62, poz. 572) oraz na zasadach zawartych w przepisach Unii Europejskiej w zakresie systemu pomocy dla przetworów owocowych i warzywnych.
Płatności te kierowane są do rolników uprawiających określone gatunki roślin i spełniających warunki przewidziane przepisami prawa polskiego i prawa Unii Europejskiej.
Na postawie dyspozycji art. 12 ust. 1 pkt 14 powołanej ustawy o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych zostało wydane Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 listopada 2004 r. w sprawie warunków i terminu przekazywania przez organizacje producentów lub wstępnie uznane grupy producentów należności uzyskanych z tytułu dostawy pomidorów do przetwórstwa (Dz. U. nr 262, poz. 2614).
§ 1 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia stanowi, że należności uzyskane (...) przez grupy producenckie z tytułu dostawy pomidorów dla przetwórstwa, w ramach zawartej umowy dostarczenia, są przekazywane producentom, jeżeli są członkami danej grupy producentów lub organizacji producentów.
Przekazywanie należności, o których mowa w § 1 w/w rozporządzenia, jest dokonywane przekazem pocztowym lub w formie przelewu bankowego w terminie 15 dni roboczych od uzyskania przez grupę producentów lub organizację producentów tych należności. Koszty przekazu pocztowego lub przelewu bankowego ponosi producent, na rzecz którego należności są przekazywane.
Z zapisów powyższego rozporządzenia wynika, że grupa producencka jest jedynie dystrybutorem dopłat z tytułu dostawy pomidorów do przetwórstwa, a faktycznym beneficjentem tych należności są rolnicy należący do grupy producenckiej.
Należności przekazywane przez spółkę "..." z tytułu dostaw pomidorów do przetwórstwa nie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - nie wskazuje na to dyspozycja przepisu art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), który wymienia rodzaje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Odpowiadając na pytanie nr 3:
Zgodnie z zapisem art. 14a § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Problem powstania obowiązku podatkowego po stronie dostawców produktów - rolników indywidualnych, z tytułu dopłat do pomidorów przekazanych im przez grupę producencką, nie dotyczy Wnioskodawcy tj. spółki "...".
W związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radziejowie postanowił odmówić odpowiedzi na to pytanie.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.
Zgodnie z zapisem art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli podatkowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie niniejsze służy zażalenie, do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radziejowie, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.