P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD2/423/8/05/HT/7

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. 1471/DPD2/423/8/05/HT/7, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Banku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w przypadku posiadania przez bank niemiecki oddziałów w innych krajach, dla opodatkowania odsetek wypłacanych temu bankowi na rachunki prowadzone dla niemieckiej centrali banku, jak również na rachunki oddziałów banku znajdujących się w innych krajach, z tytułu lokat bankowych, zastosowanie będzie miał certyfikat rezydencji tego banku, wydany przez administrację podatkową miejsca jego siedziby, tj. administrację niemiecką. Jednostki organizacyjne banku (oddziały) nie posiadają osobowości prawnej, są to tylko organizacyjnie wyodrębnione placówki banku - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Bank we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank w ramach prowadzonej działalności bankowej dokonuje wypłat odsetek z tytułu lokat bankowych na rzecz banku niemieckiego, jak również na rzecz oddziałów tego banku położonych w innych krajach.
Jednocześnie Bank realizując obowiązki płatnika, pobiera od przychodów z tytułu odsetek zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem Banku oddział lub inna jednostka organizacyjna Banku niemieckiego, położone w innym kraju niż kraj siedziby tego banku (a więc poza terytorium Niemiec), nie posiada odrębnej podmiotowości podatkowoprawnej, stąd nie może być podmiotem praw i obowiązków wynikających z wewnętrznego prawa podatkowego danego państwa, jak również podmiotem opodatkowania w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podmiotem w takim przypadku jest wyłącznie Bank niemiecki jako osoba prawna. W związku z powyższym zastosowanie dla opodatkowania odsetek uzyskiwanych przez taki bank na terytorium Polski, a wypłacanych na rachunki prowadzone dla jego poszczególnych jednostek organizacyjnych, znaleźć może wyłącznie certyfikat rezydencji wydany dla tej osoby prawnej przez podatkową administrację niemiecką. W przekonaniu Banku odsetki podlegają opodatkowaniu wyłącznie z zastosowaniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami.
Według definicji zawartej w umowach o unikaniu podwójnemu opodatkowaniu, rezydentem podatkowym danego państwa jest osoba mająca w tym państwie miejsce zamieszkania lub siedzibę. W konsekwencji, oddział banku będący jego jednostką organizacyjną, która nie posiada osobowości prawnej, nie jest rezydentem w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (jest zakładem w rozumieniu art. 5 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). Dlatego do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku będzie miał zastosowanie certyfikat rezydencji wydany przez niemiecką administrację podatkową.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie