Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek /
postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 22.02..2005 r., uzupełnionym w dniu 14.03.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z zawartą z czeską firmą umową przedstawicielsko - agencyjną , jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała z czeską firmą umowę przedstawicielsko - agencyjną na promowanie i sprzedaż na rynku czeskim swoich produktów. Wyroby te kupowane są na rachunek firmy czeskiej i dystrybuowane na rynku lokalnym czeskim po cenach ustalonych między czeskim przedstawicielem "X" Sp. z o.o., a ostatecznym odbiorcą w Czechach. W ramach podpisanej umowy "X" Sp. z o.o. zobowiązała się do pokrywania części kosztów związanych z obsługą firmy. Zwrot kosztów dotyczy służbowych rozmów telefonicznych z klientami, które są potwierdzane billingami oraz eksploatacji samochodu tj. zwrot kosztów za paliwo (po przedstawieniu kopii rachunków). Przedstawiciel Spółki "X" w Czechach dołącza potwierdzenia wizytowanych firm. Firma czeska wystawia na rzecz Spółki fakturę z adnotacją - pozyskiwanie klientów na rynku czeskim na rzecz "X".
W złożonym wniosku "X" Sp. z o.o. pyta, czy opisane wyżej koszty, które Spółka ponosi w związku z podpisaną z czeską firmą umową przedstawicielsko-agencyjną na promowanie i sprzedaż na rynku czeskim swoich produktów, może uznać za koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki koszty te stanowią koszt uzyskania przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art.15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zm.), oparta jest na klauzuli generalnej, która stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 cytowanej wyżej ustawy. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów , istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.
Reasumując - muszą zostać spełnione następujące warunki, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika ,
- jest definitywny - oznacza to, że wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, przy czym wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika,
- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Oznacza to, że określony wydatek powinien okazać się dla uzyskania przychodów niezbędny, a przynajmniej pożyteczny w sensie potencjalnej możliwości na wygenerowanie przychodów,
- został właściwie udokumentowany.
Jeżeli zatem świadczone przez czeską firmę usługi na podstawie opisanej wyżej umowy przedstawicielsko - agencyjnej na promowanie i sprzedaż na rynku czeskim swoich produktów spełniają powyższe warunki, Spółka może zaliczyć poniesione z tego tytułu wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.